Tanév eleji interjút adott a Magyar Időknek Palkovics László oktatási államtitkár, és az alábbi gyöngyszemhez hasonló izzasztó kérdéseket kapott.
Sok szó esett már arról, hogy elsőtől a kilencedikig ingyen kapják a diákok a tankönyveket. Azonfelül, hogy ez mekkora anyagi segítség a családoknak, milyen szimbolikus jelentősége van annak, hogy az állam a diákok kezébe ad egy ingyenes tankönyvcsomagot?
Palkovics kifejti, semmi probléma nem lesz abból, hogy 2020-tól a felsőoktatási felvételi előfeltétele lesz a nyelvvizsga, hiszen az 1200 közoktatási nyelvóra elég a középszint elsajátításához, különben is remek nyelvtanáraink és nyelvkönyveink vannak.
A leginkább persze akkor szabadul el, amikor nekiszegezik: milyen javulást vár a tömérdek oktatásba fektetett pénztől.
„Csökken a végzettség nélküli iskolaelhagyás, javulnak a PISA-teszt, illetve a kompetenciamérés eredményei, több és versenyképesebb tudással rendelkeznek majd azok, akiket felvesznek az egyetemre. Vagyis nagy ugrást várok a hazai oktatás minőségében.”
Annyi bizonyos, hogy van honnan ugorni. Míg a végzettség nélküli iskolaelhagyók aránya 2010-ben 10,8 százalékon állt, tavalyig 12,4 százalékra kúszott fel az Eurostat adatai szerint, miközben az EU átlaga 13,9-ről 10,7 százalékra javult.
A 2015-ös PISA-teszt pedig hatalmas romlást mutatott a magyar diákok természettudományos és szövegértési teljesítményében.