Hamis tündérmese: kiakadt a volt NFL-játékos, akinek életéről A szív bajnokai címmel készült film

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 16.

Mikrofilm

Sandra Bullock Oscar-díjas mozija talán mégsem olyan csodás, felemelő történet: Michael Oher szerint az őt örökbe fogadó család nem adoptálta, hanem egyszerűen tőrbe csalta.

2009-et írunk, amikor a tengerentúlon november végén mozikba kerül A szív bajnokai. John Lee Hancock inspiráló drámája Michael Lewis 2006-ban megjelent könyvét adaptálta vászonra, főhőse pedig egy Michael Oher nevű fekete srác, aki anyja drogfüggősége miatt nevelőszülőkhöz kerül, azonban állandóan visszaszökik otthonába. Hamarosan felfedezik, hogy hatalmas termete miatt remek amerikaifutball-játékos válhatna belőle – emellett pedig a szerencse is rá mosolyog, hiszen összebarátkozik egy jómódú családból származó kisfiúval, SJ-vel, akinek a szülei végül őt is örökbe fogadják. A Tuohy család nemcsak biztos háttért nyújt számára, de megtanítják újra bízni az emberekben. Végül nemcsak hogy nem kallódik el, de 2009-ben leigazolja egy NFL-csapat.

A film mindössze 29 millió dollárból készült, azonban már a bemutatója hétvégéjén 34,5 milliót szedett össze. Világszinten 300 millió dollár felett zárt, amivel a mai napig a legsikeresebb amerikaifocis mozinak számít. A kritikusok ugyan nem voltak annyira elragadtatva a filmtől mint a közönség, de azért tisztességes fogadtatásban részesült: a Michaelt örökbefogadó anyát, azaz Leigh Anne Tuohy-t alakító Sandra Bullock játékát pedig mindenki dicsérte. A szív bajnokait végül a legjobb film és a legjobb női alakítás Oscarjára is jelölték, utóbbit Sandra Bullock simán be is húzta.

Mindez túl szépnek tűnik, hogy igaz legyen – a legfrissebb hírek szerint pedig pontosan ez a helyzet. A most 37 éves Oher ugyanis egy 14 oldalas kérelmet nyújtott be, amely szerint a Tuohy család soha nem is adoptálta őt jogilag, inkább csak rávették, hogy 18 évesen a gyámságuk alá kerüljön és engedje át az üzletkötés jogát nekik. A világsikert arató A szív bajnokaiból Tuohy-k szép vagyonra tettek szert: a szülők és két gyerekük egyenként 225 ezer dollárt kaptak, plusz részesedést a film bevételeiből. Maga Oher azonban állítása szerint semmilyen fizettségben nem részesült: hiába nevezték ugyanis adoptált fiuknak, a gyámság hivatalosan nem jelentett családi kapcsolatot, épp ezért úgy érzi, csak kihasználták. Tuohy-éknak a felemelő történet elég jövedelmező volt: nemcsak könyv és film született belőle, de egy alapítványt és létrehoztak, Leigh Anne pedig íróként és motivációs előadóként is sikeressé vált.

Keresetével Oher azt szeretné, hogy vessenek véget a gyámságnak, tiltsák el a Tuohy családot attól, hogy felhasználhassák nevét és történetét, emellett pedig részesedést követel abból a pénzből, amit a család az ő nevével keresett.

Oher az amerikai fociban sikeres lett: pozíciójában (offensive tackle, támadó szerelőjátékos) az NFL egyik legjobbjává vált, 2013-ban pedig a Baltimore Ravens tagjaként Super Bowlt is nyert. 2017-ben vonult vissza a sporttól, 2011-ben azonban maga is megírta saját történetét I Beat the Odds című életrajzában. Eszerint a Tuohy család annak idején azt mondta neki, hogy a gyámság gyakorlatilag ugyanazt jelenti, mintha örökbefogadták volna – mint utólag kiderült, ez mégsem teljesen igaz. Állítólag 2007-ben Tuhoy-éktól függetlenül eladta élettörténetének jogait a 20th Century Fox stúdiónak, de ezért semmilyen fizettséget nem kapott, utólag pedig azt nyilatkozta, nem is emlékszik arra, hogy bármit aláírt volna. Mindenestre mikor a Tuohy család megkötötte a filmes bizniszt, más ügynök képviselte őket, mint Ohert; a sportoló ügynöke ugyanis az a Debra Branan volt, aki a család közeli barátjának számított, és ő intézte el például a fiú gyámságát is annak idején. Az egykori focista többször is hangot adott annak, mennyire elégedetlen a filmmel és főleg azzal, hogy lassúnak és mentálisan korlátoltnak ábrázolták benne. Szerinte emiatt sokan az NFL-ben is azt gondolták róla, hogy unintelligens. Oher múlt héten jelentette meg harmadik könyvét, ismét egy életrajzot, amiben így fogalmazott: „Annyi minden született A szív bajnokaiból, amiért hálás vagyok – épp ezért tűnhet sokkolónak, hogy a sztori körüli élményeimből az elmúlt 14 év legmélyebb fájdalmai és bánatai fakadnak.”

A Tuohy család már reagált is Oher vádjaira: „Le vagyunk sújtva. Dühítő, hogy valaki azt gondolja, bármelyik gyermekünkből pénzt akarunk csinálni. De 37 évesen is szeretni fogjuk Michaelt éppúgy, ahogy 16 évesen is szerettük” – fogalmaztak. Tagadták azt is, hogy a filmből meggazdagodtak volna: szerintük egyedül a könyvet szerző Michael Lewis adta oda nekik saját jogdíja felét, amiből minden családtag, Ohert is beelérve ugyanannyit kapott: fejenként 14 ezer dollárt. Állításuk szerint azért fogadták gyámságuk alá a fiút, mert 18 évesen nem tudták már adoptálni, és ez szolgálta leginkább karrierjét is – de ha Ohernek ez az akarata, akkor véget vetnek ennek is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.