Megvan a megoldás a szúnyoginvázió megfékezésére?

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. július 29.

Tudomány

Szaporodást gátló módszert fejlesztettek ki kínai tudósok.

A szúnyogok szaporodását gátló új módszert fejlesztettek ki kínai tudósok - jelentette a Science and Technology Daily című kínai tudományos lap hétfőn.

A dél-kínai Kantonban található Szun Jat-szen Egyetem kutatói a dengue-láz és a zika vírus terjedéséért is felelős ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) fajon végeztek négy éven át tartó tanulmányt, amelyet a Nature című lapban publikáltak.

A zikavírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyogok (Aedes aegypti) a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) rovarkártevőkkel foglalkozó laboratóriumában.

A zikavírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyogok (Aedes aegypti) a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) rovarkártevőkkel foglalkozó laboratóriumában.

Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna

A hím egyedeket mikroinjektálás és sugárkezelés útján sterilizálták, majd szabadon engedték, hogy párosodhassanak a nőstényekkel. A hímeket ráadásul a Wolbachia baktérium egy törzsével fertőzték meg, így a párosodás hatására a nőstények is sterillé váltak.

A módszer nyílt terepen történő tesztelése alatt a szúnyogpopuláció nagy mértékű visszaesését figyelték meg, a vadon élő egyedek száma évi 83-94 százalékkal csökkent.

Hszi Csi-jong, a kutatás vezetője elmondta: a sikeres próba azt bizonyította, hogy a módszer bevethető egy a szúnyogok által terjesztett betegségektől mentes, védett övezet kialakítására. (MTI)

Minek köszöhető a szúnyoginvázió és milyen betegségeket terjeszthet?

A klímaváltozás és a műanyagszennyezés egyaránt a kártékony rovarok javát szolgálja, nem mellesleg irtásuk rombolja a környezetet. MTA Ökológiai Kutatóközpont kutatójával, Soltész Zoltánnal beszélgettünk a lehetséges következményekről. Az elmúlt években 2-3 új fajt is azonosítottak a Magyarországon és Európában. Összesen hány faj található nálunk?

Figyelmébe ajánljuk