MEGÚJULT NEUES MUSEUM Tízévi munka után a német főváros közönsége megcsodálhatta a 200 millió eurós költséggel felújított Neues Museumot. A restaurált épület kulcsát a munkálatok tervezését elnyert brit David Chipperfield nyújtotta át a berlinieknek. De ez még csak ízelítő volt, kiállításokkal októberben nyitnak; itt kap helyet a híres egyiptomi gyűjtemény, s benne külön termet Nefertiti mellszobra.
GETTÓDAL VÁLASZTÁSRA Az indiai Kongresszus Párt a Gettó milliomos filmdalát használja majd a következő választási kampányban: a kormányzó párt exkluzív jogot vásárolt a zenét szerző A. R. Rahman és a szöveget író Gulzar Oscar-díjas filmdala, a Jai Ho használatára.
MGMT KONTRA SARKOZY Az MGMT kártérítést követel, amiért Nicolas Sarkozy pártja országos kongresszusán és két online videóban engedély nélkül használta fel Kids című számukat. Az UMP elismerte a hibát, és szimbolikus gesztusként 1 (egy) eurót ajánlott fel, amit az MGMT még azt követően is sértően kevésnek talált, hogy a párt a szokásos 53 eurót átutalta a francia szerzői jogkezelő testületnek. Mindez röviddel azt megelőzően történt, hogy Sarkozy javaslatára a francia parlament tárgyalni kezdte az online kalózkodás szigorúbb szankcionálására vonatkozó jogszabályt.
A NEGYEDIK TALAPZAT A NÉPÉ "Van egy ötletem, és ti segíthettek megvalósítani" - mondja Antony Gormley az új projektje honlapján (oneandother. co.uk) látható klipben, önkénteseket toborozván egyórányi ingyenes pózolásra. A londoni Trafalgar tér négy sarkán egy-egy talapzat áll, közülük hármon szobor is van, az északnyugatira viszont nem tudták felállítani IV. Vilmos lovas szobrát, mert elfogyott a pénz. Az 1841 óta üres talapzatot 1999-ben keltette új életre a Royal Society of Arts: időről időre más-más más művész alkotása kerül rá. Mark Wallinger Ecce Homo című, életnagyságú - lentről aprónak tűnő - Krisztusa volt az első. Emlékezetes Mark Quinn 2005-ben kihelyezett, 3,5 méteres fehér márványból faragott szobra, az Alison Lapper Pregnant, mely a kar nélkül élő és alkotó művésznőt ábrázolta nyolc hónapos terhesen. Ezt váltotta fel 2007-ben a német Thomas Schütte Model for a Hotel című színes üvegkompozíciója (Narancs, 2005. szeptember 22.). A következő pályázaton két nyertest hirdettek. Yinka Shonibare a teret uraló oszlopra reflektálva egy üvegpalackba épített hajómodellt, Nelson admirális hajóját, a Victoryt képzelte ide: a Nelson's Ship in a Bottle azonban majd csak Antony Gormley 2400 önkéntese után jöhet. Anglia legismertebb és legnépszerűbb köztéri szobrásza ideájának megfelelően július és október között száz napon, napi 24 órán át eny-nyien töltenek egy-egy órát a talapzaton, a nonstop webkamerás közvetítésnek köszönhetően az egész világ szeme láttára. Bárki jelentkezhet, feltéve, ha Nagy-Britanniában él, és elmúlt 16. A résztvevőket - férfiakat és nőket egyenlő arányban, a lakosság területi megoszlását leképezve - számítógép sorsolja ki, biztonságukra a képen látható védőháló vigyáz majd. Akit feltesznek a 7,5 méter magas, 1,7x4,5 m-es talapzatra, az köteles egy órán át ott maradni, közben bármit tehet, ami nem ütközik törvénybe. Az ötletgazda reménye szerint végül mindebből kikerekedik valamiféle portré a mai Nagy-Britanniáról. Az 1950-ben született Antony Gormley (képünkön a 2006-os Sydney Biennáléra készített Asian Field című művének 180 ezer figurája között; 1994-ben e mű hazai változata, a Field for the British Isles révén nyerte el a Turner-díjat) részt vett a Velencei Biennálén és a kasseli documentán is. Illusztrációinkon néhány ismertebb munkája: a Crosby Beachnél lévő, százalakos Another Place, és a Temzén, Greenwichnél felállított, középen emberformává sűrűsödő acélidomok alkotta, 30 méter magas Quantum Cloud.
AFRIKA MOZIJA 40. évébe lépett a Fespaco, Afrika legnagyobb filmfesztiválja: Burkina Faso fővárosában, Ouagadougou-ban ezúttal egy etióp-német-francia koprodukció érdemelte ki a fődíjat. Az Afrika Oscarjának tartott szobrocska neve: Yennenga Arany Csődöre. Az Amerikában élő, etióp születésű Haile Gerima által írt és rendezett, amhara, német és angol nyelven beszélő Teza (képünk ebből való) az 1970-es évek Etiópiájában, Mengistu Haile Mariam uralma idején játszódik, főhőse egy németországi tanulmányaiból hazatért fiatal tudós, aki szembesül a magát marxistának mondó rezsim rémtetteivel. Az Ezüst Csődört a dél-afrikai John Kani nyerte (Nothing but the Truth), a Bronzot az algériai Lyes Salem (Masquerades), a legjobb dokumentumfilm díját pedig a marokkói Leila Kilani (Nos lieux interdits).