Az orvosi meghatározás szerint az Alzheimer-kór látszólag ok nélküli agybetegség, amelynek során a beteg állapota egyre romlik. Nem tudni, miért, mikor és hogyan kezdődik a teljes szellemi leépüléshez, az elbutuláshoz vezető út, de jelenlegi tudásunk szerint gyógyíthatatlan és visszafordíthatatlan, kezelése során legfeljebb lassítani lehet stációit. Nem tudni azt sem, hogy mit él át a beteg az ilyen folyamat során, milyen fájdalmai, érzései vannak – vannak-e egyáltalán –, így a hozzátartozók is sokkal nehezebben tudnak a betegséggel azonosulni, hiszen az állandó felügyeleten és ápoláson kívül sokat nem tehetnek, ráadásul ezzel is csak apró sikereket tudnak elérni. Sokan – tehetetlenségükben – lemondanak szeretteikről, és még csak nem is hibáztathatók ezért. De vannak, akik kitartanak, valamiféle csodában bízva. Vagy mert csak így tudnak lelkiismeretükkel elszámolni.
HŰSÉG/EVER trailer
Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
Szekeres Csaba filmjében, a Hűségben e hozzátartozói dilemmát követhetjük nyomon. A 45 évig jóban-rosszban kitartó Anna és Antal házassága azután vesz tragikus fordulatot, hogy kiderül: az asszony Alzheimer-beteg. És mivel Anna gondozását nem lehetett otthon megoldani, el kellett adni lakásukat, hogy az idősek otthonába költözhessenek. A stáb 8 hónapon keresztül követte a házaspár mindennapjait az otthon, így előttünk is feltárul e folyamat, végtelen szomorúságával, dilemmáival, reménytelenségével, ugyanakkor az olyan apró örömeivel is, mint egy papucs felhúzása, a reggeli elfogyasztása, egy elhangzó értelmes mondat, egy őszinte reakció a többnyire üres tekintetben.
A filmet az alábbi linkre kattintva a november 22-ig tartó 17. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál zárónapjáig tekinthetik meg.