Harc poetica (Asian Dub Foundation: RAFI´s Revenge)

  • m. l. sz. t.
  • 1998. május 28.

Zene

Dub: érveink és vitáink terepe ezNemcsak háttér, hogy velünk füvezzZajjal töltjük ki az űrtFekete zaj, kizárt, hogy elkerüldChandrasonic, a gitáros, és Dr. Das, a basszusos felkapja a vizet, pedig csak az a kérdés száll feléjük, hogy el tudnák-e képzelni a zenéjüket politikus szövegek nélkül.
Kikérik maguknak a dolgot, ezt nem lehet így nézni, mondja Das, már a kérdés kiindulópontját sem tudja elfogadni, Chandrasonic meg visszakérdez, hogy értjük azt, hogy politikus. Igazuk is van, meg nem is. Minden önérzetes művészember rühelli, ha skatulyába zárási kísérletet érzékel a média részéről, ez a visszautasítás emberi oldala. De itt többről van szó. A politikum a zenéjük legbelső lényegéből fakad, mondják, abból, ahogy ezt a sajátos kombinációt kikeverték, ami szöveg nélkül is hatna, erre mérget vehetünk. Igen, az Asian Dub Foundation zenéje kibiztosított bomba, PLAY-re robban. De azért a nagyítóval bogarászandó szövegekben is tagadhatatlanul ott a töltet.

*

Ez az éjféli órán kezdődő Remiz-buli volt az Asian Dub Foundation második budapesti jelenése. Amikor tavaly áprilisban befűtöttek az Almássy téren, a második albumuk megjelenése volt napirenden, R. A. F. I. volt a címe, és előrelépésként emlegették (MaNcs, 1997. április 10.) az elsőhöz (Facts And Fictions) képest. Most, hogy a harmadikat utaztatják éppen, már önkritikusan beszélnek az előzőről, aminek ez a javított, átdolgozott változata - innen is a cím, RAFI´s Revenge. Hogy tehát az új verzió megbosszulja az előző hibáit, erősebb, magabiztosabb, érettebb zenekarként vették fel, minden úgy szól, ahogy kell, kompaktabbak, lényegretörőbbek a számok, egyáltalán, a londoni stúdióban olyan kezelésben részesítették őket, amit megérdemelnek, s amire korábban, francia földön, nem voltak képesek. Fontos volt ugyan az a francia Virgin-féle lemez is, mert az első album tisztességes terjesztését megoldani képtelen Nation Recordsot otthagyva, más kiadót nem találtak, viszont a R. A. F. I.-t is alig lehetett megvenni Franciaországon kívül, ezért ugrottak neki még egyszer. Három számot elhagytak, kettőt hozzátettek, a többi sorrendjét összekeverték, és kiszedték a pontokat a Megvizsgálandó Területekre utaló Real Areas For Investigation kezdőbetűi közül, mintha csak egy európai fülnek kicsit idegenül csengő név volna a RAFI, aki bosszúra készül.

*

Annyi minden van ebben a zenében, hogy címszavakban sorolva is könnyen betűtengerbe fúlhatna ez az oldal, de hogy kedvet csináljunk annak, aki netán nem hallotta, íme egy rövid kísérlet. Mindenekelőtt spiritusz. Öntudat. Vér a pucában. A 90-es évek, de telibe. A jelent meghatározó történelem, az egykori gyarmatlakók öröksége az egykori gyarmatosító földjén. India, Jamaica, Anglia és Amerika összegabalyodó kultúrája, raga, reggae, rap és rock, dub, punk és jungle, tabla és sampler, fölpörgetett tempójú tornaórába oltott történelmi lecke.

m. l. sz. t.

London Records

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.