Megbűvölve (System of a Dawn: Mezmerize)

  • Greff András
  • 2005. május 19.

Zene

Végre itt a nyár, de van még egy jó hírem: úgy tűnik, mostanra már valóban kifújt a nu-metál mozgalom.

Végre itt a nyár, de van még egy jó hírem: úgy tűnik, mostanra már valóban kifújt a nu-metál mozgalom. Lehet leltárt készítenünk. Melyek azok a zenekarok, amelyek nevére az amerikai mainstream rock utóbbi éveit leginkább meghatározó stílusirányzatból érdemes lesz emlékeznünk? Nekem nem megy több háromnál: Korn, Deftones, azaz a két pionír, és még egy a később indulók közül, a System Of A Down. A többi megannyi szánalmas fehér hiphop-srác meg az ő rissz-rossz gitározós popzenéjük. Hovatovább az élmezőny is relatív, hiszen immár hosszú évek teltek el azóta, hogy a Korn vagy a Deftones valóban erős lemezt készített volna. Hanem a System Of A Down, az igen. Ezek az örmény brigantik megint megtettek mindent, hogy levegyenek a lábunkról.

A Los Angeles-i zenekar viszonylag fiatal társulat, ez még csak a harmadik nagylemeze (az eddigiek: System Of A Down, 1998; Toxicity, 2001 - az utóbbi resztlijéből később megjelent egy amolyan "hivatalos kalózlemez", Steal This Album! a címe). Ha belehallgatunk egy számába, elsőként a szintetizálóképessége szembe-ötlő: a Faith No More óta nem hallottunk olyan bandát, amelyik ilyen könnyű kézzel bírta volna összeilleszteni a különböző zenei stílusokat. Az új lemez nyitódalában, a B.Y.O.B.-ben például virtigli heavy metal riffeket pörgetnek meg eszelős ritmusokkal, hogy aztán ez az egész forgatag egy ragadós R'n'B-refrénben kulmináljon - váratlansága miatt frenetikus hatással. Ez egy dolog. Amitől ez az ügy még érdekesebb lesz, annak gyökere a tagok kettős identitásában keresendő. A System Of A Down négy zenésze már mind Amerikában született, vagy legalábbis ott nőtt fel, ezzel együtt örmény származásuk meghatározó jelentőségű. Ez determinálja egyrészt a politikai akcióikat: minden olyan szerveződésre igyekeznek ráirányítani a közvélemény figyelmét, amely azért küzd, hogy Törökország végre ismerje el hivatalosan az 1915-ös, az akkori török kormány által az Oszmán Birodalom területén élő örmény közösség ellen elrendelt genocídiumot. S persze a zenei hagyományok is meghatározók, a SOAD-számok az eddigiek mellett éppen attól válnak annyira izgalmassá, hogy mind a ritmizáláson, mind Serj Tankian lenyűgöző énekdallamain rendre átszüremkednek a folkos emlékek. Ez a vonás az új lemezen még fokozottabban jelen van, egyik-másik esetben igen pikáns helyzeteket teremtve: a rém szórakoztató Radio/Videóban például egy jereváni presszó lerobbant szintetizátora mellé képzelhetjük magunkat a csípőből lenyomott zúzások között.

Ami a dalszövegeket illeti, azokban már többnyire mind Amerikáról verselnek, s akár az eddigiek, az új dalok is egy kizökkent világról tudósítanak a maguk bizarr Los Angeles-i képeivel és groteszk humorával. S mintha lemezről lemezre finoman, csendesen terebélyesedne a keserűség. Sosem kellett volna megbíznod Hollywoodban - így a lemez legutolsó sora. De amíg idáig eljutunk, rengeteg minden történhetik velünk: zúzhatunk, nevethetünk, és olykor talán még a szívünk is összébb húzódzkodik. A Mezmerize a szó legszebb értelmében szórakoztató mű, de gondoljuk bárminek is, kifogástalan darab. A folytatást (Hypnotize címmel) pedig már az őszszel megkapjuk, ami nagyszerű dolog: így legalább van némi esély rá, hogy még egy ehhez fogható teljesítmény jusson el hozzánk az idén a fősodorból.

Sony, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.