Így fest majd Bradley Cooper Leonard Bernsteinként

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 16.

Mikrofilm

A legendás zeneszerző életéről szóló film a Netflixre érkezik.

Bradley Cooper az elmúlt években szorgos munkával 9 Oscar-jelölést harcolt ki magának, nyernie azonban még egyszer sem sikerült. Mindezzel messze elmarad a 17 díjra jelölt, de soha sem nyerő Greg P. Russell hangmérnöktől, de a 14-szeres jelölt Dianne Warren énekestől és a 12-szer nominált Federico Fellinitől is. A színészek között szintén csak a futottak még kategóriába tartozik az egyaránt 8-8 Oscarra jelölt, de egyszer sem nyerő Glenn Close és Peter O’Toole mögött (utóbbi legalább 2003-ban egy tiszteletbeli Oscart kapott). Cooper színészi kategóriákban ugyanis „csak” négy díjra jelölték – az utóbbi években egyre inkább a produceri és rendezői munkára koncentrált, Csillag születik című 2018-as moziját a szakma és a közönség is imádta.

Következő filmjével Cooper szintén marad a zenei színtéren: Leonard Bernstein zeneszerző életét adaptálja vászonra. A főszerepet szintén maga Cooper alakítja, partnere pedig ezúttal a két Oscarra jelölt Carey Mulligan lesz: ő játssza Felicia Montealegrét, egy Costa Rica-i színésznőt és aktivistát, aki 1951-ben ment hozzá Bernsteinhez és egészen 1978-as haláláig mellette maradt, annak ellenére, hogy a zeneszerző meleg volt és több férfival is viszonyt folytatott. A most kiadott előzetes azt sugallja, a Maestro az ő eddig kevésbé ismert alakját helyezi majd a fókuszba.

A Maestro harminc évet ölel majd fel Bernstein életéből, amelybe számtalan világhírű film és olyan Broadway-sikerek is beleférnek, mint például a West Side Story, amit két éve kapott egy újabb filmes remake-et Steven Spielberg rendezésében. Eredetileg a Maestrót is Spielberg rendezte volna, azonban annyira lenyűgözte a Csillag születik egy korai verziója, hogy átengedte a rendezői széket Coopernek, hogy ő maga a West Side Story-ra tudjon koncentrálni. A forgatókönyvet Cooper és a Spotlight: Egy nyomozás részletei Oscar-díjas írója, Josh Singer jegyzik.

Cooper nemrég a Tár kapcsán beszélgetett Cate Blanchette-tel, amikor bevallotta: ez volt élete egyik legnagyobb kihívása. „Olyan szintű tiszteletet érzek a pódium és aziránt a világ iránt, hogy ez volt az egyik legrémisztőbb dolog, amiben valaha részem volt. Annyira furcsa – nem tudom, te tapasztaltad-e – , hogy az emberek az elmúlt öt évben olyanokat mindtak, hogy »Mit is csinál egyáltalán a karmester? Nem csak fent áll a színpadon és mutogat?’«És a válaszom, hogy az egyik legnehezebb dolgot csinálnák, amit csak csinálni lehet. Hihetetlen” – fogalmazott.

A film premierje a Velencei Filmfesztiválon lesz szeptemberben, azaz a Maestro egyenesen a díjszezonra érkezik. A Netflixen várhatóan december 20. után válik elérhetővé.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.