Mit mondhat a pszichológia a létezésről?

Sorköz

Hiánypótló, átfogó és ambiciózus munka a Bevezetés az egzisztenciális pszichológiába című kötet – az emberi létezés lélektani összefüggéseit tárgyalja eszmetörténeti és gyakorlati kontextusban.

Ahogy azt a Bevezetés az egzisztenciális pszichológiába felütésében a szerző, Kőváry Zoltán megjegyzi, a fenomenológia és a hermeneutika a kezdetektől fogva kapcsolatban áll a XX. századi egzisztencializmussal, ezért nem meglepő, hogy ezek az elmúlt pár évtizedben együtt tértek vissza a lélektan világába, és a humán tudományos pszichológia fontos és immár jóval elfogadottabbnak tekintett episztemológiai és módszertani alapjait képezik.

Ez a könyv egyfajta bevezetés az egzisztenciális pszichológiába; ezekre a fejleményekre reflektálva született, annak reményében, hogy hasznos és részletes bevezetést nyújthat a téma iránt érdeklődő pszichológushallgatók, segítő szakemberek és mélyebb önismeretre vágyók számára, akik nem félnek szembenézni az emberi létezés nehezebb, sokszor tragikusabb oldalával sem.

Az első fejezet a pszichológia és az egzisztencializmus történeti megalapozottságát és kapcsolatát elemzi, áttekintve olyan szerzők hozzájárulását, mint Kierkegaard, Nietzsche, Jaspers, Heidegger, Buber, Sesztov, Bergyajev, Ortega y Gasset, Sartre, Camus, Schopenhauer, Bergson, Scheler, Tillich és még sokan mások. Ezután következik a második fejezetben az egzisztenciális pszichológia ismeretelméleti gyökereinek bemutatása, Husserl, Schleiermacher, Dilthey hozzájárulásait követve, majd az irodalmi hatások: Dosztojevszkij, Kafka, Rilke és Ibsen munkásságának kapcsolódásait fejti ki a szerző. A pszichiátria és a pszichoanalízis hatása is alapvető: különösen látványos a híd a pszichoanalízis és a humanisztikus pszichológiai megközelítések között – Freud, Otto Rank, Jaspers, Minkowski gondolatai kerülnek itt elő. Ugyanígy a fenomenológiai pszichiátria az antropológiai irányzatok és a „szellemtudományos lélektan” párhuzamos és egymást megtermékenyítő interakcióját is megismerhetjük ebből a fejezetből.

 

A harmadik és negyedik fejezetben kerül sor az egzisztenciálpszichológia irányzatainak részletes bemutatására, úgymint a daseinanalízis, a logoterápia és az egzisztenciál-humanisztikus irányzat, a fenomenológiai és sorsanalízis, valamint az egzisztenciálpszichológia emberképének ismertetésére. A szorongás, a szenvedés, a felelősség, az idő, az autentikus lét, a szeretet, a halálhoz való viszony, a szelf-percepció és reprezentációi és a felismert szükségszerűségből következő proszociális cselekvés szabadsága, amelyek leginkább jellemzik létünk pszichológiájának sarokköveit.

Végül a könyv utolsó részében a szerző az egzisztenciális szemlélet visszatérését mutatja be a XXI. század elején, a zárófejezet pedig századunk új kihívásainak hatásával foglalkozik, amikor is a klímaválság, a járványok, a liberális demokráciák nehézségei, az atomháború ismételt rémképe újra elbizonytalanítja a jövőnket.

Felmerül a kérdés, hogy van-e hatása az egzisztenciális pszichológiának a kliensekkel való tanácsadói és terápiás munkára. Ahogy azt már Karl Jaspers száz évvel ezelőtt kifejtette, az egzisztenciális lét dilemmáinak megvilágosítása alapjában nem feladata a pszichoterápiás munkának, ám a pszichoterapeuta és páciense óhatatlanul eljutnak az egzisztenciális kérdésekig, és ilyenkor

a terapeuta – ha tud róla, ha nem, ha szeretné, ha nem – „a létezést megvilágosító filozófussá válik”.

A könyv minden pszichológus és pszichoterapeuta szakembernek ajánlható, de ugyanígy a laikus olvasó és a társszakmák képviselőinek is hasznos, aktuális olvasmány, sőt, elengedhetetlen enciklopédikus mű mindenki könyvespolcán.

Kőváry Zoltán: Bevezetés az egzisztenciális pszichológiába. Történet, elmélet és alkalmazás. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2022, 780 oldal, 8000 Ft

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.