Lázadnak-e Orbán ellen? – Kremlinológiai megfigyelések

  • Keszthelyi András
  • 2014. november 5.

Publicisztika

Szokatlan fejlemény fideszes körökben, hogy a rossz hírt igen gyorsan a miniszterelnökhöz kötik. Korábban csak a nép számára áldásos intézkedéseket volt divat Orbánhoz kötni.

A rezsimeket a legritkább esetben buktatják meg. Egy rezsim bukása jellemzően egy folyamat, amely akkor kezdődik, amikor megszűnik érzékelni, ami körülötte történik, nem észleli a közhangulat érdemi, mélyebb változását. Ha megszűnik az érzékelése, akkor nem tud megfelelően reagálni sem, elveszti a kontrollt.

Egy kormány bukása azzal kezdődik, amikor a miniszterelnökbe vetett korlátlan hit meginog a saját pártjában, frakciójában. Hangsúlyozom, ez is egy folyamat, ráadásul nem feltétlenül visszafordíthatatlan. Jó példa erre maga Orbán Viktor, aki két (sőt, három) vereség után is helyre tudta állítani tekintélyét. És a jelek szerint ez történik most is, az internetadó ügyében.

Ha én Orbán Viktor lennék, azért kicsit aggódnék az internetadó belső hatalmi viszonyokra gyakorolt hatása miatt. Legalább két dolog ugyanis szembetűnő.

false

 

Fotó: MTI

Egy. Ha a bohókás Deutsch Tamás megszólalásait nem számítjuk, a keddi tüntetés után a Fidesz egyetlen komolyan vehető figurája sem szólalt meg az internetadó okán (Németh rezsibiztos nem tartozik ebbe a kategóriába). De az Orbán iránti lojalitásáról is nevezetes Deutsch megszólalásai kétértelműek voltak: miközben hibátlanul felmondta a szabadságharcos narratívát és keresetlen szavakkal illette az adó ellen tüntetőket valamint a hangulatkeltő médiát, azt is állította, hogy magát az adót vissza kell vonni.

A többi nehézsúlyú még ennyire sem cizellált. Navracsics EU-biztos már kedd este is nagyon óvatos volt az ATV-ben („Nem dolgom, hogy igazságot tegyek a magyar belpolitika ügyeiben.”) A mindig mindenben hiperaktív Rogán frakcióvezető csendben maradt. A nála is aktívabb Lázár miniszter meg mindenről beszélt, csak erről nem. Varga pénzügyminiszter ugyan nem tudta elkerülni a sajtót a költségvetés átadásakor, de ő meg a tervezet ideiglenességét hangsúlyozta – sok módosító van, majd a kormányülésen megbeszéljük, mondta.

A megfigyelőben óhatatlanul az a benyomás alakul ki, hogy az ismert fideszes arcok nem tolongtak a médiában az internetadó védelmére  a  keddi tüntetés és a pénteki miniszterelnöki rádióinterjú között. Ennek lehetséges okain, ha miniszterelnök volnék, legalábbis elmerengenék.

Kettő. Szintén szokatlan fejlemény fideszes körökben, hogy a rossz hírt igen gyorsan a miniszterelnökhöz kötötték. Korábban csak a nép számára áldásos intézkedéseket volt divat hozzá kötni (a pálinkafőzéstől a rezsicsökkenésig).

Ehhez képest az internetadó bejelentését követő nyolc nap során két mérvadó orgánum (a hvg.hu és az index.hu) is Orbánnak tulajdonította az ötletet, ráadásul viszonylag könnyen azonosítható források alapján, amelyek éppenséggel a fentebb hiperaktívnak titulált személyek, Lázár miniszter és Rogán frakcióvezető irányába mutatnak.

És voltak persze kármentő akciók, a hvg.hu hírét elsőként épp a Népszabadság igyekezett cáfolni egy eléggé ellentmondásos cikkel, aztán jöttek a hírek az ismeretlen miniszteri dolgozóról vagy éppenséggel az egyik mobilszolgáltatóról, mint ötletgazdáról. És ahogy teltek a napok, fel-felröppentek híresztelések belső elégedetlenségről és miniszterelnöki hajthatatlanságról is.

Nem tudjuk, kinek az ötlete volt az internetadó, de az elég jól látszik, hogy kik akarták a miniszterelnök nyakába varrni még az első tüntetés után is, amikor már világos volt, hogy az új adó nem népszerű, ellenben remekül mozgósít a kormány ellen nem csak a virtuális térben, de az utcákon is.

És ez lenne a másik dolog, amin a miniszterelnök helyében elgondolkodtam volna, akár már hazaúton Lausanne-ból. A 13 órás út során maradt volna idő a családra is.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.