Tartalom

MaNcs, VIII. évf. 37. szám, (1996.09.12. (1996-09-12)

Publicisztika

Publicisztika

Vágvölgyi B. András: Elektrosokk

Önfeljelentés: T. Hatóság! Alulírott, dr. Vágvölgyi András budapesti (pontos cím a szerkesztőségben) lakos, feladom magam, mert, noha nem vagyok Esztergom környéki vagy dunakanyarbéli lakos, és a ketchuptól kimondottan irtózom, az Interneten a Lycos nevű keresőprogram segítségével rákerestem az üzemanyag és a műtrágya kifejezésekre (fuel & fertilizer). Engedjék meg, hogy rávilágítsak e két kifejezés emberiségellenes voltára. Mert ezáltal - jóllehet ráakadtam olyan, az emberiség jövője szempontjából ártalmatlan, sőt, bátorítandó számítógépes szöveghelyekre, mint a Tajikistan Agricultural Update és más mezőgazdasági Internet-site-ok - a program olyan felettébb veszélyes küllemű URL-ek közelébe is vitt, mint az ftp://alterenatives.com/library/envforst/wea20059.txt vagy a http://www.gl.unbc.edu/"gsilve2/html/cookbook/FertilizerBomb.html, melyek sejthetően házilag készített bombareceptekhez visznek. Tartozom egy vallomással: lényem egyik eléggé el nem ítélhetően erős vonása a bizarr és perverz dolgokhoz való vonzódás. Minek tagadnám, ha már ott volt előttem, hát én rákattintottam ezekre a nyilvánosan elérhető site-okra, s kicsit úgy éreztem magam, mint Carlos vagy a hezbollahos Muszavi család legkisebbik fia, vagy teszem azt Timothy McVeigh édesöccse. (Utóbbi az 1995 áprilisában Oklahoma Cityben robbant - és több tucat embert megölt - fusibomba letartóztatásban lévő gyanúsítottja.) És megtaláltam, amit kerestem! Idézem (még nem veszett ki belőlem az állampolgári kötelességtudat szikrája, úgyhogy a magyar fordítást mellőzöm):

Publicisztika

Itt járt a pápa!

Elöljáróban arra kérem a tisztelt Olvasót, hogy csak akkor olvassa el ezt az írást, ha nem tart attól, hogy megsérti érzékenységét.

Publicisztika

Ipari és Mindenféle Miniszter

A köztársaság elnöke aláírta a régi-új miniszter kinevezését. A dolgok és személyek méltó helyükre kerülnek végre.

Publicisztika

Novák Dezső

Szeptember hatodikán Novák Dezső, a Ferencváros labdarúgó-csapatának vezetőedzője lemondott. Az ügyét tárgyaló elnökségi ülés után nézett bele a kamerába, elég volt, életveszélyesen megfenyegettek, mondta, és közben összeszorította a száját, gyűltek a könnyek a szemében, nem bírom tovább, remegte a hangja. Novák Dezsővel a Ferencváros a két legutóbbi bajnokságot megnyerte, bejutott a Bajnokok Ligájába, ami egy valag pénzt hozott a klubnak. Amikor rossz játékkal nyert a csapata, akkor azt mondta, hogy győztünk, de ez nem foci, amikor szívtak, akkor pedig nem azzal jött, hogy mindkét félidőben szembe sütött a nap.

Belpol

Belpol

Komplex megközelítéssel (Karl Imre kormánymegbízott)

Karl Imrét (39) pályája eddigi íve felől bízvást nevezhetnénk korunk hősének. Mérnök- és közgazdász-diploma birtokában egy szekszárdi gyár technológusaként kezdte futását, aztán Tolna megyei KISZ-szervezőtitkár lett, ahonnan már csak egy ugrás volt az anyagellátási részlegvezető felelősségteljes posztja a Péti Nitrogénműveknél. Aztán az MSZMP jött, aztán a bábáskodás 1988-89-ben a Baloldali Ifjúsági Társulás körül, aztán 1989 végén, ahogy kell, a Maszop. 1990 után a Demisz szövetségi kamarásaként kezelte a KISZ-vagyont. Aztán, 1994-ben a képviselőség (országos listáról) és a parlament gazdasági bizottságának alelnöki tisztje. Rendszerint a kormánnyal szavaz. Idén augusztus 27-én a kormányfő, miután úgy döntött, hogy az októberi számlákért majd csak jövő januárban fizetnek meg a magyarok, őt nevezte ki az energiaárak szuper-felülvizsgálatáért felelős kormánybiztossá. Arról, hogy mi a szuperizé feladata, és hogy mitől függ a jövő év eleji energiaár-emelés mértéke, Karl Imre - saját szavaival szólva - csak komplex megközelítés után kívánt nyilatkozni lapunknak.

Belpol

Kulturális hírek

Könyvek a punkról Húsz évvel a történtek után, csaknem egyidőben jelent meg két, autentikus szerzők jegyezte könyv a punk New York-i, illetve londoni kezdeteiről. Please Kill Me: The Uncensored History Of Punk (Kérlek, ölj meg: a punk cenzúrázatlan története) címmel Legs McNeil és Gillian McCain írta meg a história New York-i oldalát.

Belpol

Bankkonszolidáció: Körhitel

"Politikai és gazdasági bombaként robbant" az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése a hitel-, bank- és adóskonszolidációról, írták egyes lapok a jelentés nyilvánosságra hozatala után. A tudósítások visszatérő eleme az volt, hogy az ÁSZ-vizsgálat a bankoknál korrupciót is kimutatott. Szenzációértéke nyilván az ilyen megjegyzéseknek van, ennek ellenére a jelentés nem a bankokról, hanem a kormány és az államigazgatás működéséről mond újat. Az ÁSZ két kereskedelmi bankot, a Magyar Hitel Bankot (MBH) és a Konzumbankot, valamint az inkább államigazgatási szervhez hasonlítható Magyar Befektetési és Fejlesztési Bankot (MBFB), illetve annak elődjét vizsgálta mintavételekkel, szúrópróbaszerűen.

Belpol

Magyar-magyar tanácskozás Pápán: Eső után sár

Az aláírásra váró magyar-román alapszerződés, mint az várható volt, alaposan megbolygatta a honi politikai életet. Múlt kedden az Országgyűlés megtartotta ez ügyben rendkívüli ülésnapját, egy nap múlva a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezésére magyar-magyar találkozó volt Pápán, végül az úgynevezett nemzeti erők csütörtökön a Parlament előtt jajkiáltottak "az elszakított nemzetrészekért".

Belpol

Mise-park: Győri ostya

Hajnali négy, Déli pályaudvar, szél és hideg, csontig. Ha volna misejegyem, utazhatnék féláron, de hol kellett volna azt beszerezni? A templomban - néz föl a dolgos tekintet. Akkor hát teljes árú, aztán egy másik ablaknál mégiscsak kicseréltetem félárúra, itt már nem kell felmutatni a misejegyet. Idő még van.

Belpol

A keresztények egysége és a pápa dilemmája: Összbárány ezredvég

A közvélemény-kutatások szerint II. János Pál messze a legnépszerűbb közéleti szereplő az olasz fiatalok körében. A televízióban látjuk, hogy a pápát tömegek kísérik útjain, szerte a világban. Ugyanakkor, "abortáljuk a pápa érkezését" jelszóval Franciaországban, a rheimsi katedrális előtt, minden hónap 22-én egyre népesebb csoportok tüntetnek a szentatya e hónap 22-i látogatása ellen, hangot adva az erkölcsi konzervativizmussal szembeni elégedetlenségüknek.

Külpol

Külpol

Rakéták Irakra: Dupla nagy semmi

"A helyzet bonyolult." Nem akárhonnan: Warren Christophertől, a minden idők legsavanyúbb arckifejezését viselni képes amerikai külügyminisztertől származik az értékelés. És természetesen - külügyminiszternek elvégre nem vesznek fel akárkit - találó is. A helyzet valóban bonyolult, még akkor is, ha az amerikai hivatalos elemzés a Jó, a Rossz és a Csúf, sok kicsi Csúf harcaként igyekszik leírni az Irakban, Irak felett és Irak környékén lezajlott eseményeket.

Zene

Zene

Film: Társasági tanácsadó középhalandóknak (A festőnő szerelmei)

Egy szerelmi történet a ´20-as évekből. Hogyan élt együtt Dora Carrington festőnő és Lytton Strachey, a jeles író. Nehezen, lévén ők is mások. Lytton például homoszexuális. Dora tűri ezt férfiasan, vagy mégis inkább nőiesen, hiszen a megpróbáltatások elviseléséhez jó sok szexre van szüksége, kefél is fűvel-fával. A történet előrehaladtával ebből nem lebecsülendő felállások keverednek ki. A szép az egészben, hogy közben komolyan veszik magukat, ami viszont a nézőnek nem sikerül mindig.

Zene

Videó: Menteni a menthetetlent (Temetői járat)

Múlt heti mellékletünkben, a Biciklitolvajban a szeptemberi videóújságok között hoztuk, mintegy mit sem sejtve: "Lapzártánkig e dolgozatról senki nem tud semmit. Lehet, hogy remekmű" - szólt a bizakodó ajánlás. Tudatlanságból fakadó gátlásaink, a kazettát kezünkbe kaparintva, elillantak legott. Sejj, az van arra írva: Tim Roth, Samuel L. Jackson. (Ím, egy kis segítség megfejtőinknek.)

Zene

Könyv: A Pentagon titkai (Bob Woodward: A parancsnokok)

Ki ne ismerné a szerzőt? "Woodward? Õ volt a Robert Redford, ugye", mondta a Narancs egyik sokat látott szerkesztője, aki Az elnök emberei című film kapcsán még arra is emlékezett, hogy Dustin Hoffman volt viszont a szemét, nyomuló Carl Berstein. Így volt ez; azt hiszem, amilyen barom vagyok, a Woodward-Berstein nekem is sokáig olyan volt mint a Havas-Forró kettős, csak ritkább.

Zene

Lovakról mesélve: Dirty Three

A Piszkos hármas még nem nagyon ismert errefelé, noha túl van a harmadik albumán, s felállásából az ausztrál színtér legjobb nevei köszönnek vissza. A hegedűs Warren Ellis együtt játszott Nick Cave-vel, Robert Forsterrel, King Salmonnal és a Blackeyed Susansszal, amúgy a Rolling Stone magazin a Velvet-korabeli John Cale-éhez hasonlította játékát. A gitáros Mick Turner az ausztrál punk veteránjaként a The Moodistsban, a The Sick Thingsben és Venom P. Stingerrel nyomult, míg Jim White a kontinens egyik legmenőbb dobosaként ugyancsak megfordult a fentebb felsoroltak között.

Zene

Narancsfül: Willy Deville: Love And Emotion

Nekem könnyű, én imádom Otis Reddinget és Percy Sledge-et, Joe Cockerrel is elvoltam valamikor, miért pont ezzel a szerencsétlen Willy Deville-lel volna bajom. Aki, legalábbis eddig úgy gondoltam, csak magában Willy, zenekarostul Mink, de ennek most ellentmond ez a válogatás; inkább nem firtatom.

Zene

Döntetlen (A Metallica Bécsben)

Nem zenekarom a Metallica, sőt, úgy egyáltalán, kimondottan idegesíteni bír a heavy metal; mindezt nem a kérkedés, csupán a helyzet kedvéért jelzem - ne raboljuk egymás idejét, fülembe forró ólmot, már a legelején. Kibuszozni Bécsbe, fél nap, aztán vissza, ez azért mindjárt más, rohadt hideg, szakadó eső, valamit valamiért. (Egy álom megvalósul.)

Zene

Starsky és Hutch meg Piszkos Harry (James Taylor Budapesten)

Szeptember 26-án, a Kosztolányi Dezső téri Park Caféban az első magyarországi acid jazz-koncertet celebrálja a James Taylor Quartet. Tízéves fennállása s frissiben megjelent Living Underground című albuma jegyében miniturnézik a londoni zenekar Budapest-Belgrád-Skopje magasságában. (A túlvilág az USA-tól Nyugat-Európán át Japánig már megvolt a toplistás Supernatural Feeling album után.) A népszerű filmzenék (Blow Up, Mission Impossible, Goldfinger etc.) feldolgozásaival kitűnt Hammond-orgonista, James Taylor acid jazzt játszott már akkor is, amikor még nem így nevezték ezt a stílust, sőt, vélhetően nem nevezték sehogy. Mindenesetre kapóra jöhetett neki, hogy a kenti illetőségű, Prisoners nevű zenekara szétesése után egy új, az angol és az amerikai klubokban egyaránt felkapott irányzathoz csatlakozhat, még akkor is, ha annak a neve csupán kereskedelmi/kiadói szlogen.

Könyv

Könyv

Tandor´: HÉV-i metál ("...írom a Tour-om...")

Varsó, hatvanasok eleje, lengyel-amerikai atélia, félreütés, atlétikai csapatviadal, de ez az atélia is olyan szééép szó, mint kis virág, nem merném letörni, meghagyom, írtam mellé egy társat, ne legyen egyedül: műhely, kivirult műhely, olyasmit jelent (nekem), és itt is mindenféle gyom és burja s ragyogó meg okkerebb sápadt szirom lesz, ebben, amit írok.

Tudomány

Tudomány

Apostol-koncert: Szimpátia az ördöggel

Amikor 1974-ben, a Tessék választani! fedőnevű fesztiválon felcsendült a Nehéz a boldogságtól búcsút venni című dal, megolvadt a műbőr a Sokol rádiókon. A merényletet az Apostol együttes követte el, konzervatóriumot végzett vérprofik, akik elhatározták, hogy a zenélésből fognak megélni. Innen már nem volt visszaút, és hamarosan zenében és szövegben is sikerült alulmúlniuk a teljes magyar mezőnyt, ami, valljuk meg, akkoriban is nagy erőfeszítést igényelt. Szeptember 5-én szép csendben az Apostol is visszatért. A Benczúr-kertben adtak koncertet. Arra már csak a legelszántabb szójátékosok figyeltek fel, hogy mindez a pápa érkezésének előestéjén történt.

Tudomány

Üzenetrögzítő: Telego

Számos embert még mindig kultúrsokként ráz meg, ha hozzájut egy üzenetrögzítőhöz, ami bizonyos szempontból érthető. Ám nem mindenkinek érdemes azonnal hozzáfogni személyisége üzenetbe transzformálásához csak azért, hogy tönkretegye a napunkat.

Tudomány

Rendőrmúzeum: Van, akit kitömnek

A legérdekesebb para- és teljesen military kiállításokat amatőrök hozzák össze. Kiderült ez már a Hadtörténeti Múzeumban is, a törökbálinti ember második világháborús USA-kollekciójánál. Most egy falusi állatorvos és barátja, a rendőrkapitány léptek akcióba.

Lokál

Lokál

Albánia: Az Elátkozott Hegyek Veséje

A nyár folyamán néhány mindenre elszánt zoológus elindult Albániába, hogy zaklassa kissé az ottani faunát. Az alábbiakban az úton és a Shkodrától nem messzire fekvő Okolban szerzett élményeiket osztják meg az olvasókkal.