Az idő urai visszatérnek - megint a mozik műsorán a nyolcvanas évek kultikus rajzfilmje

Mikrofilm

A film számunkra eminens módon fontos, hiszen a Pannónia Filmstúdió aranykorában készült és nekik is köszönhető, hogy a mű kreatív-vizuális szempontból is maradandónak bizonyult.

Idén tavasszal lesz 43 éve, hogy bemutatták a francia mozik, és a következő évben (1983 szeptemberében) már a magyar filmforgalmazásba is bekerült, sőt, azzal egyidőben már a magyar állami televízióban is levetítették: Az idő urai generációk számára vált meghatározó, kultikus rajzfilmélménnyé.

Az „egész estés” (na jó: 79 perces) animációs kalandfilm (eredeti címén Les Maîtres du Temps)  Stefan Wul L’Orphelin de Perdide (A Perdide bolygó árvája) című, 2019 óta immár magyarul is olvasható regénye alapján készült. Ráadásul gyümölcsöző francia-magyar koprodukcióban, amely ez esetben annyit jelet, hogy a kreatív magyar rajzfilmes szakemberek keze alól került ki a film rajzolt világa és figurái. René Laloux rendező ez alkalommal Moebius (Jean Giraud), a jeles képregényrajzoló fantáziájára hagyatkozott, de az ő storyboardja, s az általa teremtett karakterek nyomán a Pannónia Filmstúdióban rajzolták meg az egész filmet, aminek finom, „kézműves” stílusa manapság, a számítógépes animációk korában igazi csemegének hat. És hogy mennyire jól vagy éppen rosszul öregedett Az idő urai, azt most mindenki maga el is döntheti, hiszen teljes körűen felújított 4K verzióban látható a magyar mozikban.

 
Forrás: Budapest Film
 

Annyi biztos, hogy aki sok év után nézi újra a filmet, annak alighanem sok minden meglepő lesz. A látvány valószínűleg most is lenyűgözi a nézőket, miközben némely vizuális megoldások talán kicsit kezdetlegesnek hatnak. Ilyenkor nem árt emlékeztetni arra, az egykori francia kritika főleg azt rótta a rajzolók szemére, hogy nem tudták életszerűvé varázsolni a Moebius által megteremtett figurák mimikáját – ugyanakkor a francia filmkészítők maguk is önkritikusan úgy nyilatkoztak, hogy akkoriban még nem készültek fel erre a nagy munkára.

Ugyanakkor elsőre talán furcsának hathat, de később határozottan magával ragad a film lassú sodrása, megfontolt, néha kissé pszichedelikus, hömpölygő ritmusa. A sztori első pillantásra nem üt el a korszak sci-fijeinek szokásos forgatókönyvétől – még az is lehet, hogy bizonyos fordulatok visszaköszönnek (igen, még a Csillagok háborúja-sagából is), de sokkal több rejlik benne, mint első blikkre tűnik.

 
Forrás: Budapest Film
 

A történet szerint egy idegen bolygón rekedt, apját vesztett kisfiúért indulnak űrhajukon nagyjából kalandorszerű főhőseink, s miközben egyre mélyebbre hatolnak az űr sötétjébe, különleges helyzetekbe bonyolódnak, amiket nyugodtan hívhatunk próbatételeknek. A két különböző szálon futó történet a fináléban, a maga idejében meghökkentőnek számító csavart követően jut el a végkifejlethez. Annyit azért megjegyeznénk, hogy ez a megoldás felvet némely, a fizikai paradoxonokkal összefüggő kérdéseket, de ez ebben az esetben inkább felerősíti az alkotás sajátos, a realitásra fittyet hányó varázsát.

Az idő urai mindenekelőtt szürreális vízió, amiben számos izgalmas, ha úgy tetszik filozófiai és morális problémát is elrejtettek az alkotók. A néző szembesülhet az idő problémáival, de leginkább azzal, hogyan befolyásolható a jövő azzal, amit a jelenben teszünk (és amit a film egy sajátos csavarral rögvest meg is mutat nekünk). Az már csak apró adalék, hogy léha, lelkiismeretlen, néha gonosz karakter is megnemesülhet és képes lehet az önfeláldozásra.

 
Forrás: Budapest Film
 

Az viszont cseppet sem változott, hogy fiatal és nagyobbacska nézők egyaránt megnézhetik: a képi világ számos eleme időtálló, a morális dilemmák és paradoxonok, de a sztori fordulatai sem értelmezhetetlenek egy kiskamasz számára, ahogy a felnőttek is okulhatnak belőle. Az idő urai kétségtelen kultstátusza azt is jelenti, hogy megannyi későbbi, jórészt sci-fi alkotást (és nem csak rajzfilmeket) bevallva és bevallatlanul is inspirálhatott. A film számunkra eminens módon fontos, hiszen a Pannónia Filmstúdió aranykorában készült és nekik is köszönhető, hogy a mű kreatív-vizuális szempontból is maradandónak bizonyult, sőt, egyedi, részletekben gazdag stílusa máig jól felismerhető. A magyar nézőnek pedig a fülét is simogathatja megannyi színészlegenda nagyon is ismerős hangja: számunkra ezek a jól kitalált rajzfilmfigurák véglegesen összekapcsolódtak Kállay Ferenc, Sztankay István, Haumann Péter vagy Halász Judit hangjával. 

Iratkozzon fel a Narancs hírlevelére, és nyerjen páros jegyet Az idő urai vetítésére! A játék részleteit a január 28-i hírlevelünkben küldjük.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?