"Csókoltatom a jogalkotót" - A közérdekű adatok bíróság előtti soronkívüliségéről

  • Hüttl Tivadar
  • 2009. április 23.

Publicisztika

Az idézet a bíró válasza volt a közelmúltban a TASZ ügyvédjének észrevételére, amikor egy régóta húzódó TASZ-per egyik tárgyalásán finoman jelezte, hogy a közérdekű adatok kiadása iránti pereket a törvény szerint soron kívül kell elbírálni, ezért aggályos, ha négy hónappal elnapolja a tárgyalást. A bíró vállat vont, legyintett, és a mondott rövid üzenetet küldte a jogalkotónak - no meg persze a nyilvánosságnak, mely közérdekű adatokkal kapcsolatos ügyekben, ha jogilag nem is, de logikailag és lényegileg mindenképpen perbeli félnek számít. Teszek magasról a soronkívüliségre, teszek a nyilvánosságra, s nagyot a jogalkotói szándékra is - üzenetében mindez benne volt, és ha túl sokat nem is akarunk szavaiba belemagyarázni, a tárgyalás maximális, négy hónapra kimért elnapolása tökéletesen jelzi, mit gondol a bíró arról, hogy az ilyen ügyeket lehetőség szerint gyorsan be kell fejezni.

Az idézet a bíró válasza volt a közelmúltban a TASZ ügyvédjének észrevételére, amikor egy régóta húzódó TASZ-per egyik tárgyalásán finoman jelezte, hogy a közérdekű adatok kiadása iránti pereket a törvény szerint soron kívül kell elbírálni, ezért aggályos, ha négy hónappal elnapolja a tárgyalást. A bíró vállat vont, legyintett, és a mondott rövid üzenetet küldte a jogalkotónak - no meg persze a nyilvánosságnak, mely közérdekű adatokkal kapcsolatos ügyekben, ha jogilag nem is, de logikailag és lényegileg mindenképpen perbeli félnek számít. Teszek magasról a soronkívüliségre, teszek a nyilvánosságra, s nagyot a jogalkotói szándékra is - üzenetében mindez benne volt, és ha túl sokat nem is akarunk szavaiba belemagyarázni, a tárgyalás maximális, négy hónapra kimért elnapolása tökéletesen jelzi, mit gondol a bíró arról, hogy az ilyen ügyeket lehetőség szerint gyorsan be kell fejezni.

Pedig a gyorsaság e perekben nem lehetne puszta üres frázis. A soronkívüliség indoka, hogy a kért közérdekű adatokhoz fűződő érdekek gyorsan változhatnak, az információ romlandó jószág, s ha csak hónapokkal, netán évekkel később kerül az adatkérő kezébe, akkor nem biztos, hogy megfelelően tudja hasznosítani. Kiváltképpen igaz ez az újságírókra, akiknek aktuálpolitikai, közéleti eseményekről szóló írásaikhoz nélkülözhetetlen a friss információ.

Hogy a soronkívüliség pontosan mit jelent, arra nincs irányadó jogszabály, csak a gyakorlatra hagyatkozhatunk. A szabályozás lényegét értő és azt komolyan vevő bírák ilyen ügyekben a kereset beadásától számított két hónapon belül kitűzik az első tárgyalást, s igyekeznek már az első tárgyaláson ítéletet hozni. A TASZ peres tapasztalata az, hogy az elsőfokú eljárás - ha különlegesen bonyolult bizonyítási eljárás az ügyben nem szükséges - nem jelent többet két-három, rövid időközzel megtartott tárgyalásnál. Négy hónap után jellemzően már a másodfokra készülünk, vagy a pervesztes fellebbezését, teljesítését várjuk.

A fenti ügyben az újságíró közel egy éve, tavaly májusban fordult közérdekű adatigényléssel a MÁV-hoz: a cég vezető tisztségviselőinek járandóságaira, juttatásaira volt kíváncsi. Illetve még mindig az, mert a MÁV természetesen megtagadta a válaszadást, a per pedig hiába folyik, ítélet azóta sem született - ellenben a bíró jókívánságokat küldözget a jogalkotónak. Az ügy valóban hihetetlenül bonyolult: az eredeti kérdések arról szóltak, hogy mennyit keresnek a vezető tisztségviselők, milyen szolgálati kocsit kapnak, mennyi jár nekik végkielégítésként, ha ne adj' isten kirúgják őket. Rettenetes módon megnehezíti a bíróság dolgát, sőt, szinte már-már el is lehetetleníti, hogy a per helyszínéül szolgáló Fővárosi Bíróságon, igaz, egy egész emelettel feljebb, hasonló tárgyban (akkor is újságíró felperessel és TASZ-képviselettel) már született ítélet. A döntés szerint az állami vállalatok vezetőinek, köztük a MÁV vezérigazgatójának járandóságai személyes adatok, de mivel közpénzből kerülnek kifizetésre, közérdekből nyilvánosak. Az azonban, hogy egy ilyen ügyben már döntöttek a Fővárosi Bíróságon, sőt, hogy ezt az utóbbi döntést jogerősen nemrég a Fővárosi Ítélőtábla is helyben hagyta, a jelek szerint nem hatotta meg a perben eljáró bírót.

A bíró feladata a jognak megfelelő ítélet meghozatala mellett a pervezetés is. Ez alatt az egész peres eljárás törvényességét, célszerű menetét, folyamatosságát és gyorsaságát biztosító bírósági cselekmények összességét értjük. Ilyen cselekmény például a tárgyalás kitűzése vagy egy bizonyítási indítvány elutasítása, de a bíróság elnökének feladata annak biztosítása is, hogy az üggyel összefüggésben nem álló kérdésekre ne terjedjen ki a tárgyalás. Ehhez képest ebben a végtelenül egyszerű ügyben a bíróság olyan bizonyítási indítványnak adott helyt, amellyel azt akarja a MÁV képviselője igazolni, hogy a vasútcég nem is lát el közfeladatot. Tekintettel a másik, fent említett perre, időközben megküldte az újságírónak a vezérigazgatóval és két helyettesével kapcsolatos adatokat, mert jogerőre emelkedett a másik ítélet, nem volt mit tenni. A 27 igényelt adatból 3 megvan - plusz egy újabb tárgyalási határnap júniusra.

Egyébként ha a soronkívüliséget a bíró valóban komolyan vette volna, akkor már az első tárgyaláson bírósági meghagyást bocsáthatott volna ki, tekintettel arra, hogy a MÁV képviselői nemes egyszerűséggel nem jelentek meg a szabályszerű idézésre, s ilyenkor a bírósági meghagyás a kereseti kérelemmel egyező marasztalást tesz lehetővé.

A közérdekű adatok megismeréséhez fűződő jogot Alkotmányunk deklarálja. Alkotmányos alapjog érvényesíthetősége van tehát a bíróság kezében, s nem egy "egyszerű" jogvitát kell eldöntenie. A TASZ szerint e tény a pervezetést is meghatározza, a bírónak tekintettel kell lennie a soronkívüliséget kimondó szabályozás mögött meghúzódó indokokra. Sajnos ez az ügy is megerősíti, hogy sok bíró nem lát tovább a polgári törvénykönyvnél, s alapjogi szempontokat nem érvényesít sem a pervezetéskor, sem ítélethozatalkor - és gond nélkül ad helyt olyan bizonyítási indítványoknak, amelyek célja nem más, mint az időhúzás, és az, hogy felesleges jogi költségekre herdálják az adófizetők pénzét.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.