Ellenzék nélkül – Tüntetni önmagában hiábavaló

Publicisztika

Kell a demokrácia, hogy önkényurat választhassunk. Három választás a Fidesz győzelmével, törékeny lendületű tüntetések, cinikus kormányzati kommunikáció. Mi hiányzik Magyarországnak a demokráciához?

Hiába a nemzetközi médiafigyelem, az EU, az USA, a magyar szolgáltatók és a szakmabeliek tiltakozása, az internetadó elleni tüntetések eredmény helyett egyetlen dolgot mutattak meg: nem formálódhat kitartó ellenzéki – akár civil, akár parlamenti – erő biztos tiltakozási alap nélkül. Miután az ország az alaptörvényen át a stadionépítésekig, a médiatörvényen keresztül Paksig mindent eltűrt, abszurd módon egy hétszáz forintos adó tízezreket vitt az utcára. Utolsó csepp a pohárban? Nem.

false

 

Fotó: MTI

Az Orbán-kormány most nem fog lemondani. Nem fog, amíg a miniszterelnök nulla kommunikációval is („a internetadót így nem lehet bevezetni”) képes kifogni a szelet a tüntetők vitorlájából. Hiába vonulnak rengetegen az utcára, ha a Fidesz-rezsimnek nem akad méltó ellenfele, nem lép fel választható politikai ellenerő. Szomorú igazság, hogy a négy fal közé vonuló, zárt ajtók mögött kormányzó hatalmat ritkán lehet az utcáról leváltani. Egy új politikai erő létrejöttéhez azonban polgári bázis kell, amely nem a rendszer rendelkezéseit bírálja, hanem egész természetét. Amely tisztában van azzal, hogy mi az az illiberális demokrácia, amit Orbán épít, miért nem működik a putyini elszigetelődés egy tízmilliós ország esetében, és miért nem szabad EU-ellenes szabadságharcot folytatni, ha a beruházások forrása 95 százalékban az unió. Amíg nincs ilyen bázis Magyarországon, a „Demokráciát!” csak üres szólam. Tömegek nyitották ki szemüket az elmúlt napokban, és ez felelősséget is jelent. Mégsem világított rá részletesen és alternatívát kínálva senki, hogy a rendszer teljes cseréjére van szükség. Az internetadó soha nem fog olyan esszenciális kérdéssé válni, hogy azon megbukjon a négy év alatt az ország nevét is beleértve mindent lecserélő kormány.

Magyarország még nem tanult meg demokráciában élni. Történelmünkön végigtekintve ez persze egyáltalán nem meglepő, hiszen a formai demokrácia szűk időszakaiban – a fogalom legtágabb értelmezésében is legfeljebb a boldog békeidők és a bethleni konszolidáció időszakaira gondolhatunk – sem jött létre az, amit ma jogállamnak neveznénk. A rendszerváltást követő Magyarország máig nem teljesítette a nyugati demokráciák életben maradásának fő követelményét, hogy egy országot a magunkénak tekintsünk. A szocialista fejesek ejtőernyőzése a rendszerváltáskor, a gátlástalan korrupció ma – mind e hiány szüleménye. A korábban kormányzó, épp ellenzéki baloldalt rövidlátásáért szidhatjuk, hiszen megengedte, hogy teljesen elveszítve támogatottságát, a Fidesz mellett semmilyen alternatíva ne maradjon 2010 után. Ennek következtében ma a társadalom jelentős része nem talál olyan életképes pártot, amellyel szimpatizálhatna. Ugyanez a politikai rövidlátás engedte meg később, hogy bukott politikusok sántikáljanak vissza pártok élére, hogy a baloldal teljesen széttagozódjon, s a Fidesz lényegi kommunikáció nélkül is megnyerhessen három választást. Orbán Viktor politikájáról így már okkal mondhatjuk, hogy „történelmileg alakult így”. Vagy: nehéz ellenállni, ha politikai potenciálban monopolhelyzeted van. Orbán sem tud. De még mindig nincs alternatívája, államigazgatási egyensúly híján nem tehet keresztbe neki senki, és ki is használja ezt. Tudja, hogy félnie legfeljebb akkor kellene, ha a politikai hovatartozás nélkül tiltakozó tömeg végre pártot találna.

A mérleg egyik oldalán ez, a másikon néha csak annyi, hogy „Orbán, takarodj”. Ahogy a gyakorlatban kiderült, elég volt a többség elcsendesítéséhez az is, hogy a kormányfő a közrádió reggeli műsorában meglebegtette, talán mégsem kell hétszáz forintot fizetni januárban. A Fidesz olcsón megúszta a tüntetéseket, hiszen kétségtelen, hogy a netadóból származó potom húszmilliárdot könnyen pótolják máshonnan. De sem az ellenzéki pártok, sem a civil mozgolódások nem voltak képesek a problémák gyökeréig nyúlni: az EBESZ által is harminchat pontban kifogásolt választások nyomán egy illegitim országgyűlés vezeti az országot. Senki nem világított rá, hogy Magyarországon alapvetően a fékek és az egyensúlyok hiányoznak.

Kell a demokrácia, hogy önkényurat választhassunk – mondtam, de inkább így kéne mondanom: hiába a demokrácia, ha az illiberális. Az elmúlt napok eseményei nem hoztak létre semmilyen civil fórumot és erőt. A napnál is világosabb, hogy minden maradna a régiben egy előre hozott választáson, a kormány lemondása pedig nem esedékes. A tüntetések populáris szólamaitól eltérően a nemzeti konzultáció színtere nem az utca. Hanem egy olyan államszervezet, ahol van értelme a konszenzus fogalmának, ahol működik a fékek és ellensúlyok rendszere. Ahol a liberális demokráciát a polgárok annak elvi, univerzális értékei miatt védik. A kérdés csak az, hogy akad-e olyan új politikai (és nem civil) erő, amely képes morális elvek mentén kormányozni egy amorálissá tett rendszerben, és helyreállítani a sosemvolt parlamentáris demokráciát.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.