ördögbottal üthetik: Zsonglőrklub

  • - sora -
  • 2000. április 13.

Sport

Az emberek először kezükbe vették a botot. Majd játszottak a tűzzel. Később egyre bonyolultabb eszközöket találtak ki, hogy elfoglalják magukat. Az eszközök részeivé váltak mitikus szertartásaiknak, így szórakoztatták magukat és uralkodóikat. Aztán összeálltak cirkuszokká. Vándoroltak.

Az emberek először kezükbe vették a botot. Majd játszottak a tűzzel. Később egyre bonyolultabb eszközöket találtak ki, hogy elfoglalják magukat. Az eszközök részeivé váltak mitikus szertartásaiknak, így szórakoztatták magukat és uralkodóikat. Aztán összeálltak cirkuszokká. Vándoroltak.

Az első magyar emlék zsonglőreinkről Lehel kürtje. Csontfaragványaiban láthatók a IX. századi mutatványosok. Különben meg mindannyian zsonglőrök voltunk. Hulahoppoztunk és mászókáztunk.

És akkor helyben vagyunk. Itt a jó idő, és ahogy egykor a jampecok, a Nagyfa galeri meg a csövesek, most a deszkás parti-arcok özönlenek a parkokba, és zsebes nadrág meg a baseball- sapka mellett elengedhetetlen tavaszi kellékük a jojó. Az a vicces guriga, ami föl-le szánkázik a cérnaszálon, amit megénekelt a Neoton Família. És az arcok elvannak, sőt... Már nem is fogadják körükbe azt, aki nem tud "altatni", vagy nem tudja egyszerre két kézzel.

Az igazság pillanata persze a goapartikon jön el, mivel egyre több ilyen parti alkalmas a zsonglőrködés más ágainak megismeréséhez. Ez lenne a neohippi kultúra: ki a szabadba, és játssz! Állítólag ez is egyfajta meditáció. Kellő gyakorlattal, zenével és anyaggal biztosan.

Nincs közük a vurstlikat idéző lótrágya- és kígyószagú szénával teli cirkuszokhoz. Nincs közük a csillogó buzogányokhoz és flitteres ruhákhoz sem, nincs szakma, csak szórakozás. De ma már a partikon ezek a srácok az elengedhetetlen kellékek. Mint látvány, biztosítják a hallucinációt, és aki nem szeretne magában gyakorolni, vagy kinőtte a lakást, annak ott a Goabolo zsonglőrklub. Egy éve működik a Banán Klubban. Nem profik, csak játszanak. A második jojógeneráció tagjai, akik nem elégedtek meg csak a jojóval. Van diabolójuk és ördögbotjuk is. Az előbbi egy tölcsér alakú eszköz, amit mazdaggal lehet bűvölni, a másik pedig két pálca és egy harmadik, ami színesebb és bojtos a vége. Ezt kell ütögetni a másik kettővel. Aztán ott a lánc, aminek a végén labda van, ezt olykor meggyújtják. Lehet tüzet okádni.

Koncentráció, meditáció vagy játék. Az ember mindig kitalál valamit, amivel elvonja a figyelmét. Vagy csak újra előveszi a múltból, és beszínezi neonszínűre.

- sora -

Figyelmébe ajánljuk

Testvér testvért

  • - turcsányi -

A hely és az idő mindent meghatároz: Szilézia fővárosában járunk, 1936-ban; történetünk két héttel a berlini olimpia előtt indul és a megnyitó napjáig tart.

Vadmacskák

  • SzSz

Kevés kellemetlenebb dolog létezik annál, mint amikor egy kapcsolatban a vágyottnál eggyel többen vannak – persze, a félrelépéseket, kettős életeket és házasságszédelgőket jól ismerjük, ha az elmúlt években feleannyi sorozat készült volna ezekből, akkor is kitehetnénk a „túltermelés” táblát.

Fiúk az úton

Stephen King mindössze 19 éves volt, amikor 1967-ben papírra vetette A hosszú menetelést. A sorshúzásos alapon kiválogatott és a gazdagság és dicsőség ígéretével halálba hajszolt fiatalemberek története jól illeszkedett a vietnámi háború vetette hosszú árnyékhoz.

Bálványok és árnyékok

Egyszerre volt festő, díszlet- és jelmeztervező, költő és performer El Kazovszkij (1948–2008), a rendszerváltás előtti és utáni évtizedek kimagasló figuratív képzőművésze, akinek a hátrahagyott életműve nem süllyedt el, a „Kazo-kultusz” ma is él.