BALATON melléklet - Alkotótábor Kővágóörsön

„Bepörögtek”

  • Balkányi Nóra
  • 2019. június 23.

Lokál

A Balaton-felvidék egyik legszebb helyén, a község kellős közepén áll egy régi ház. A közel 200 négyzetméteres épület és a hozzá tartozó 3 ezer négyzetméteres kert három évtizeden át állt elhagyatottan, de tavaly nyáron a házat és a kertet építészek, zenészek és más alkotók vették használatba. Bán Márton és Pongor Soma elindították a Kővágóörs Alkotótábort.

„Egy vitorláshajó keresztelőjéről vannak halvány emlékeim. Talán a szüleim csináltak nagyobb bulit, és onnan maradt meg az a néhány Balatoni Világos sörösüveg, amit az első tisztításkor összeszedtünk” – kezd mesélni a ház történetéről Bán Márton villamosmérnök. Családja anyai ágon körülbelül 200 éve kötődik a faluhoz, de élő rokona már nincs Kővágóörsön. „A házat körülbelül hetven éve vette a dédnagyanyám. Ideszületett az édesanyám, a két testvére és még a bátyám is. Ahogy a nagyszülők öregedtek és a lehetőségek megváltoztak, a családom elköltözött a faluból.

A ház raktárrá alakult, majd évtizedek alatt jóformán lakhatatlanná vált.”

Bán körülbelül tíz éve kutatja családfáját és a balatoni falu környékét. Azt mondja, dédanyja előtt feltehetőleg kereskedelemmel foglalkozó zsidó családé lehetett a birtok, és kovácsok is lakhattak itt, de erről nem sokat lehet tudni. „Az 50-es években jól ismert szocialista vidéki történetek jöttek, téeszesítés és kötelező beszolgáltatások” – folytatja. A jelenlegi ház legrégebbi része a konyha és a fürdőszoba, ezután épült meg a galéria és üzlethelyiség. A nagy, kirakatszerű ablakok a beköltöző Általános Fogyasztási és Értékesítési Szövetkezet (ÁFÉSZ) számára készülhettek. A házhoz tartozó, hosszúkásan elnyúló udvarban álltak más épületrészek is, de ezek nem élték túl a háborút. Egy bombatámadásban a pajta és az istálló teteje is leégett, a tető így már nem eredeti.

 

Szerelemprojekt

Bán azon terve, hogy a falu közepén álló, nyaralónak alkalmatlan, elhanyagolt helyszínt kulturális, oktatási és közösségi programokkal töltse meg, egy szerencsés találkozás után vált valósággá. Pongor Soma építésszel tavaly február végén egy baráti társaságban találkozott; szó szót követett, és hamarosan már a szervezésnél tartottak, mindössze három hónap alatt indították be az első tábort. „Ebben benne volt a tavaszi előkészítési fázis, a lomtalanítás, a tetőtisztítás, aztán a nyári programok leszervezése is: nyolc koncert, hét építészeti és helytörténeti előadás, három kiállítás” – sorolja 2018 eredményeit Bán. „Tíz nap alatt körülbelül húszan voltunk itt végig, de nagy fluktuáció mellett közel 200 ember megfordult a táborban.”

Pongor Soma a Studio Nomad nevű építész- és dizájnstúdió egyik alapítója, szerelemprojektként tekint az alkotótáborra. „Nekem az építészet egy olyan közös ügyet jelent, ami nem csak a szakmám képviselőivel köt össze” – írja motivációiról az alkotótábor oldalán. Korábban sok hasonló együttműködésben vett részt, foglalkozott kistelepülések helyzetével, és tavaly kiállított a Velencei Építészeti Biennálén is, amelynek a Freespace volt a fő témája. „Nagy múltú és használaton kívüli házakkal tele van a magyar vidék. Sajnos ismerős helyzet, viszont izgalmas lehetőségek vannak benne. Ezeket a házakat, ha így-úgy fel is újítják, talán még nagyobb kár keletkezik. Rossz helyre megy a pénz, csúnya lesz az eredmény, ismerjük ezeket a sztorikat. Nekünk az elejétől az a célunk, hogy a helyszínből és a környékből kiindulva ne egyszerű felújítást, hanem revitalizációt indítsunk be.”

A szervezők azt mondják, megmenteni egy épületet a pusztulástól mindaddig unalmas téma, amíg az csak magáról a házról és az azt használók szűk csoportjáról szól. Az ő céljuk ezzel szemben egy szakmai találkozó, egy „keretrendszer megteremtése, ami lehetőséget biztosít alkotói és szellemi munkára, közös­ség­építésre, párbeszédre”. Ez a valóságban azt jelenti, hogy a tábor ideje alatt szabadon lehet jönni-menni, nincsenek előre beosztott munkacsoportok, bárki beszállhat a maga tudásával. A tábor tehát mindenki számára nyitott, amellett, hogy a szervezők főleg építész, tájépítész, művészeti szakos egyetemisták vagy pályakezdők jelentkezésére számítanak. A költségeket közösségi alapon adják össze.

A legkisebb ellenállás

A tavalyi, kísérleti tábor menetét meghatározta a frissen lekaszált kert és az újonnan kitakarított ház érzete, így az első projekt a kerti kút rendbehozatala és egy köré épülő nyári konyha lett. Mindez a kitalálástól a tervezésen át a kivitelezésig tíznapnyi munkát jelentett. „Idén sem szeretnénk előre meghatározni, mi történjen – emeli ki Pongor. – Mostanra vannak kötődési pontjaink és tapasztalataink, de csak hívószavakat szeretnénk meghatározni. Ezek idén a környezet és a kő. A cél egy olyan közösségi célú építmény vagy installáció elkészítése, amely funkciójában reagál a helyszínre.” Az építőanyag a Kővágóörs arculatát meghatározó permi vörös homokkő lesz.

„Eleve kisebb eszközigényű munkákban gondolkodunk, ami azt is segíti, hogy a csak pár napra érkezők is bármikor be tudjanak szállni” – folytatja Pongor. A napokat az első táborhoz hasonlóan idén is a műhelymunkák és a környezet megismerése vezeti: a tervezés, a rajzolás vagy modellezés mellett az alkotótábor része a gyalogos- vagy biciklitúra és a strand is. Az estéket a közös főzés indítja, ezután lehet beülni a minden érdeklődő számára nyitott szakmai előadásokra, kiállításokra vagy koncertekre.

Tavaly az alapítók érdeklődési köréből eredően a programok és tevékenységek építészeti és zenei fókusszal indultak. A koncertek vagy helytörténeti előadások mellett főleg fiatal építészek meséltek a módszereikről és érdeklődési területeikről. „A legkisebb ellenállás elve szerint minőségi programot keresünk – mondja a szabadzenei közegben is otthonosan mozgó Bán, aki a JazzaJ improvizatív koncertsorozat önkénteseként is aktív. – Először a természetes környezetünkből hívtunk em-bere­ket, de jöttek például Csehországból és Szlovákiából is zenészek, akiket korábban egy isztriai stoptúrán ismertem meg.” A szervezők idén meghívott kurátorok segítségével tágítják tovább a kereteket, az alkotótáboron túl képzőművészeti, filmes és komolyzenei programokat terveznek.

„Tavaly az édesanyám volt általános iskolás osztálytársai is eljöttek megnézni, mit csinálunk, és a polgármester is mindig támogatóan állt hozzánk – meséli Bán. – Épp nemrég hívott fel három srác is, akik közül az egyik Kővágóörsön él, hogy bejegyeznének egy helyi kulturális egyesületet. Érdekelte őket, miben tudnánk együttműködni.” A laza helyszíni kapcsolódások mellett a szervezők azt mondják, a falubéliek rendszeresen beültek előadásokra. „Nagyon érdekes volt látni, ahogyan egy kővágóörsi idősebb ember kérdez egy nagyvárosi terekkel foglalkozó pályakezdő építészt. Az ilyen élmények erősítenek meg abban, hogy a tábor egyik fő célja a párbeszéd, a személyes kapcsolódás kialakítása. Alkotótáborban vagyunk, de nem a folyamatos építkezés a lényeg” – teszi hozzá Pongor.

Bánék számítottak arra is, hogy ha harminc év elhagyatottság után egyszer csak megtelik a ház és a kert, ha kisebb tömeg verbuválódik össze a falu közepén, abból akár súrlódás is lehet a helybéliekkel. „Az egyik nap megcsúsztunk a programokkal, éjszaka fél kettőkor még tartott a dobszakkör. 25 ember ütött egyszerre nagy dobokat és pár cajónt (dobozszerű ütőhangszer – a szerk.) a pajtában, mikor átjött az egyik szomszéd. Inkább lefagyva, mint mérgesen. Egyből elnézést kértünk és abbahagytuk, így nem lett semmi gond.” A helybéliekkel való harmonikus kapcsolatra annál is inkább szükség van, mert az alkotótábor idén kilép a házból és a kertből, a tervek szerint lesznek koncertek a falu különböző pontjain, például a templomban és a bányában is. Emellett a BME középület-tervezési tanszék hallgatóival tavaly indult együttműködés keretében kővágóörsi helyszínek makettjeit is meg lehet majd nézni a faluban.

„Sok hasonló, inspiráló kezdeményezés működik a környezetünkben, nem a spanyolviaszt találtuk fel” – mondják a szervezők. Példaként a komáromi filmes és zenei témájú Mediawave-et, a Kovászna megyében működő CsomóPont egyesület munkáját, a vályoggal dolgozó Sárkollektívát vagy a fainstallációkkal foglalkozó Hello Wood csórompusztai építésztáborát említik. Mint mondják, az utóbbi években oktatási területen is egyre több nyári alkotótábor és közös építkezésre irányuló program kap helyet. „Bepörögtek az alkotótáborok – vonja le a konklúziót Pongor –, tíz éve még főleg nyári fesztiválokról lehetett hallani, ahol előadók, zenekarok voltak a program középpontjában. Nekem az a benyomásom, hogy mára az emberek nyitottabbak a közös értékteremtésre és az egymástól tanuló együttlétekre is.”

A tábor június 21-én nyílik. A szervezők mindenkit szívesen látnak, a tábori jelentkezési lapon is csak azt kell bejelölni, a résztvevő tud-e vinni biciklit, sátrat – esetleg követ.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.