Lefele

  • 2002. augusztus 1.

Publicisztika

A magyar belpolitikának, minden látszat és kamutéma ellenére (ügynökügyek, újraszámlálás stb.), manapság is vannak lényegi kérdései. Például az, hogy az alapvetően kapitalizmuspárti MSZP maga mellett tudja-e tartani a hajdani iparövezetek szavazóit, vagy elveszíti őket (mondjuk egy ma még nem létező szélsőjobb erő javára). Vagy az, hogy az elmúlt tizenkét évben többféle alakzatban is próbálkozó jobboldal további sorsa miként alakul. Ezen belül: mi lesz a Fidesszel?

n A magyar belpolitikának, minden látszat és kamutéma ellenére (ügynökügyek, újraszámlálás stb.), manapság is vannak lényegi kérdései. Például az, hogy az alapvetően kapitalizmuspárti MSZP maga mellett tudja-e tartani a hajdani iparövezetek szavazóit, vagy elveszíti őket (mondjuk egy ma még nem létező szélsőjobb erő javára). Vagy az, hogy az elmúlt tizenkét évben többféle alakzatban is próbálkozó jobboldal további sorsa miként alakul. Ezen belül: mi lesz a Fidesszel?

Mert mi van? Egyrészt a nagy szavak vannak "a polgári kormány által rehabilitált értékekről", "a magyarság életlehetőségeinek tágításáról", "a kormányoktól független nemzet megteremtéséről", "a polgárok akaratáról" meg sok minden másról. Másrészt vannak a mindenféle közvélemény-kutatási adatok, amik ha egynémely esetben (az immár szokásos módon) ellentmondanak is egymásnak attól függően, hogy mely cég prezentálja őket, a tendenciákat tekintve nagyon is egy irányba mutatnak.

Megy lefele a Párt és a Vezér népszerűsége.

1996-ban a Fidesz egyik legfelső vezetője azt magyarázta nekünk, hogy a vérjobbos tábor felé tett "retorikai kiruccanások" csupán "taktikai panelek", amiket egy sikeres pártpolitikai konstelláció esetén úgy ráznak le magukról, mint eb a vizet. De nem így lett: a Fidesz úgy maradt. Úgyhogy e folyamat egyik látványos állomása, az áprilisi választások két fordulója közötti durvulás már nem szerep volt: ma ez a Fidesz. Ezzé lett.

És nincs vége: ezen az úton végig kell menni, erre kényszeríti őket táboruk mind keményebb magja, a saját hülyeségük, a tehetetlenségi nyomaték, minden. És törvényszerűen koptak el eközben olyan deklarált célok, mint például - az elsők között - "az alkotmányosság ethoszához való ragaszkodás". Talán azért is az ilyenek először, mert racionálisak, valóságosak, valamint számon kérhetők voltak (mint az intézményrendszer demokratikus működéséért érzett felelősség).

Ma már a mi külön Magyarországunk felépítéséről beszélnek; a nemzet (egy új nemzet) felépítéséről; a polgári körök által megvalósítandó, határokon átívelő nemzet-újraegyesítésről. Klassz gondolatok, de ha megpróbáljuk az értelmüket megfejteni, semmi nem marad belőlük; a szavak úgy porlanak szét, mint maroknyi székely.

Ez maradt: érzelmekre játszó, ködös "nemzetpolitika", ami "a mégoly irracionális vágyak" húrjain játszva az égvilágon semmiről sem szól már. És éppen ezért nem is vezet sehova.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.