Janisch Attila: Hogyan tovább, tüntetés?

  • Janisch Attila
  • 2014. november 7.

Publicisztika

Széthullás és önfelszámolás, vagy előrelátó tervezés és összefogás?

Ha megpróbáljuk azt elemezni vagy felidézni, hogy mit éreztünk, amikor civil tüntetőként az első két internetadó elleni tüntetésre mentünk, és mit, amikor esetleg már nem mentünk el a sebtében, elhamarkodottan és ügyetlenül összehívott harmadikra, úgy az világosan mutatja, hogy az ilyen politikai tiltakozást megfogalmazó tömeglendület nagyon gyorsan le is lohasztható – leginkább a szervezők nem eléggé tudatos, nem eléggé körültekintő és a tömeg csoportdinamikáját nem vagy csak kevéssé figyelembe vevő verbális és szervezési gesztusaival.

Míg a tömegben egyénenként mindenki bonyolultan gondolkodik, addig a tömeg összességében – minél nagyobb, annál – egyszerűbb közös gondolkodásra képes. Ha nem így lenne, hatástalan maradna mindenféle populizmus is, és Orbán pöffeszkedően üres, öntelt szónoklatai közröhejbe fulladnának. Ehelyett sajnos van módunk – túlságosan is közelről – megfigyelni azt, hogy a populista népvezér milyen alattomos eszközökkel manipulálhatja a vonzásába kerülő és kritikátlanná váló tömeget.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A százezres október 28-i tömeg, de már a két nappal korábbi is egy jó minőségű – nem populizmusra vágyó – gyülekezet volt. És noha egyénenként mindenki többet akart, mégis egy mindenkit sújtó, de valójában partikuláris, a tiltakozás szempontjából azonban  pontosan artikulálható, és épp a látszólagos értelmetlensége okán az autokrata, antidemokratikus kormányzást egyetlen látványos gesztusba sűrítő kormányzati (vagy kormányfői) adótervezet volt az, ami miatt a régóta semmiféle valódi politikai aktivitást nem mutató civilek megmozdultak. Ez a tény pontosan jelzi az indulati szelepek működésének nehezen kiszámítható működésének mechanizmusát. Sokan – elemzők és kommentelők – azt kérdezték értetlenül, hogy miért nem mozdult meg ekkora tömeg már a komolyabb problémák miatt?

De rosszul látják! A tömeg valójában így is az egész miatt mozdult meg (hiszen a tüntetők nagy része jól tudta, hogy az internetadó csak ügyeskedő elterelő gesztus a kormányt és a hozzá közeli politikusokat hírbe hozó amerikai kitiltási botrány miatt). Csakhogy  ebben a politika által minden oldalról kifárasztott, széttaposott és valójában eljelentéktelenített civil aktivitási mezőben – nem véletlenül – éppen egy olyan hívószó hozta elő ezt a szunnyadó aktivitást, amelynek az egyszerűségében és a pontos, világos artikulációjában volt az ereje. Persze a szervezőknek fel kellett volna ismerniük, hogy a gesztus, ami lendületbe hozta az egészet, már nem tart ki az egymást túl gyorsan követő harmadik alkalomra. A tüntetéseken összegyűlő tömeg létszámarányai jól  mutatják ezt a meredeken felfejlődő, majd hirtelen visszaeső diagramot: 30 ezer – 100 ezer – 9 ezer.

Ezek felismerését követően kezdődhetne a valódi politika, a valódi politikai tevékenység, aminek persze több – jó és rossz – lehetősége és iránya is lehet:

1.

Okos hosszú távú építkezéssel a célok folyamatos tágítása, de szem előtt tartva a tisztán artikulálható, mindenkit érintő dolgokat (általános korrupció, a választási törvények és területek önkényes átszabása, az alkotmány ugyancsak önkéntes módosítása, oktatási intézmények ellehetetlenítése stb.)

Az ilyen hosszú távú építkezés két dolog miatt lenne fontos (éppen az adott helyzetben):

a) Lehetne, de egyelőre a százezres tüntetés ellenére sincs az a forradalmi hangulat, amely egyetlen megmozdulással elsöpörhetné az Orbán kormányt (a vasárnapi tüntetésnél látványosabban nagy erejű ütéssel, veszélyesebb társadalmi káosszal járó taxisblokád is csak megrendítette az Antall-kormány működését, de nem tudta felszámolni, ahogy a tévészékház elleni támadás és az azt követő események is csak megrendítették a Gyurcsány-kormányt, de nem tudták megpuccsolni, meglehet, ez volt az eredeti szándék.

b)  Hogy az egész ne fulladjon a totális káoszba és kvázi polgárháborús eseményekbe, kell a hosszabb távú, megbízható programmal rendelkező irányítás, amely alkalmas a szelepek egészséges, nem populizmusba hajló megnyitásán túli politikai mozgások irányítására is.

Jó helyzetfelismeréssel rendelkező tüntetésszervezőket már látni (habár a harmadik tüntetés összehívása ezt megkérdőjelezi némiképp), de valódi politikai erőt, gondolatot, cselekvési képességet is felmutató vagy felmutatni képes személyek még nem léptek az újonnan megnyíló politikai porondra. Ennek hiányában pedig a tömeg esetleges túlmozgása lehetőséget kínálna a már hitelüket veszett pártok számára, hogy megpróbálják lenyúlni a civilszerveződést, ami természetesen a tömeg aktivitásának azonnali visszahúzódást eredményezné, hiszen a választások kudarca világosan bizonyította, hogy a váltást a választók nem ezekkel a pártokkal képzelik el. Legalábbis a ballib oldalon biztosan nem.

2.

Rossz, hőbörgő populizmus, színtiszta ellenségképgyártás, ez a populizmus azonban nem működik olyan karizmatikus személy hiányában, akit a tömeg kiválaszthatna a feltétel nélküli követésre (lásd Orbán a saját hívei és rajongói számára), a ballib oldalon pedig  egyébként sem alkalmazható. Orbán populizmusa ellen nem baloldali populizmussal kell fellépni. Ez súlyosan elhibázott gondolat lenne.

3.

A tüntetésszervezők önfelszámoló belső elbizonytalanodása, széttagozódás a szervezésben, egymással versengő, de egymással összefogásra képtelen csoportok alakulása. (Most sajnos mintha ebbe az irányba indult volna meg a mozgás, és ez az, ami több mint aggasztó.)

Én a fentiek alapján és ezek figyelembevételével nézem aggodalommal azt, ami történik, és a százezres október 28-i tüntetést megelőző és eredményező határozott, de egyszerű gesztusok helyett zavart keltően artikulálatlan, egymásba mosódó és egymással felcserélhető gesztusokat látok azok részéről, akiknek éppen ezeket a zavart keltő gesztusokat kellene elkerülniük.

November 17-ére két esemény lett meghirdetve: két különböző időpontra, két eltérő helyszínre, és a szervezőket tekintve – lásd a 444-en megjelent interjúkat – két, egymással rossz rivalizálásba kezdő és bonyolódó csoport által. Ez  jól érzékelhetően megosztja és összezavarja az egyébként megszólítható és aktivitásra bírható tömeget, minthogy a szervezők ezekkel a gesztusokkal a saját – épp csak megteremtődő – hitelüket is erodálják, aminek hiányában pedig nehéz bármiféle olyan, ismétlődően komoly megmozdulásra számítani, amelynek politikai súlya is lehetne.

Még nem késő ezeken a rossz tendenciákon változtatni.

November 17-ig és aznap majd kiderül, mit gondolnak minderről a szervezők, és hogyan reagál erre a tömeg.

Mindenesetre az október 28-i tömeg létszáma és a tüntetés mérete a felelősség egy magasabb kategóriájába emelte az internetadó ellen indított tüntetést. Ehhez a felelősséghez kellene most felnőniük a szervezőknek mentálisan és taktikailag is, hogy a tömeget is biztonsággal tudják megérkeztetni ebbe a magasabb érzékenységű és hatékonyságú politikai mezőbe.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.