Mintha zöld lámpát kapnánk minden kereszteződésnél – Juhász Gábor zenész

  • rés a présen
  • 2014. február 14.

Snoblesse

A Fonóban mutatja be február 15-én Coltrane: A Love Supreme című lemezét a Juhász Gábor trió.

rés a présen: Elkészült a Love Supreme című lemezetek. Hogyan?

Juhász Gábor: Az elképzelés, hogy eljátsszam a Love Supreme-et, másfél éve nyáron született meg. Egyből Szalai Péterre és Lukács Miklósra gondoltam partnerként. Legnagyobb örömömre igent mondtak a felkérésre, és elkezdtünk próbálni intenzíven. Ki kellett találni a hangképet, hiszen gyökeresen eltér az eredetitől. Nagyon szerettem a próbákat. A Love Supreme-hez tartozik egy szöveg, egy zsoltár, amit Coltrane szaxofonon játszik a lemezen. Ezt a szöveget a kedvesem lefordította, és költő barátunkkal, Varga Mátyással véglegesre csiszolták. Mivel Mátyás pannonhalmi bencés szerzetes, vele nagy biztonságban éreztem magam, hogy egy szakrális tartalmú műhöz nyúljak.

false

rap: Hol mutatjátok be?

JG: A Fonóban lesz február 15-én a bemutató koncert. Mivel a Fonó vezetője, Horváth Laci régi barátom, ő volt az előző szólólemezem, az 1978 producere is, nem volt kérdéses, hogy őt kérjem meg, adja ki a lemezt. Nagyon könnyen ment minden eddig. Még soha nem volt ilyen élményem. Sok munkánk van benne, sok törődésünk, de mintha zöld lámpát kapnánk minden kereszteződésnél. A Fonóban aznap nemcsak koncert lesz, hanem egy Fonó Szalon névre keresztelt esemény is. Ebben lesz pódiumbeszélgetés Varga Mátyással, Vancsó Zoltán kiállításának a megnyitása, pannonhalmi borok, de érdemes megnézni a Fonó honlapján a pontos kínálatot (www.fono.hu).

rap: Milyen más projektekben dolgozol?

JG: Most fejeztem be egy kis színházi zenét két nagyon szellemes Molnár-darabhoz, amiket Rátóti Zoltán rendezett Kaposváron. A hónap végén lemezt veszek fel Tóth Evelinnel és Szalai Péterrel, lesz koncertem gyerekkorom nagy mesterével, Berkes Balázzsal, mellette a régi produkciók egy része is fut még, például Szalóki Ágival lesznek koncertek. Sokat tanítok a konziban, tehát nem panaszkodhatok. A trióval is lesz három koncert a közeljövőben, és remélem, hogy még érkeznek meghívások nyárra és a következő évadra.

rap: Melyek dzsesszkarriered meghatározó momentumai?

JG: Szerencsére sokakkal zenélhettem, sok helyen voltam. Nagyon sokszor eszembe jut Palle Mikkelborg és felesége, Helen Davis, akikkel lemezt vettem fel. Szeretem a díjaimat is, emlékeztetnek arra, hogy valamikor, valakik szerették a kezem munkáját, és biztatnak, hogy dolgozzak tovább. Jólesik a messzi tájakra gondolnom, ahová eljutottam a gitárommal. Szőke Szabival újra játszom, Gyémánt Bálinttal duózom, a Smárton trióval barangoltunk Erdélyben. Egyáltalán az, hogy Erdélybe szinte hazajárok, fontos nekem.

rap: Mi az, amit át tudsz adni a következő generációnak?

JG: Nagyon jó látni, ha egy tanítványnak leesik a tantusz. Meg néha a tanítás kapcsán nekem is leesik. Nemrég például egy iskolai bemutató koncerten rájöttem, hogy sokkal dzsesszesebben játszanának a tanítványaim, ha több nyolcadot használnának. Ezt persze régről tudom, Babos Gyula sem mondott mást, Joe Pass, de még John Coltrane művészetéből is evidens a dolog, de hogyan vegyem rá a gyerekeket? Nagyon leterheltek, sokat kell tanulniuk, talán nem is bíznak annyira magukban, tehát kevesebbet tudnak gyakorolni elmélyülten.

rap: Mi a legmerészebb zenei kívánságod?

JG: Mondjuk, egy telt házas Carnegie Hall-koncert? De a viccet félretéve, azt kívánom, hogy sokaknak örömet, gondolkozást okozzon a zenénk, és tudjanak róla, hogy van.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.