Orbánisztán: operetthadsereg és biorobotok

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. november 3.

Publicisztika

Magyarország jobban teljesít, ennek azonban semmi jele a 2015-ös költségvetésben.

Ha a netadót gumicsontnak, figyelemelterelésnek hisszük, sokkal realisztikusabb azt gondolni, hogy a költségvetésről terelte el a figyelmet, mint a kitiltási botrányról. Arról a költségvetésről, amely alapjaiban cáfolja meg a kormány legfőbb tételeinek egyikét: hogy nem kell megszorítás a pénzbőséghez.

És megerősíti Orbán Viktor híres mondatát: „Ne figyeljenek oda arra, amit mondok, egyetlen dologra figyeljenek, amit csinálok.”

Az újabb és újabb adókat kivető költségvetésről már sokat írtak, én két vonatkozását emelném ki: nem nőnek a védelmi kiadások, és jelentős elvonások várhatók a közoktatásban (a felsőoktatást kivéve). Mind a kettő tanulságos történet.

Védelmi pénzek

Amerika haragját azzal váltottuk ki (az egyre gyarapodó korrupció mellett), hogy egy orosz kék macska bársonyosságával törleszkedünk a putyini rendszerhez, miközben a nyugati világon élősködünk. Az EU-támogatásokat lenyúljuk, miközben már nettó működőtőke-kivonás zajlik az országban (ha nem számítjuk az anyabankok által nyújtott tőkeutánpótlást), azaz az EU közpénzéből mutathatjuk, jobban teljesítünk. A NATO-ban pedig élősködők vagyunk, miközben a kiújuló hidegháborús időszakban az ukrán konfliktus során is olyan gesztusokat teszünk az oroszoknak, mint hogy elzárjuk a gázcsapokat Ukrajna felé.

false

 

Fotó: MTI

A NATO-ban a GDP 0,9 százalékát költjük védelmi kiadásokra, ez, ha tényleg nő a GDP, maximum stagnálni fog. Az előírás minimum 2 százalék lenne, és ezt mindössze négy ország teljesíti, de a többiek, tán Bulgária kivételével, nem igyekeznek erre minden eszközzel – lásd Putyin, khm, kezének szorongatása – felhívni a figyelmet. A Magyar Honvédség állománya ma 26 ezernél kisebb (az ukrán határszakasz védelmére százezer fős hadsereg lenne a minimum), ebből 13 ezer fő a nem harcoló alakulat része, fegyvert 3-4000 ember kezébe lehet adni. Az Állami Számvevőszék a NATO-csatlakozásunk 10. évfordulóján így foglalta össze a honvédség helyzetét: „a haderő technikai felszereltsége, infrastruktúrája, illetve az állomány élet- és munkakörülményei a NATO-haderők átlag színvonalához való közelítésének belátható időn belül nincs realitása.” Jobban teljesít.

Biorobotok

A közoktatás további kivéreztetése pedig józan ésszel felfoghatatlan. Közhely, hogy a tőkében szegényebb, ásványkincsektől sem hemzsegő országok egyetlen kitörési pontja a stadionép…, izé, az oktatás. Dél-Koreától Finnországig így ment a világ elébb, előbbiben ráadásul a mostani magyar helyzethez hasonló féldiktatórikus állapotok közepette. A szakoktatásban nemrég változások zajlottak le, melyek a dolog jellegénél fogva kevéssé vágták mellbe az ország véleményalakító középosztályát.

false

 

Fotó: MTI

Pedig egészen elképesztő az irány: a szakiskolák három év alatt egy évfolyamnyi közismereti anyagot nyújtanak diákjaiknak. A közismereti tantárgyak közül pedig heti öt óra a testnevelés, és összesen hét nem szakmai tantárgyat tanítanak. Heti 1 óra matematika, 1 óra magyar nyelv és kommunikáció, 1 óra természetismeret, 1 óra társadalomismeret, 1 óra osztályfőnöki és 2 óra idegen nyelv. Ezekkel „felvértezve” kéne utána 16 évesen megállnia a helyét egy magyar szakinak a munkaerő piacán. Pedig azt is tudjuk, hogy ma az iskolának leginkább a változásokra kell felkészítenie a diákokat, arra, hogy képesek legyenek rugalmasan alkalmazkodni a munka világának folyton változó elvárásaihoz.

Kijelenthető, hogy erre nem nőnek az esélyei annak, aki hetente egy órában foglalkozik az anyanyelvével, az irodalmával, történelmével, amely tanulmányok segítségével önmaga megismeréséhez is közelebb jutna. Mert ez is teszi a jó szakembert, önazonosság, önismeret és öntudat nélkül nincs jó szaki.

Öntudatlan, fogalmatlan tömegek szolgálnak legjobban a hatalmasoknak, ezt is régóta tudjuk. Kormányunk egyre leplezetlenebbül és őszintébben fogalmaz, mivel megnyerte a szükséges választásokat: Magyarország, én így szeretlek. Fizess, mi majd elküldjük a fiadat biorobotnak a gyárba.

Kérdés, mikor fogy el a türelem végleg, mind külföldön, mind belföldön.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.