kulthírek

  • Narancs
  • 2005. május 26.

Trafik

kulthírek
BERLINI AKADÉMIA Visszatért régi helyére, a főváros központjába, a brandenburgi kapu és a nemrég felavatott holokauszt- emlékmű közelébe az Akademie der Künste: a jelenleg 370 tagot számláló intézmény új épületét Günter Behnisch tervezte. A megnyitón beszédet mondott Konrád György is, aki több éven át volt az akadémia elnöke.

KÖNYVHÉT Hosszú bizony-talanság után immár végleges: a Szent István téren és a Vörösmarty téren rendezik június 2-6. között a 76. Ünnepi Könyvhetet és a 4. Gyermekkönyvnapokat. A bizonytalanságot az okozta, hogy az V. kerületi önkormányzat tulajdonosi bizottsága késlekedett az engedély kiadásával, mert a Magyar Egyetemi Kiadó jelentkezését várta, amely végül 12 nm-en mutathatja be kiadványait - a többi kiadónak (számuk kétszáz fölött várható) egységesen 6 nm jut.

PRÁGAI KHAMORO Május 23-28. között rendezik Prágában a roma világfesztivált. A hetedik Khamoro, azaz Napsütés programján tizenhat ország muzsikusai szerepelnek, Magyarországot Horváth Béla és a Roma Krisz zenekar képviseli. A magyar napon, május 25-én vetítik Fátyol Tivadar Út a halálba című dokumentumfilmjét, és ekkor nyílik kiállítása Szentandrási István festőművésznek.

VISSZANYERT MÛVÉSZET Az újrateremtés útjai - Visszanyert művészet címmel egyszerre négy kiállítást kínál május 27. és június 10. között az Artpool P60 nevű kiállítóterme: BP Szabó György, Ryosuke Cohen és Gyarmati Zsolt mellett a kanadai multimédia-művész, Mike Bidner mutatkozik be - utóbbi emlékkiállítás formájában (1989-ben, 45 éves korában hunyt el).

Az év tokaji borásza A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa a hét végén 3o3 nevezett tételből választotta ki Hegyalja legszebb borait Szerencsen. A versenyen átadták a Tokaji Borvidék év borászának díját is, melyet az idén ifj. Zsurki Sándor, a Pajzos Megyer Rt. borásza vehetett át.

CANNES A képünkön látható belga Luc és Jean-Pierre Dardenne alkotása, a L'enfant nyerte az 58. Cannes-i Filmfesztivál fődíját, az Arany Pálmát: a címben szereplő gyermeket a segélyből élő, 18 éves Sonia hozza világra, Bruno, az apa 20 éves, tolvaj. Az Emir Kusturica vezette zsűri nagydíját Jim Jarmusch Broken Flowers című filmjének ítélték, a legjobb rendező díját a francia színekben versengő osztrák Michael Haneke érdemelte ki Caché című munkájával, a zsűri különdíját pedig a kínai Wang Xiaoshuai, a Shanghai Dreams elismeréseként. A legjobb férfialakítást Tommy Lee Jones nyújtotta élete első rendezésében (a The Three Buriels of Melquiades Estrada forgatókönyvírója, Guillermo Arriaga is díjat kapott), a legjobb női alakítást pedig a másik képünkön látható izraeli Hanna Laslo (nevét olykor Hana Laszló-nak írják), aki az Amos Gitai rendezte Free Zone egyik főszereplőjeként tartozást behajtani indul Jordániába. A komikusként és one woman show-előadóként népszerű színésznő azt nyilatkozta, díját szeretné megosztani filmbéli palesztin partnernőjével, Hiam Abbasszal. A legjobb elsőfilm díját a Srí Lanka-i Vimukthi Jayasundara és az amerikai Miranda July kapta (Sulanga Enu Pinisa, ill. Me and You and Everyone We Know), a legjobb rövidfilm díját az ukrán Igor Sztrembickij (Podorozsinyi), a zsűri különdíját pedig az ausztrál Van Sowerwine (Clara). Az Un Certain Regard szekció nyertese a román Cristi Puiu (Moartea Domnului Lazarescu).

TARR: FOLYTATÁS 'SSZEL A France Culture nevű francia rádióadó az év legjobb külföldi filmrendezőjének választotta Tarr Bélát, aki a Cannes-i Fesztivál alkalmával vehette át az 1999-ben alapított díjat, röviddel azután, hogy elismerő kritikák fogadták Kárhozat című, 1987-es filmjének forgalmazását. Egyúttal bejelentették: Mathieu Bompoint francia producer lép az elhunyt Humbert Balsan helyére, így Tarr új műve, A londoni férfi forgatását október 18-án folytathatják Korzikán. (Az előzményekről lásd: Narancs, március 31. és április 7.)

SZIGETI KÉSZÜLTSÉG A nemzetközi fesztiválmenetrendhez közelítő, a sztárok meghívását megkönnyítő, s ezért a szokottnál egy héttel későbbi időpontban, augusztus 10-től 17-ig rendezik meg az idei Sziget Fesztivált, melynek nulladik napján, augusztus 9-én az Illés együttes lép színpadra: ez lesz az utolsó közös fellépésük - tervezése óta, 61 éves korában elhunyt Pásztory Zoltán is, akit a múlt héten temettek el. Helyette tanítványa, Szörényi Örs, Levente fia dobol majd. Az Illés-koncertre csak 25 ezer jegyet szándékoznak eladni: az 5 ezer Ft-ba kerülő belépők mennyiségének a hetijegyesek száma szab korlátot. A fesztiválra az elővétel már folyik, június 15-ig 20 ezer, attól kezdve 25 ezer Ft a hetijegy ára, a helyszínen 30 ezer lesz, a napijegy 5 ezer Ft. Online rendelés és minden egyéb info: www.sziget.hu.

Röpke névsorolvasás az immár 13. Sziget külföldi fellépői közül: Franz Ferdinand, Korn, Nick Cave & The Bad Seeds, Morcheeba, Natalie Imbruglia, Sean Paul, Brand New Heavies, Underworld, The Game, Hives, Roots Manuva, Ska-P, Wailers (Bob Marley egykori zenekara), Toy Dolls, Les Tambours de Bronx, Youssou N'Dour, Cheikha Rimitti, Baaba Maal, Mory Kante, Tinariwen, Zap Mama, Khaled, Klezmatics, Manuel Guajiro Mirabal, Oi Va Voi, Woven Hand, Les Hurlements D'Leo, Fishbone, Louise Attaque, Dreadzone, dj Rush, Paul van Dyk, Luke Slater, LTJ Bukem, Speedy J és még nagggggyon sokan mások.

BANKSY Újabb rajtaütést abszolvált Banksy, a brit graffitiművész, aki mostanában világhírű múzeumokba csempészi be saját alkotásait: bevette már a párizsi Louvre-t, a londoni Tate-et, s egyetlen tavaszi napon négy New York-i intézményt (Narancs, március 31.). Legutóbb a londoni British Museumban helyezte el The Peckham Rock című alkotását és a hozzá tartozó magyarázó táblát. A kődarabon egy barlangrajzfigura látható bevásárlókocsival, a felirat szerint: "a történelem előtti kor embere városon kívüli vadászatra merészkedik", s "e kitűnő állapotban megőrzött primitív műalkotás a posztkataton érában keletkezett". A British Museum jó pofát vág a dologhoz: a három nap után felfedezett művet "kölcsönadták" alkotójának, aki az utcai művészettel foglalkozó, Outside Institute nevű londoni galériában ki is állította. Június 19-ig látható itt, majd visszatér a British Museumba, hiszen befogadták a gyűjteménybe.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.