Akadnak, akik máig sem hiszik el, hogy járt ember a Holdon

Tudomány

Ötven évvel ezelőtt lépett először ember földi kísérőnkre – az emberiség nagy ugrását mulatságos összeesküvés-elméletek kísérik.

A Hold sokáig messzi megközelíthetetlen égitestként ragyogott az égen, ám eljött az a pillanat is, amikor a Földet már leigázó emberi faj két nagyszerű példánya révén először lépett túl e túlzsúfolt sártekén. 1969 július 20-án előbb Neil Armstrong, majd „Buzz” Aldrin asztronauták is a Hold porába léptek, miután kiszálltak a Sas (Eagle) nevű leszállóegységből.

A holdra szállás azonban korántsem egyszeri (habár önmagában is rendkívüli) esemény volt, hanem a két szuperhatalom gyakorlatilag az ötvenes évek óta tartó űrversenyének újabb fejezete. A nemes kompetíció során a párhuzamosan startoló felek anyagi és sokszor emberi áldozatokat sem kímélve igyekeztek a másikra tromfolni. Az első Föld körüli pályára indított szputnyik, az első, a világűrbe juttatott és élve vissza is hozott ember (Jurij Gagarin), az első űrséta (Leonov) – mindenki emlékszik arra, hogy ezekben a versenyszámokban a szovjetek nyertek. No, de arra talán már kevésbé, hogy szovjet űreszköz csapódott először a Holdba, sőt ők hajtották végre az első kontrollált, sima leszállást is (a Luna-9 landoló egységgel).

Innentől már csak a kérdések maradnak.

  • Mivel sikerült elsőznie az amerikaiaknak?
  • Mekkora volt a szerepe ebben a rakétaprogram ex-náci atyjának Wernher von Braun-nak?
  • Miért volt jobb az amerikaiak Saturn V rakétája?

 

A szovjetek maguk is beismerték vereségüket az űrverseny eme szakaszában és leálltak a saját emberi legénységgel tervezett holdprogramjukról. Majd egészen más irányban folytatták az űr meghódítására tett erőfeszítéseiket – sok tekintetben még mindig ez bizonyult maradandóbbnak.

Kérdés persze, hogy miért szüntették be az amerikaiak a maguk holdutazásait a hetvenes évek elején, no és persze az is érdekelhet minket, miért nem jutott el 1972 decembere óta újabb ember a Holdra. A nagy ívű tervek dacára az is kérdéses, mikor érkeznek oda újabb űrhajósok (az Orion űrhajón) és van e reális esélye egy a mély űrbe vezető ösvény elejére épített (egy akár Alfának keresztelt) holdbázisnak.

false

A holdutazást és a sikeres holdra szállást gyakorlatilag a hetvenes évek óta legvadabb híresztelések kísérik, a zárt rendszerbe szerveződő összeesküvés-elméletek „érvei” természetesen kikezdhetetlenek.

  • És tényleg: lengett, vagy sem a Holdon kitűzött első zászló – és hova tűnt mára?
  • Miért nem párhuzamosak az árnyékok a holdra szállásról készített felvételeken?
  • És mi történik, ha a filmet két és félszeres sebességgel játsszuk le?
  • Vajon el sem jutottak az asztronauták a Holdra és az egészet a nevadai sivatagban vette fel Stanley Kubrick?
  • Vagy eljutottak a Holdra és ott olyat láttak, amit nem szabadott volna a felkészületlen világ elé tárni?
  • És mit szóltak ehhez a szovjetek, miért nem leplezték le az amerikaiak sportszerűtlen machinációit? Avagy nekik is akadt némi vaj a fejükön?
  • Mi történt az első holdra szállást megörökítő eredeti felvételekkel, merő spórolásból tényleg letörölték őket?

Ezekre és még számos más kérdésükre választ kaphatnak az e heti nyomtatott Magyar Narancsban megjelent Hosszú lépés című cikkünkben. Ne feledje el e héten is megvásárolni a lapot vagy fizessen elő rá itt:

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következő platformokon érhetőek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.