A Nemzeti Filmintézet nyolc filmet tesz szabadon hozzáférhetővé az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának alkalmából.
Így a hétvégén, március 14-én és 15-én ingyenesen, online nézhetővé válik egy válogatás, mely sokoldalú képet nyújt arról, hogy az egyes korszakokban, a különböző filmes műfajokban hogyan alakult a történelmi emlékezet.
A közzétett filmek között szerepel
a Föltámadott a tenger (Szemes Mihály, Ranódy László, Nádasdy Kálmán, 1953)
a Petőfi '73 (Kardos Ferenc, 1972)
Petőfi '73 (Kardos Ferenc, 1972)
Kardos Ferenc filmje, a Petőfi '73 a költő születésének 150. évfordulója alkalmából készült. Budapesti és pápai gimnazisták "forradalmi passiójátékban" elevenítik fel Petőfi életének eseményeit. A diákok újraértelmezik Petőfi forradalmiságát, és vitákban tisztázzák saját, a forradalmisággal kapcsolatos fogalmaikat, jelenkori cselekvési lehetőségeiket, a társadalomhoz való viszonyukat.
a János vitéz (Jankovics Marcell, 1973)
a 80 huszár (Sára Sándor, 1978 )
a Psyché (Bódy Gábor, 1980)
az Ünnepeink (Macskássy Katalin, 1981)
a Szirmok, virágok, koszorúk (Lugossy László, 1984)
Szirmok, virágok, koszorúk (Lugossy László, 1984)
Lugossy László berlini Ezüst Medve-díjas filmje a világosi fegyverletétel után játszódik. Majláth Ferenc huszárfőhadnagyot büntetőszázadba sorozzák be, miután parancsnoka, az Ezredes megszökött. Két év után a hatalmat kiszolgáló, befolyásos Heinrich nagybácsi közbenjárására leszerelik. Otthon apátiába, passzív rezisztenciába süllyed, mígnem egy családi keresztelőn összetűz jótevőjével. Még aznap felbukkan a titokzatos Ezredes, Kossuth ügynöke, aki az ellenállást szervezi.
és A Hídember (Bereményi Géza, 2002).
A filmek a Nemzeti Filmintézet oldalán, itt elérhetők.