A Piszkos hármas még nem nagyon ismert errefelé, noha túl van a harmadik albumán, s felállásából az ausztrál színtér legjobb nevei köszönnek vissza. A hegedűs Warren Ellis együtt játszott Nick Cave-vel, Robert Forsterrel, King Salmonnal és a Blackeyed Susansszal, amúgy a Rolling Stone magazin a Velvet-korabeli John Cale-éhez hasonlította játékát. A gitáros Mick Turner az ausztrál punk veteránjaként a The Moodistsban, a The Sick Thingsben és Venom P. Stingerrel nyomult, míg Jim White a kontinens egyik legmenőbb dobosaként ugyancsak megfordult a fentebb felsoroltak között.
Történt pedig, hogy egy közeli barát bárt nyitott, s ezt a három urat kérte fel a zenei aláfestésre. Énekes-szerepre sajnos nem adódott jelentkező közülük. Azóta is instrumentális zenét játszanak, s bár a bár megnyitásakor négy vendég előtt debütáltak, a következő hónapokban ott léptek fel minden héten.
Aki nem látta a Dirty Three-t koncerten, az nem is ismerheti rendesen. Alig próbálnak, nyers folkdallamokból és atonális hullámzásból, magas frekvenciából, feedbackből táplálkozó számaik leginkább improvizációkra épülnek. Mellőzik a konvencionális dalszerkezetet, inkább az elnyújtott idővel, lelassult mozgással érik el hipnotizáló hatásukat. Warren Ellis szerint a számok valóságos dolgokról szólnak, amikről szívesen mesél a fellépéseken. Ezek a sztorik a Dirty Three koncertjeinek felejthetetlen részei.
1993-ban jelent meg a debütáló Sad and Dangerous című albumuk. A következő évben készült The Dirty Three sikere után világ körüli turné következett: Jon Spencer, Beck és a Beastie Boys Amerikába, Nick Cave Izraelbe és Görögországba cipelte magával a zenekart. Az Egyesült Államokban repetázni kellett - a Morphine, a Pavement és John Cale társaságában. S bár Ausztráliában a Dirty Three a legnagyobb alternatív bumm, fel-alá nyomja a rádió, a zenekar időközben letelepedett Londonban.
És most megjelent a harmadik album, a Horse Stories. Élő felvétel, dinamikában és intenzitásban a koncertek varázsához közel. Legközelebb verseket meg egy Billy the Kid című színdarabot szeretnének megzenésíteni, továbbá Nick Cave-ről sem akarnak elfeledkezni.
Nagy Elisabeth
Diszkográfia
Sad and Dangerous
The Dirty Three
Horse Stories (Big Cat)