Akadnak, akik máig sem hiszik el, hogy járt ember a Holdon

Tudomány

Ötven évvel ezelőtt lépett először ember földi kísérőnkre – az emberiség nagy ugrását mulatságos összeesküvés-elméletek kísérik.

A Hold sokáig messzi megközelíthetetlen égitestként ragyogott az égen, ám eljött az a pillanat is, amikor a Földet már leigázó emberi faj két nagyszerű példánya révén először lépett túl e túlzsúfolt sártekén. 1969 július 20-án előbb Neil Armstrong, majd „Buzz” Aldrin asztronauták is a Hold porába léptek, miután kiszálltak a Sas (Eagle) nevű leszállóegységből.

A holdra szállás azonban korántsem egyszeri (habár önmagában is rendkívüli) esemény volt, hanem a két szuperhatalom gyakorlatilag az ötvenes évek óta tartó űrversenyének újabb fejezete. A nemes kompetíció során a párhuzamosan startoló felek anyagi és sokszor emberi áldozatokat sem kímélve igyekeztek a másikra tromfolni. Az első Föld körüli pályára indított szputnyik, az első, a világűrbe juttatott és élve vissza is hozott ember (Jurij Gagarin), az első űrséta (Leonov) – mindenki emlékszik arra, hogy ezekben a versenyszámokban a szovjetek nyertek. No, de arra talán már kevésbé, hogy szovjet űreszköz csapódott először a Holdba, sőt ők hajtották végre az első kontrollált, sima leszállást is (a Luna-9 landoló egységgel).

Innentől már csak a kérdések maradnak.

  • Mivel sikerült elsőznie az amerikaiaknak?
  • Mekkora volt a szerepe ebben a rakétaprogram ex-náci atyjának Wernher von Braun-nak?
  • Miért volt jobb az amerikaiak Saturn V rakétája?

 

A szovjetek maguk is beismerték vereségüket az űrverseny eme szakaszában és leálltak a saját emberi legénységgel tervezett holdprogramjukról. Majd egészen más irányban folytatták az űr meghódítására tett erőfeszítéseiket – sok tekintetben még mindig ez bizonyult maradandóbbnak.

Kérdés persze, hogy miért szüntették be az amerikaiak a maguk holdutazásait a hetvenes évek elején, no és persze az is érdekelhet minket, miért nem jutott el 1972 decembere óta újabb ember a Holdra. A nagy ívű tervek dacára az is kérdéses, mikor érkeznek oda újabb űrhajósok (az Orion űrhajón) és van e reális esélye egy a mély űrbe vezető ösvény elejére épített (egy akár Alfának keresztelt) holdbázisnak.

false

A holdutazást és a sikeres holdra szállást gyakorlatilag a hetvenes évek óta legvadabb híresztelések kísérik, a zárt rendszerbe szerveződő összeesküvés-elméletek „érvei” természetesen kikezdhetetlenek.

  • És tényleg: lengett, vagy sem a Holdon kitűzött első zászló – és hova tűnt mára?
  • Miért nem párhuzamosak az árnyékok a holdra szállásról készített felvételeken?
  • És mi történik, ha a filmet két és félszeres sebességgel játsszuk le?
  • Vajon el sem jutottak az asztronauták a Holdra és az egészet a nevadai sivatagban vette fel Stanley Kubrick?
  • Vagy eljutottak a Holdra és ott olyat láttak, amit nem szabadott volna a felkészületlen világ elé tárni?
  • És mit szóltak ehhez a szovjetek, miért nem leplezték le az amerikaiak sportszerűtlen machinációit? Avagy nekik is akadt némi vaj a fejükön?
  • Mi történt az első holdra szállást megörökítő eredeti felvételekkel, merő spórolásból tényleg letörölték őket?

Ezekre és még számos más kérdésükre választ kaphatnak az e heti nyomtatott Magyar Narancsban megjelent Hosszú lépés című cikkünkben. Ne feledje el e héten is megvásárolni a lapot vagy fizessen elő rá itt:

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következő platformokon érhetőek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.