Természetes Vészek Kollektíva

  • 2014. február 4.

Snoblesse

A Végtelenbe zárva című produkció újraértelmezése.
false

A Természetes Vészek Kollektíva nem keveset ígér, hiszen azt írják régi-új produkciójukról, hogy a „Végtelenbe zárva a test és tér egzisztenciájának olyan fokú megtapasztalását kínálja, amelyről álhumanista civilizációnk, társadalmi szocializációnk és a kortárs gyorséttermi kultúra már rég leszoktatott bennünket”. Aki tehát kiutat keres álhumanista civilizációnkból és a gyorséttermi kultúrából, netán a test és tér egzisztenciájának magas fokú megtapasztalására vágyik, vagy csak úgy, egy merész, kísérletező kedvű színházra, annak mindenképpen ott a helye az 1984 óta működő kollektíva előadásán. A társulat nem csupán visszatér 1986-os Eleven tér című előadásához, de újra is értelmezi azt, mindenekelőtt Góbi Rita személyiségének és gesztusainak beemelésével. Mindhárom előadás (február 12., 13., 14.) 20.00 órakor veszi kezdetét a Trafóban.

Az előadásra a Magyar Narancs olvasókártya érvényes. Részletek itt!

Figyelmébe ajánljuk

Minden nap egy forradalom

A történelem nem ismétli magát, hanem rímel. Paul Thomas Anderson egy szinte anakronisztikusan posztmodern filmet rendezett; bár felismerjük őrült jelenünket, láz­álomszerűen mosódik össze a hatvanas évek baloldali radikalizmusa a nyolcvanas évek erjedt reaganizmusával és a kortárs trumpista fasisztoid giccsel.

Japán teaköltemény

A 19. század derekán, miután a Perry-expedíció négy, amerikai lobogókkal díszített „fekete hajója” megérkezett Japánba, a szigetország kénytelen volt feladni több évszázados elszigeteltségét, és ezzel együtt a kultúrája is nagyot változott.

Maximál minimál

A nyolcvannyolc éves Philip Glass életműve változatos: írt operákat, szimfóniákat, kísérleti darabokat, izgalmas kollaborációkban vett részt más műfajok képviselőivel, és népszerű filmzenéi (Kundun; Az órák; Egy botrány részletei) révén szélesebb körben is ismerik a nevét. Hipnotikus minimalista zenéje tömegeket ért el, ami ritkaság kortárs zeneszerzők esetében.

Egy józan hang

Romsics Ignác saját kétkötetes önéletírása (Hetven év. Egotörténelem 1951–2021, Helikon Kiadó) után most egy új – és az előszó állítása szerint utolsó – vaskos kötetében ismét kedves témája, a historiográfia felé fordult, és megírta az egykori sztártörténész, 1956-os elítélt, végül MTA-elnök Kosáry Domokos egész 20. századon átívelő élettörténetét.