Tudja, mennyit költött az Orbán-kormány a sportra?

  • narancs.hu
  • 2018. április 4.

Villámnarancs

Biztosan tudni akarja? Nagyon sok a nulla a végén.

Az mfor.hu most összeszámolta, mennyi ment el az Orbán-kormány alatt sportra. Óriási összeg jött ki, de nézzük csak tételekre bontva!

Csak stadionokra 350 milliárdot költöttek el, és mivel ez nem növelte a nézőszámot, így jelen állás szerint átlagosan egy szurkolóra 5 millió forint jut ezekkel a beruházásokkal. De hogy ne csak a focit emeljük ki, épültek uszodák, multifunkcionális sportcsarnokok, kézicsarnokok, tanuszodák és sportparkok is, mindez 454 milliárdból. Tehát csak a létesítmények majdnem 800 milliárdba kerültek. "Ebből a pénzből már egy olimpiát is meg lehetne rendezni" – állapította meg a lap.

A szakpolitikai kiadások (úgy mint a versenysport támogatása, vagy a dopping elleni küzdelem) 155 milliárdot vittek el. És akkor még csak most jönnek a TAO-támogatások! Ennek lényege, hogy  a vállalkozások a nyereségük után fizetendő társasági adót részben vagy egészben egy sportklubhoz irányítják. Vagyis közpénzről beszélünk. A lap számításai szerint "a rendszer indulása óta 2016-tal bezárólag a zárszámadási törvények alapján valamivel több mint 359 milliárd forint esett ki emiatt a költségvetésből, a tavalyi és az idei költségvetés alapján a kormány számításai szerint további 167 milliárd forintról mondanak le a sport érdekében." Vagyis hála a TAO-nak 2011 óta újabb 526 milliárd vándorolt a sportba.

Ha mindent összeadunk, akkor összesen 1475 milliárd forintra jön ki az az összeg, amit Orbánék a sporttal összefüggésben elköltöttek.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.