dvd - GOUNOD RÓMEÓ ÉS JÚLIA

  • - káté -
  • 2009. március 12.

Zene

című operája közismerten négy nagy szerelmi kettősre épül, ezért egy salzburgi bemutató nem lehet meg sztárok nélkül. A tavalyi Ünnepi Játékokra Anna Netrebkót és Rolando Villazónt, a csúcsceleb álompárt tervezték, de az orosz énekesnő szülési szabadságra ment, így a mexikói tenornak új partnert kerestek.
címû operája közismerten négy nagy szerelmi kettõsre épül, ezért egy salzburgi bemutató nem lehet meg sztárok nélkül. A tavalyi Ünnepi Játékokra Anna Netrebkót és Rolando Villazónt, a csúcsceleb álompárt tervezték, de az orosz énekesnõ szülési szabadságra ment, így a mexikói tenornak új partnert kerestek. (Netrebko szülés után a Metropolitanben a Lammermoori Lucia élõ HD-közvetítésén találkozott volna újra Villazónnal, amikor viszont a tenorista jelentett beteget.) A helyettes a huszonöt éves grúz Nino Machaidze, helyes, kislányosan telt alkattal (még nem duci, de hamarosan az lehet), értékes hangmatériával, kiegyenlített tónusokkal és a vakmerõségig magabiztos énektechnikával. Úgy fest, mint akinek a legkevésbé sem strapás az éneklés. Játéka egyszerû és kiforratlan, erre-arra tipeg, aggódó kifejezést ölt - Júliája komoly lány. Mellette Villazón belehal Rómeó érzelmeibe, romantikusan ömleng és szenved, hatalmas lendülettel rohan, verekszik, vív, omlik össze. Hangja olvadékony és hajlékony, még alig kell forszíroznia a forte magasságokat, épp csak fölsejlenek az erõltetés veszélyei. Könnyed duetteket produkálnak ketten, és az egész elõadásban van valami csillogóan musicales.

A kanadai Yannick Nézet-Séguin vezette salzburgi Mozarteum Zenekar fölfokozott dinamikával, robbanékonyan játszik, a rendezõ, Bartlett Sher pedig színes szélesvásznú színpadot teremtett a Felsenreitschule emeletes sziklaárkádjai elé. Forgatagos kavalkád hullámzik gazdag kosztümökben, petárda pattan, üvegpohár törik, a veronai ifjak kicsapnak a nézõtérre, Stéphano apród a felsõ szektor könyöklõjén egyensúlyoz. Kár, hogy a szerelmesek a végén elrontják a mulatságot - igaz, a szerzõ a halálon túli boldogságot propagálta.

Deutsche Grammophon/Universal, 2008, 2 DVD

**** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.