Találkozás egy fiatalemberrel vol. CXVII.

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. november 4.

Publicisztika

Az örökség felelősség is. Mi nem felejtünk. Szijjártó koszorúzott.

Szijjártó Péter, a Magyar Köztársaság külügyminisztere 2014. november 3-án megkoszorúzta Hejdar Alijev, az első azeri elnök sírját. Alijev az NKGB-nek, majd a KGB-nek dolgozott, 1969-től az Azeri Kommunista Párt első titkára volt. 1987-ben Mihail Gorbacsov eltávolította a hatalomból, de 1993-ban puccsal visszaszerezte a hatalmat. Uralma alatt kultuszt épített ki, és virágzott a korrupció. Uralma haláláig tartott.

false

 

Fotó: MTI

Szijjártó fejében a következő szavak zakatolhattak az aktus közben:

„Az örökség felelősség is. 
A szülők, nagyszülők által ránk hagyott javakat el lehet tékozolni, fel lehet élni, s akkor nem marad más, csak a mulandóság. 
De nem csak a javakat: el lehet bizony tékozolni az elődök életét is. Mégpedig felejtéssel. S akkor nem kerülhetjük el, hogy a saját életünk is a feledés sötét vizébe hulljon.

De kedves barátaim, mi nem felejtünk!”

„A gyűlölet fortyogó vegykonyhájában kifőzték nekünk a bizonytalanságot, az egymás méricskélését, a mindig lesben állást, az irigykedést, a képmutatást. 
Kedves barátaim, a méreg erős volt. Oly erős, hogy azóta is nehezen tisztul ki a lelkekből.

Ezért lehet, hogy néhány magyar még ma sem tudott teljesen kigyógyulni belőle. A gyűlölet vegyületei még ma is szíveket járnak át, s furcsa mód nem azokét, akik elszenvedték a megaláztatásokat.

Ezért lehetséges, hogy ma van, akinek fáj, ha békés emberek tíz- és százezrei összejönnek. 
Ezért lehetséges, hogy van, aki irigy a mások közösségben megélt örömére. 
Ezért lehetséges, hogy van, aki mások békességének megfertőzésében leli boldogságát.”

„Az Andrássy út 60. különös ház. Rászolgált arra, hogy egy pengefallal kimetsszük az Időből és a Feledésből. 
Rászolgált, mert különös szellem lakott a falai között. Ez a szellem tette tönkre a háború után újjászületni készülő Magyarországot.
Ez a szellem hamisította meg a választások eredményét.
Ez züllesztette le a közigazgatást és ültetett korrupt tisztviselőket a kormányhivatalokba.
Ez züllesztette a rendőrséget politikai rendőrséggé.
Ez indított szókimondó fiatalok ellen felségsértési eljárást.
Ez változtatta szitokszóvá a polgárt és a polgárit, büntetve és gúnyolva értékeit és eredményeit.
Ez a szellem változtatta a sajtót a véleményszabadság eszközéből a kötelező vélemény kalapácsává.”*

Aztán ment mindenki tovább a maga dolgára. A külügyminiszter a mosdóban letörölte nyálát a tükörképéről.

(* részletek Orbán Viktor 2003-ban, a kommunizmus áldozatainak emléknapján a Terror Házánál elmondott beszédéből)

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.