Vizsgálatot indítanak a soron kívüli oltások ügyében Horvátországban

  • MTI
  • 2021. február 12.

Külpol

Az egészségügyi miniszter mélyen elítéli azokat, akik jogtalanul az elsők között jutottak oltáshoz.

Az egészségügyi minisztérium vizsgálatot indít a soron kívüli oltások ügyében Horvátországban - közölte közösségi oldalán Vili Beros tárcavezető, aki egyben mélyen elítélte azokat, akik, bár nem voltak jogosultak rá, már az elsők között megkapták a koronavírus elleni vakcinát.

    "Mindazoknak, akik soron kívül beoltatták magukat, erkölcsi felelősséget kell vállalniuk a horvát nyilvánosság előtt" - írta a miniszter.

    A napokban felháborodást váltott ki, hogy prominens személyek, köztük a zágrábi egyetem rektora és felesége, a horvát gazdasági kamara elnöke és a horvát kézilabda szövetség elnöke is soron kívül oltatta be magát.

    Pénteken kisebb botrányba fulladt a válságstáb sajtótájékoztatója is, amelyen újságírók megkérdezték Alemka Markotic járványügyi szakembert, a zágrábi Fertőző Betegségek Klinikájának igazgatóját, a válságstáb tagját, hogy nem kíván-e lemondani, amiért visszaélt hatalmával, és anyját az általa vezetett klinikán beoltották. Markotic azzal védekezett, hogy nincs meghatározott kritérium arra, miszerint idős anyja hol és milyen sorrendben juthat a védőoltáshoz, és azzal vádolta az újságírókat, hogy közöttük is van legalább egy, aki soron kívül oltatta be magát.

    Horvátországban eddig a lakosság mindössze 2,33 százalékát, valamivel több mint százezer embert oltottak be a koronavírus ellen. Bár már meghirdették a 65 évnél idősebbek és krónikus betegek oltását, sok egészségügyi dolgozó és idősotthon lakója sem kapta még meg a vakcinát.

    A szállítmányok akadozása miatt más európai országokkal ellentétben Horvátország úgy döntött, hogy a 65 évnél idősebbeket is beoltják az - idősebbeknek nem ajánlott - AstraZeneca oltóanyaggal, ami ellen több nyugdíjasszervezet is tiltakozott.

    Horvátországban az utóbbi 24 órában 371 új fertőzöttet azonosítottak. A járvány kezdete óta számuk elérte a 237 080-at. Egy nap alatt 19 újabb beteg halt bele a fertőzés okozta Covid-19 betegség szövődményeibe, a halottak száma ezzel 5282-re emelkedett. Kórházban 1007 beteget ápolnak, közülük 91-en vannak lélegeztetőgépen. Az aktív esetek száma 2471.

    A szomszédos Szlovéniában péntekre 1055-tel 178 236-ra nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Az utóbbi 24 órában 15 beteg hunyt el, amivel a járvány halálos áldozatainak száma 3692-re emelkedett. A koronavírusos betegek közül 789-en vannak kórházban, 154-en intenzív osztályon. Az aktív fertőzöttek száma 13 488.

    A mintegy kétmilliós Szlovéniában eddig a lakosság három százalékát oltották be a koronavírus ellen, a hónap végéig pedig az öt százalékot tervezik elérni. Az első dózist 63 378-an, ebből a másodikat 45 450-en kapták meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.