Nem lesz itt semmiféle szakmai vita: Rétvári válaszolt

  • narancs.hu
  • 2020. július 1.

Villámnarancs

Így ír történelmet egy mindentudó államtitkár.

Ahogy mi is beszámoltunk róla, tegnapelőtt Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára Facebook-oldalán a Történelemtanárok Egyletére (TTE) utalva azt állította, hogy  „az átdolgozott történelemtankönyveket nem sokkal megjelenésük után durva, politikai alapú, a szakmai érveket nélkülöző, szemlélet- és ízlésbeli (tehát nem szakmai és tényszerű) támadás érte.”

A TTE hamar reagált az amúgy jogász végzettségű (ám fideszes politikusként vélhetően mindent mindenkinél jobban tudó) államtitkár bejegyzésére; elfogadhatatlannak tartják, hogy szakmai véleménynyilvánításukat – amely itt olvasható – politikai alapú támadásnak minősítse bárki is. Az Egylet egyúttal felhívta figyelmét arra az ellentmondásra is, hogy míg Rétvári bejegyzése elején azzal jön, hogy „a kritikák megalapozatlanságát jól jelzi, hogy ezen könyvekből még egyetlen tanár egyetlen órát sem tartott”, addig a végén oda lyukad ki, hogy szerinte „a frissen elkészült átdolgozott könyvek a fentebbiek értelmében kifejezetten korszerű, jól tanítható taneszközök”.

Vagyis csak akkor számít a tanítási rutin, ha negatív a kritika.

A TTE emellett megjegyezte azt is, hogy mivel fontosnak tartják a szakmai szempontok szerint érvelő történelemtanárok véleményét, nyilvános vitára hívnák ki a tankönyv készítőit. Azt még nem tudni, hogy kihívás címzettjei ezt az egyébként teljesen korrekt és higgadt hozzáállást hogyan értékelik, de sok jóra nem számíthatunk.

Ugyanis Rétvári újabb Facebook bejegyzésében elsősorban megint terel, mondván, hogy a TTE válaszában az „üres vagdalkozáson túl tartalmi elem nem igazán volt”, majd ismét megcsillantotta szakértői képességeit, szerinte ugyanis a TTE hozzászólásából nem derül ki, hogy miért aggályos, ha a tankönyv Magyarország államiságának egyik jelképe, a zászló kapcsán az Alaptörvényt idézi, vagy hogy miért baj az, hogy a tankönyv a magyar őstörténettel kapcsolatban mítoszokat, hagyományos elgondolásokat ír le. „Minthogy érvek nincsenek, szellemi izgalom sem várható” – szögezi le bejegyzése végén Rétvári, s ebből egy dologra következtetünk.

Arra, hogy nem lesz itt semmiféle szakmai vita. Talán már ki is ment az államtitkári körlevél arról, hogy az a tankönyvszerző, aki beleállna egy ilyenbe, az magára vessen.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.