Négy húron - Másfél: En garde!; Dizko Stu: Feet Travelling (lemez)

  • - minek -
  • 2006. február 23.

Zene

A Másfél zenekarra sokan még az úgymond legendás Tilos az Á-időkből emlékeznek - ez legalábbis mutatja, hogy a zenekar immár maga is kész intézmény, s ennek megfelelő gondossággal és igényességgel szállítja rajongóinak a hallgatnivalót.

A Másfél zenekarra sokan még az úgymond legendás Tilos az Á-időkből emlékeznek - ez legalábbis mutatja, hogy a zenekar immár maga is kész intézmény, s ennek megfelelő gondossággal és igényességgel szállítja rajongóinak a hallgatnivalót. Legutóbbi lemezük (Ballast) egy még 2003 őszén, az A38 hajón rögzített koncert felvétele, most pedig új, majd egyórás stúdióalbummal jelentkeztek - előzetesen annyi biztosan elmondható, hogy az En garde! nem okoz majd csalódást a masszív Másfél-rajongóknak, de az egyszeri, alkalmi befogadónak sem. A Másfél hangzását már évek óta döntően befolyásolja a kiváló basszer, Sabák Péter csatlakozása - a számos formációban feltűnő muzsikus jellegzetes basszus-grúvjain gördülnek előre a számok -, de persze ne feledkezzünk meg a régi, bevált tagságról sem: a gitáros Barnabás, a szaxis Lukács Levente és a dobos Ujj Zoltán precíz és invenciózus összjátéka a titka a Másfél-hangzásnak. Az új lemez rögvest elképesztő dinamikával indul - a Lengyel első taktusainál feltűnik: tulajdonképpen drum and basst hallunk, ez-úttal élő hangszereken előadva, ami, mint tudjuk, nem kis precizitást igényel a zenészektől. A zeneanyag később is finom és változatos - a d'n'b-ritmika is többször visszatér, legkésőbb a zárószámban (Dud In The Bath), de addig még olyan zenei gyöngyszemekre bukkanhatunk, mint a Deti Picassóból megismert Gaya Arutjunjan vokáljával ékesített, úszós Aero-soul vagy a Piedone zseniális stílusgyakorlata, ami végül is egy szétműtött, négynegyedes diszkószám. Egyébként is a zenei inspirációk tekintetében úgyszólván mindenevő a Másfél: jöhet a Balkánról, a funkból vagy a metálból - mind szervesül, a befogadónak meg nincs más dolga, mint készíteni a táncoló cipőket, elvégre a Másfél élő fellépéseit nem szabad kihagyni.

S ha már emlegettük a bőgőst: íme, elkészült első szólóalbuma, a Dizko Stu álnév alatt kiadott Feet Travelling. Hiphop, soul, funk és a d'n'b finom oldala - hozzá olyan vokalisták, mint Zaida, Sena vagy MC Zeek. A zeneanyagot Sabák maga írta, játszotta fel (itt azért zenésztársai is besegítettek) és rögzítette, bizonyítva, hogy mind a hagyományos hangszerkezelésben, mind az elektronikus zenekészítésben otthon van. Jó kis zsíros alapok, érzéki, soulos vokálok, Zeek mindig a helyén, és zenei szempontból is kifejezetten ötletesen összerakottak a számok. Ráadásul (s ez a Másfél-lemezről is bízvást elmondható) ezek ama muzsikák, melyek nem állnak meg az országhatároknál, amelyeket nem kell szégyellnünk a külföldi publikum előtt sem.

Playground Records, 2005, Peta Electric 2004, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.