A tulajdonossal együtt helybeli önkéntesek kutatnak a Csongrád-Csanád megyei kiszombori Rónay Tibor-kúria környékén, és munkájukat már muzeológus, történész-régész, művésztanár is segíti – derül ki a Rónay Tibor-kúria titkai nevű Facebook-csoport legutóbbi bejegyzéséből.
A poszt szerint véletlenül fölfedeztek az udvaron egy omlás nyomán egy üreget, amely minden bizonnyal derítő volt. A több mint három méter mélyről az önkéntesek 50 ládányi üveg- és kerámiatöredéket hoztak föl és tisztítottak meg.
A darabok összeillesztésében Pál László, a szegedi Móra Ferenc Múzeum restaurátora segített, most pedig a reataurált tárgyakat kézbe lehetett venni.
Kiderült, hogy a Rónay család által használt étkészlet az angliai John Davenport üzemében készült, 1785 és 1887 között. A kiszomboriak egy angol aukciós oldalon találtak egy ugyanolyan tányért, és annak gyártási idejét 1830 és 40 közé tették.
A tárgyakat kiállításon tervezik bemutatni.
A kúria maga 1854-55-ben épült, de építtetője, Rónay József egy héttel a nősülése után szívinfarktusban meghalt, és a ház hosszabb időre üresen maradt – írja a delmagyar.hu. 1945-ben oda költözött a rendőrörs, 1949-től pedig ez volt a tsz-iroda. A helyi védelem alatt álló házat három éve vette meg Csanádi Ferenc vállalkozó, aki a helyi múlt iránt fogékony barátaival először a padlást nézte át, amely szintén tele volt izgalmas holmikkal, régi iratokkal.
A címlapkép a közösség Facebook-oldaláról való