Négy húron - Másfél: En garde!; Dizko Stu: Feet Travelling (lemez)

  • - minek -
  • 2006. február 23.

Zene

A Másfél zenekarra sokan még az úgymond legendás Tilos az Á-időkből emlékeznek - ez legalábbis mutatja, hogy a zenekar immár maga is kész intézmény, s ennek megfelelő gondossággal és igényességgel szállítja rajongóinak a hallgatnivalót.

A Másfél zenekarra sokan még az úgymond legendás Tilos az Á-időkből emlékeznek - ez legalábbis mutatja, hogy a zenekar immár maga is kész intézmény, s ennek megfelelő gondossággal és igényességgel szállítja rajongóinak a hallgatnivalót. Legutóbbi lemezük (Ballast) egy még 2003 őszén, az A38 hajón rögzített koncert felvétele, most pedig új, majd egyórás stúdióalbummal jelentkeztek - előzetesen annyi biztosan elmondható, hogy az En garde! nem okoz majd csalódást a masszív Másfél-rajongóknak, de az egyszeri, alkalmi befogadónak sem. A Másfél hangzását már évek óta döntően befolyásolja a kiváló basszer, Sabák Péter csatlakozása - a számos formációban feltűnő muzsikus jellegzetes basszus-grúvjain gördülnek előre a számok -, de persze ne feledkezzünk meg a régi, bevált tagságról sem: a gitáros Barnabás, a szaxis Lukács Levente és a dobos Ujj Zoltán precíz és invenciózus összjátéka a titka a Másfél-hangzásnak. Az új lemez rögvest elképesztő dinamikával indul - a Lengyel első taktusainál feltűnik: tulajdonképpen drum and basst hallunk, ez-úttal élő hangszereken előadva, ami, mint tudjuk, nem kis precizitást igényel a zenészektől. A zeneanyag később is finom és változatos - a d'n'b-ritmika is többször visszatér, legkésőbb a zárószámban (Dud In The Bath), de addig még olyan zenei gyöngyszemekre bukkanhatunk, mint a Deti Picassóból megismert Gaya Arutjunjan vokáljával ékesített, úszós Aero-soul vagy a Piedone zseniális stílusgyakorlata, ami végül is egy szétműtött, négynegyedes diszkószám. Egyébként is a zenei inspirációk tekintetében úgyszólván mindenevő a Másfél: jöhet a Balkánról, a funkból vagy a metálból - mind szervesül, a befogadónak meg nincs más dolga, mint készíteni a táncoló cipőket, elvégre a Másfél élő fellépéseit nem szabad kihagyni.

S ha már emlegettük a bőgőst: íme, elkészült első szólóalbuma, a Dizko Stu álnév alatt kiadott Feet Travelling. Hiphop, soul, funk és a d'n'b finom oldala - hozzá olyan vokalisták, mint Zaida, Sena vagy MC Zeek. A zeneanyagot Sabák maga írta, játszotta fel (itt azért zenésztársai is besegítettek) és rögzítette, bizonyítva, hogy mind a hagyományos hangszerkezelésben, mind az elektronikus zenekészítésben otthon van. Jó kis zsíros alapok, érzéki, soulos vokálok, Zeek mindig a helyén, és zenei szempontból is kifejezetten ötletesen összerakottak a számok. Ráadásul (s ez a Másfél-lemezről is bízvást elmondható) ezek ama muzsikák, melyek nem állnak meg az országhatároknál, amelyeket nem kell szégyellnünk a külföldi publikum előtt sem.

Playground Records, 2005, Peta Electric 2004, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.