Lemez

A szétszórás mestere

Ty Segall: Emotional Mugger

  • Lang Ádám
  • 2016. március 4.

Zene

Ty Segall a San Franciscó-i garázsrockszcénából indulva mára a műfaj egyik legfontosabb figurája lett globálisan is.

Hogy ezzel együtt sincsenek igazán ismert, hivatkozható lemezei vagy számai, annak oka a multiinstrumentalista zenész hiperaktív hozzáállásában keresendő. Anélkül, hogy száraz adatolgatással fárasztanánk a kedves olvasót, csak Segall 2015-ös éve alapján jegyeznénk meg, hogy 12 hónap alatt kiadott saját nevén egy mini albumot, egy koncertlemezt, egy T-Rex-feldolgozásokból álló gyűjteményt, készített egy nagylemezt a Fuzz nevű triójával, alapított legalább két friss bandát – és még producerkedett is. Szóval, míg egy átlagos 28 éves zenész 3-4 albumba foglalja zenéjének lényegét, addig Segallnál huszonvalahány lemezre vannak szétszórva az olyan csodálatos pillanatok, mint, mondjuk, az I Wear Black szétgerjesztett őrülete, a skizofrén Scissor People, a Sleeper pszichedelikus folkja vagy a Feel elszállós űrrockja.

A fentiek mellett ráadásul tavaly még összerakott egy nagylemezt is a Muggers nevű vadiúj kísérő zenekarával, amely rögtön 2016 elején jelent meg. Az Emotional Muggers érdekessége – amellett, hogy némiképp visszatérést jelent Segall korábbi, zajosabb anyagaihoz – az, hogy dalszövegeiben a digitális világ elidegenedését ábrázolja. Ami az ő esetében azért különös, mert a zenei inspirációi továbbra is a Black Sabbath-, a T-Rex-, a Hawkwind- és a Nuggets-válogatások által behatárolt 60-as évek végi, 70-es évek eleji időszakból jönnek. Mindennek köszönhetően kicsit B filmes, sci-fis hangulatot kapott az album – főleg úgy, hogy a fuzzos gitárok mellett az Emotional Mugger másik meghatározó hangszere a szintipunkosan horzsoló szintetizátor. S bár a második számban van egy vicces progrockos elem is, a lemez nagy részében megbízhatóan és egyenesen jönnek egymás után az erős riffek, a jóízű szólók és a fogós refrének. Az első igazi meglepetés ugyanakkor – a Squealer Two képében – csak a vége felé jön, ahol belassult funkkal keresztezik a garázsrockot, majd egy szétcsapott hangkollázs következik, végül pedig a könnyed tapsolgatással kísért Magazine zárja a lemezt. Az utolsó három szám csapongása mintegy leképezi Ty Segall nyughatatlan természetét: mintha azt mutatná velük, hogy most is megvolt neki egy koncepció, ugyanakkor kicsit már a következő projektjén is pörgött. Összességében így az Emotional Mugger, bár ismét teljesen jó lemez lett, nem sokat változtat az összképen – elsősorban azt mutatja meg, hogy Segall kedvenc korszaka továbbra is kifogyhatatlan ihletforrás.

Drag City, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.