A kisökör és Jupiter

Publicisztika

A miniszterelnök úr a Kossuth rádió 180 perc című műsorában az elmúlt pénteken megjegyezte, hogy „országvezetés, nemzetépítés, közösségépítés szempontjából” nem a spórolós Németországot tekinti példaértékűnek, hanem inkább Angliát, mostanság ott történnek ugyanis a „legizgalmasabb dolgok”.

„Olyan dolgokat csinálnak, és olyan dolgokat mondanak, amiért Magyarországon megkövezik az embert, ott pedig az angol sajtó és az angol nyilvánosság éljenzése mellett történik mindez. Cameron miniszterelnök úr mondott egy beszédet, talán tíz napja lehetett, ahol olyan dolgokat mondott, aminek én a felét sem merem mondani, habár gondolom. Ma Angliát érdemes figyelni.”

A tisztánlátás kedvéért: David Cameron miniszterelnök a minap, a Konzervatív Párt jövő évi választási kampányának előkészítése során megfuttatott néhány ötletet a párt őszi konferenciáján. Nem a nagy-brit kormány elképzeléseit ismertette tehát, hanem pártja lehetséges választási programjának elemeit tesztelte. Megj.: vannak helyek, ahol ez a különbség még jelentőséggel bír.

Anglia is figyel

Anglia is figyel

Fotó: MTI/EPA

Számos felvetés mellett Cameron előtárta igazságügy-minisztere, Chris Grayling friss elképzelését is, miszerint a Konzervatív Párt egyik választási ígérete lehetne az emberi jogok hazai védelmének felszabadítása az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) irányítása alól. A hangzatos kampánymotívum pillanatnyilag komoly politikai vita tárgya a Konzervatív Párton belül is. Az ötletet ellenző Dominic Grieve legfőbb ügyész azért veszítette el állását, mert kiállt a strasbourgi bíróság mellett. A konzervatívok nyolc oldalban részletezett terve saját bevallásuk szerint nem jelentené az Egyesült Királyság automatikus kilépését az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezményből, avagy az Európai Unióból. A terv szerint az ­európai emberi jogi rendszert csak akkor hagyná el az Egyesült Királyság, ha az Európa Tanács nem méltányolná London feltételeit.

A pillanatnyi angol belpolitikában a stras­bourgi bíróság mint a nemzet ellensége hasznos látványeleme a választási kampánynak: a konzervatív kormány szeptember közepén épphogy megúszta a skót elszakadási kísérletet, azt a nemzeti identitásról szóló kockázatos népszavazást, amelynek kicsit okosabban politizálva akár elejét is vehette volna. A jövő évi kampányban a konzervatívoknak szükségük lesz egy olyan fordulatra, amely semlegesíti az euroszkeptikus Függetlenségi Párt előre borítékolható identitásretorikájának néhány elemét.

Az angol kormány persze nem most indul először szabadságharcba az EJEB ellen. 2011 tavaszán a Konzervatív Párt értelmiségi holdudvarához tartozó Michael Pinto-Duschinsky már letett az asztalra egy erőteljes EJEB-kritikát, kiegészítve egy kísértetiesen hasonló tartalmú cselekvési tervvel. Ez a terv 2012 tavaszára, amikor is az Egyesült Királyság vette át az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának soros elnökségét, a Brightoni nyilatkozat elfogadásához vezetett. A nyilatkozat karrierje némi iróniával vegyes elismeréssel úgy összegezhető, mint a strasbourgi bíróság egyik legsikeresebb reformja. Hatására a bíróság átszervezte eljárásának és ügykezelésének számos lépését, ezáltal az európai emberi jogvédelmi rendszer gyorsabb és hatékonyabb lett. A nyilatkozat nyomán sok szó esett a bírósági gyakorlat tagállami szintű érvényesüléséről, és ez a figyelem hozzájárult a bíróság ítéleteinek a korábbinál rendszeresebb és sikeresebb végrehajtásához.

false

 

Fotó: MTI/AP

Pedig kevéssé valószínű, hogy 2011 tavaszán az angol konzervatívok a strasbourgi jogvédelmi rendszer megerősítését tervezték volna. Az angol reakciót az elítéltek választójogának védelmét szorgalmazó ítélet végrehajtása váltotta ki, s a londoni kormány ellenségességét aztán néhány büntetőeljárási garanciát érintő ítélet is fokozta. Különösen jó ízlésről bizonyságot téve a vita hevében az angol lapok nem győzték felemlegetni, hogy a strasbourgi bírák között számos kétes kelet-európai foglal helyet, akik nem az Egyesült Királyság elit egyetemein szerezték jogi diplomájukat, ezért hozzáértésük legalábbis megkérdőjelezhető. A magyar miniszterelnök ennek ellenére 2013 októberében a Tele­graphnak adott interjújában már biztosította David Cameront a támogatásáról, mielőtt Brüsszel szépen lassan felfalná a nemzeti szuverenitást.

A konzervatív angol kormánnyal szemben rendszeresen kinyilvánított zsigeri szimpátián túlmenve – érdekes kérdés, hogy faképnél hagyhatja-e egy tagállam az európai emberi jogi rendszert. A válasz egyszerűnek tűnhet: az egyezményben részes államok hat hónapos felmondással megszüntethetik tagságukat [58. cikk (1) bekezdés]. Nem véletlen azonban, hogy még a toryk terveiben sem szerepel az azonnali kilépés az európai emberi jogi egyezményből: a radikális javaslatok első lépésben csak a bíróság fennhatóságától való megszabadulást célozzák. Ez az óvatosság annak köszönhető, hogy az EU tagállamai több szinten is kötődnek a strasbourgi jogvédelmi rendszerhez. Minden tagállam részese az ­európai emberi jogi egyezménynek. Amint azt hazánk is megtapasztalta, az európai emberi jogi rezsimbe történő bebocsáttatás az EU előszobája. Jelentős különbség azonban, hogy míg az emberi jogi rezsimbe – puszta politikai megfontolásból – az ígéretesnek tűnő tehetségeket is felveszik, az EU komolyabb korlátokat állít leendő tagállamai elé. (Más lapra tartozik, hogy az unió a tagállamaival szemben nem tud hatékonyan fellépni az emberi jogok megsértése esetén, ahogyan azt hazánk példáján is érzékelhetjük.)

2010-ben kezdődtek meg azok a tárgyalások, amelyek azt célozzák, hogy az Európai Unió maga is csatlakozzon az európai emberi jogi egyezményhez. Az európai emberi jogok egyezményében foglalt alapvető jogok azonban már az EU csatlakozását megelőzően is az unió jogrendjének részét képezik, mint az uniós jogrend általános elvei [Lisszaboni Szerződés, 6. cikk (3) bekezdés]. Ennek a sokrétű kapcsolatnak tudható be, hogy amikor az EU parlamentje közelebbről is megvizsgálta az alapvető jogok helyzetét az alaptörvény országában, a parlament jelentése a hiányosságok felsorolásakor a strasbourgi bíróság gyakorlatában, illetve az Európa Tanács rendszerébe tartozó Velencei Bizottság véleményeiben foglalt elvekre hivatkozott.

Először tán kösd meg a cipőfűződ

Először tán kösd meg a cipőfűződ

Fotó: MTI/EPA

Az Egyesült Királyság az Európa Tanács, így közvetve az európai emberi jogi rezsim egyik alapítója: maga Winston Churchill sürgette egy egyesült európai szervezet létrehozását 1946-ban. Az Egyesült Királyság alkotmányos berendezkedésének stabilitása és emberi jogi teljesítménye nem remeg bele a miniszterelnök választások előtti ötletelésébe még akkor sem, ha az európai rezsim korlátait feszegeti. Az alaptörvény valósága ettől igen távol áll. És minden összehasonlítási kísérlet arra utal, hogy ez a távolság egyre nehezebben áthidalható. Ha még egyáltalán.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.