A manifesztálás az év szava a Cambridge szótár szerint

  • narancs.hu
  • 2024. november 20.

Tudomány

Majdnem 130 ezer alkalommal írták be a keresőbe az online szótár felületén.

Közel 130 ezren kerestek rá a Cambridge Dictionary online szótár oldalán a „manifesztálás” [manifest] szóra 2024-ben, és most ez az év szava – írja a Könyves Magazin

A  Cambridge Dictionary az év szavának kiválasztásakor figyelembe veszi azt is a keresésszám mellett, „melyik szó írja le legjobban az adott évet, és mi az, ami nyelvileg is érdekes lehet az adott szóval kapcsolatban” – nyilatkozta Wendalyn Nichols, a szótár kiadói menedzsere.

A manifesztálás kifejezés a szótár szerkesztői szerint az önsegítő közösségeknek köszönhetően terjedt el, hozzájárultak ehhez a közösségi oldalak és az online médiumok is. Ezt a szót használta Dua Lipa énekes, Simone Biles amerikai olimpiai bajnok tornász és Ollie Watkins labdarúgó, amikor a sikereiről nyilatkozott. 

A szó népszerűsége a koronavírus-járvány idején nőtt meg, #manifest jelöléssel több millió poszt jelent meg a TikTokon és más oldalakon. 

Sander van der Linden, a cambridge-i egyetem szociálpszichológia professzora azt mondta, ez a szó bukkant fel abban a TikTok-mozgalomban, amelynek résztvevői reggel háromszor, délután hatszor és lefekvés előtt kilencszer írták le a kívánságaikat, abban a reményben, hogy ettől valóra válnak. A manifest kifejezés ezzel a mágikus gondolkodással függött össze: azzal az illúzióval, hogy a mentális rituálék befolyásolják a világ működését. 

A szó érdekessége, hogy az elmúlt 600 évben többször változott a jelentése. A 14. században arra mondták, ami könnyen észrevehető, egyértelmű. A 18. század közepén már politikai értelemben is használták, az amerikai telepesek számára a sors, az elköteleződés szinonímája volt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.