Optimista ellenzék, kormánypárti buborék
Untitled_design.png

Optimista ellenzék, kormánypárti buborék

  • Mikecz Dániel
  • 2018. február 20.

Liberális szemmel – Republikon

A kormány depolitizálta a konfliktusokat, azzal, hogy olyan szereplőket nevezett meg ellenfélként, akik nem indulnak a választásokon. De ezzel annak tétjét is csökkenti.

A Republikon Intézet legfrissebb kutatása szerint nem csak a Fidesz választóira jellemző az optimizmus. Mind a baloldali és liberális, mind a Jobbik szavazóinak háromnegyede is úgy gondolja, hogy a 2018-as választás még nem lefutott, a fő kérdés az, hogy a Fidesz többséget tud-e szerezni. Ez az eredmény meglepő annak tekintetében, hogy az ellenzéki nyilvánosságban a véleményvezérektől vissza-visszatérő elem, hogy a Fidesz akár négyötöddel is nyerhet a választásokon. Nem véletlen, hogy egyes ellenzéki stratégiák inkább csak azzal a reálisabbnak tartott forgatókönyvvel számolnak, aminek célja elsősorban a Fidesz kétharmadának megakadályozása.

Az ellenzéki szavazók optimizmusa természetesen jó hír az ellenzéki pártoknak, hiszen a győzelemben bízó választók mozgósíthatóak. Meg fognak tehát jelenni az urnáknál és szavazni fognak a kormány ellenében az általuk esélyesnek tartott ellenzéki a jelöltre és pártra. A kormány szempontjából azonban a 77 százaléknyi fideszes, akik szerint nem a győzelem, hanem a csupán kétharmad a kérdés inkább aggodalomra adhat okot. A túlzott önbizalom eredménye ugyanis az lehet, hogy a kormánypártiak kevésbé mozgósíthatóak, hiszen nem érzik veszélyben a 2018-as győzelmet.

Az ellenzéki választók optimizmusának fenntartása tehát életbevágó az ellenzéki szereplés szempontjából. A lelkesedés, a győzelem esélyével való kampányolás pedig úgy tartható fenn, ha az ellenzék látható és a kormánypárt elbizonytalanodik. Éppen az utóbbi hetekben az OLAF Elios-jelentése mutatta meg, hogy vannak olyan ügyek, amelyek alkalmasak arra, hogy zavarba hozzák a kormánypárti kommunikációt. Ezek az ellenzéki győzelmek lelket öntenek a kormánykritikus szavazókba, hiszen úgy látják, hogy képesek hatékonyan cselekedni az ellenzéki pártok. Az Elios kapcsán ráadásul – ellentétben az 1300 oltalmazott státuszt kapó menekült ügyében – összhang jött létre az ellenzéken belül a Jobbik és a baloldali, liberális pártok között a korrupció ideológiai semlegessége révén.

A sajtó fogyasztása mindig tükrözi a befogadó ideológiai elfogultságát, nem véletlenül léteznek régóta többek között liberális, konzervatív vagy baloldali újságok, szerkesztőségek. Normális esetben azonban a nyilvánosság egységesebb, nem oszlik átjárhatatlan dimenziókra. Azzal, hogy a kormány kialakított egy médiabuborékot az egyébként stabil szavazótáborának, nem csak a kormánypárti igazságokban való elbizonytalanodástól óvja meg őket, de a veszélyek, kockázatok érzékelésétől is. Bár Orbán Viktor a választáson való részvételre buzdította választóit és nyilvánvalóan be fog indulni az „elért eredmények”, a nemzeti szuverenitás védelmének igénye is, éppen maga a miniszterelnök beszélt vasárnap az ellenzék jelentéktelenségéről.

Korábban a kormánykritikus civilek, majd Soros György beemelésével a kormány depolitizálta a konfliktusokat, azzal, hogy olyan szereplőket nevezett meg ellenfélként, akik nem indulnak a választásokon. Ezzel sikerült kitakarnia az egyes konfliktusokból az ellenzéki pártokat, így azonban a választások tétje is csökken. Nem véletlenül kerültek ki azok a plakátok, amelyeken Soros György öleli keblére az ellenzék vezetőit. A kampány egyik kérdése így az is, hogy mekkora lesz a választási részvétele az egyes politikai oldalak szimpatizánsainak. A depolitizálás, az ellenzéki veszély bagatellizálása, a szimpatizánsok patyomkin világban való foglyul ejtése nem kedvez a kormánypárti szavazók magas részvételének, közöttük ráadásul mind többen vannak a kisebb települések lakói és az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők, akik rendszerint nehezebben mozgósíthatóak.

Liberális szemmel – A Republikon blogja a magyarnarancs.hu-n.

Liberális szemmel – Republikon

Számok. Politika. Elemzés. Feminizmus. Mozgalmak. Liberalizmus.

 

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.