tévésmaci - A legolcsóbbat a macskának

  • .
  • 2007. október 18.

Trafik

Reginald, a komornyik bevitte Kajtár elvtársnak a könyvtárszobába a teát meg a pirítóst viszonylag baj nélkül, de utána már nem emlékezett semmire. A szobalány valami majmokról vagy bajnokról beszélt.
Írókat vártak estére és a tévészerelőt, eltűnt három karton soltvadkerti, telefonálni kellett. Már tiszta ősz volt, a szél csapkodta az ereszt, eső készült, a felhők eltakarták a naplementét a Loch Hogyishívják felett. A személyzet az írók miatt izgult, Kajtár elvtárs csak nevetett. Minden smafu, ha nem jön a tévés. De jött, s azt mondta, hogy kikapcsoláskor az az egyre kisebbedő, de szűnni alig is akaró fénypont azért van, mert lassan tönkremegy a képcső. A szobalány persze már kémcsőre emlékezett. Kajtár elvtárs karon fogta a mestert: meddig bírja? Áh, van, mikor egy hétig is. Na, ezt a hetet meséljük most el.

Pénteken (19-én) például az MGM-en már délelőtt 11.25-kor Kes lesz. Ken Loach 1969-es filmje igazán megéri, hogy ne menjünk aznap sehová. Valahol Yorkshire-ben szédelgünk durva lelkületű bányásznépség közt. Egy kisfiú talál egy sólyomfiókátÉ Ha itt maradunk, fél hét előtt öt perccel lesz a Topkapi 1964-ből, Melina Mercourival, Peter Ustinovval és Maximilian Shell-lel, ami persze nem jó semmire, de ha úgysem mentünk sehová, nehogy már híradót nézzünk. S a jutalom sem marad el, ugyanitt éjfél után negyedórával Isten veled, Sabata! Lee van Cleef felölti régi jelmezét, minimum. Utána Fellini Rómája, Róma Fellinije, de az már nagyon későn van, kettőkor, és különben is szombaton. És aznap, babám, hülyére tévézzük a buránkat. Mert már ebédkor (13.20) Gyerekbetegségek (1965; magyar; Kardos Ferenc és Rózsa János) lesz a Dunán, s szinte rögtön utána (15.55) az m2-n Pókfoci (1976; magyar; Rózsa János). Este megint egy magyar (Marozsán Erika) egy mélyen érdektelen háromrészes amerikai izében: A Cég - A CIA regénye (második rész vasárnap, a harmadik hétfőn). Marozsán mellett olyanok kavarnak, mint Chris O'Donnel, Michael Keaton vagy Alfredo Molina. Én persze a Filmmúzeumon nézem nyolctól a Fellini mesél című olasz dokumentumfilmet. És ezzel nekem kábé annyi is, tán ha szumóra néha bekapcsolok. Mert vasárnap, ilyen nincs, Szindbád lesz este fél nyolckor a Duna tévén, oszt szevasz. Hál' istennek hétfőn a művelt világ visszavág, csak győzzünk elég korán kelni (07.00; tv2; Szindbád - A hét tenger legendája; amerikai rajzfilm).

Kedden 56 van, vagyis huszonharmadika. A tv2-n Szabadság, szerelem van este fél nyolckor, érthető okokból. (Mellesleg mikor Reginald bevezette, ezt mondta a tévészerelő is Kajtár et.-nak.) Ám a rögtön utána nyomott Egy fiúról távolról sem a "pesti srácok" egyikéről szól, hanem valami veszettül ragacsos Nick Hornby-adaptáció Hugh Granttel, brrrrr.

Szerdán azonban a Dunán fél kilenc után Itália csókja, 1995-ös amerikai marhaság, szerintem nyugodtan kihagyhatja, aki a rá következő Csók, anyu!-t (kitalálták, Rózsa János - alighanem születésnapja lehet) óhajtja, de nekem ez már kicsit csók a jóból. (Mi van, ha anyu Itália? Olasz csizmáján a nap meg ilyenek.) Ha Vörös Pimpernel van, mi mindig szólunk: Filmmúzeum; 20.55.

Csütörtökön hagyjanak engem békén. Meg a tévét is.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.