tévésmaci - A legolcsóbbat a macskának

  • .
  • 2007. október 18.

Trafik

Reginald, a komornyik bevitte Kajtár elvtársnak a könyvtárszobába a teát meg a pirítóst viszonylag baj nélkül, de utána már nem emlékezett semmire. A szobalány valami majmokról vagy bajnokról beszélt.
Írókat vártak estére és a tévészerelőt, eltűnt három karton soltvadkerti, telefonálni kellett. Már tiszta ősz volt, a szél csapkodta az ereszt, eső készült, a felhők eltakarták a naplementét a Loch Hogyishívják felett. A személyzet az írók miatt izgult, Kajtár elvtárs csak nevetett. Minden smafu, ha nem jön a tévés. De jött, s azt mondta, hogy kikapcsoláskor az az egyre kisebbedő, de szűnni alig is akaró fénypont azért van, mert lassan tönkremegy a képcső. A szobalány persze már kémcsőre emlékezett. Kajtár elvtárs karon fogta a mestert: meddig bírja? Áh, van, mikor egy hétig is. Na, ezt a hetet meséljük most el.

Pénteken (19-én) például az MGM-en már délelőtt 11.25-kor Kes lesz. Ken Loach 1969-es filmje igazán megéri, hogy ne menjünk aznap sehová. Valahol Yorkshire-ben szédelgünk durva lelkületű bányásznépség közt. Egy kisfiú talál egy sólyomfiókátÉ Ha itt maradunk, fél hét előtt öt perccel lesz a Topkapi 1964-ből, Melina Mercourival, Peter Ustinovval és Maximilian Shell-lel, ami persze nem jó semmire, de ha úgysem mentünk sehová, nehogy már híradót nézzünk. S a jutalom sem marad el, ugyanitt éjfél után negyedórával Isten veled, Sabata! Lee van Cleef felölti régi jelmezét, minimum. Utána Fellini Rómája, Róma Fellinije, de az már nagyon későn van, kettőkor, és különben is szombaton. És aznap, babám, hülyére tévézzük a buránkat. Mert már ebédkor (13.20) Gyerekbetegségek (1965; magyar; Kardos Ferenc és Rózsa János) lesz a Dunán, s szinte rögtön utána (15.55) az m2-n Pókfoci (1976; magyar; Rózsa János). Este megint egy magyar (Marozsán Erika) egy mélyen érdektelen háromrészes amerikai izében: A Cég - A CIA regénye (második rész vasárnap, a harmadik hétfőn). Marozsán mellett olyanok kavarnak, mint Chris O'Donnel, Michael Keaton vagy Alfredo Molina. Én persze a Filmmúzeumon nézem nyolctól a Fellini mesél című olasz dokumentumfilmet. És ezzel nekem kábé annyi is, tán ha szumóra néha bekapcsolok. Mert vasárnap, ilyen nincs, Szindbád lesz este fél nyolckor a Duna tévén, oszt szevasz. Hál' istennek hétfőn a művelt világ visszavág, csak győzzünk elég korán kelni (07.00; tv2; Szindbád - A hét tenger legendája; amerikai rajzfilm).

Kedden 56 van, vagyis huszonharmadika. A tv2-n Szabadság, szerelem van este fél nyolckor, érthető okokból. (Mellesleg mikor Reginald bevezette, ezt mondta a tévészerelő is Kajtár et.-nak.) Ám a rögtön utána nyomott Egy fiúról távolról sem a "pesti srácok" egyikéről szól, hanem valami veszettül ragacsos Nick Hornby-adaptáció Hugh Granttel, brrrrr.

Szerdán azonban a Dunán fél kilenc után Itália csókja, 1995-ös amerikai marhaság, szerintem nyugodtan kihagyhatja, aki a rá következő Csók, anyu!-t (kitalálták, Rózsa János - alighanem születésnapja lehet) óhajtja, de nekem ez már kicsit csók a jóból. (Mi van, ha anyu Itália? Olasz csizmáján a nap meg ilyenek.) Ha Vörös Pimpernel van, mi mindig szólunk: Filmmúzeum; 20.55.

Csütörtökön hagyjanak engem békén. Meg a tévét is.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.