Lea, Dianával - Sziámi: Fogjad már meg! (lemez)

  • - legát -
  • 2006. február 23.

Zene

Amikor a zenekar néhány évvel ezelőtt Joy Division-, majd Seres Rezső-műsorral jelentkezett, azt gondoltam, Müller Péter Sziámin is az elhobósodás tünetei mutatkoznak.

Miként a közismert hazai bluesénekes, ő is abban a speciális feldolgozóipari melléküzemben próbálja kamatoztatni tehetségét, ahol sokkal inkább bátorságra, pontosabban gátlástalanságra, mint különösebb zenei talentumra van szükség. És mivel felfedezésre váró, feldolgozásra alkalmas ikonokkal annyira tele a padlás, hogy abba még Andrej Rubljov is beleszédülne, ráadásul egy előrelátó csecsemőnek minden vicc új, nem hinném, hogy bárkit felkavart volna, ha Müller munkásságát a továbbiakban a mások bőrébe bújás jellemzi.

Persze az igazsághoz tartozik, hogy az évek óta készülgető Seres-műsor éppen tavaly forrta ki magát az egyik legizgalmasabb hazai zenei produkcióvá, ám ennél sokkal örvendetesebb, hogy a 2004/2005-ös évadban Müller egy párját ritkító szellemi kalandtúrát szervezett. A Song-writers klubot a Trafó pincéjében, ahol Bárdos Deák Ági szerkesztésében hétről hétre éneklő irodalmi és zenei kalandorok (Kukorelly Endrétől Kiss Tiborig, Karafiáth Orsolyától Lovasi Andrásig és még sokan mások) léptek színpadra Sziámi előtt/alatt, a zenekar pedig minden alkalommal egy-egy új dallal lepte meg a kedves közönséget. Igaz, hogy ezekből néhány már a tavaly áprilisi klubzárót követően, majd Müller szövegkönyvének mellékleteként is lemezre került, a teljes (?) anyag csak most jelent meg, Fogjad már meg! címmel.

Színes, változatos lemez, cseppet sem tűnik alkalminak. Leginkább egy jól sikerült "patchwork" függönyre emlékeztet, szinte az összes "kosárban található színes rongyot" felhasználták, zenében, szövegben egyaránt. Ennek megfelelően alakult ki az a bizonyos "egész", igaz, az már ízlés dolga, hogy mely részleteiben gyönyörködhetünk, és melyik tűnik elvarratlannak, mesterkéltnek.

Például a "slágergyanús", feltehetőleg B. Dianát megéneklő cigánykodás, a címadó lakodalmas roki vagy a Kisablak népdalolása nekem túlságosan hatásvadász, bár minden bizonnyal ezek a számok aratják majd a koncerteken a legnagyobb sikert. Ellenben a Sexikon-lexikon fülbemászó dallama és tragikomikus szövege, a remek szójátékra húzott ("Lea kalappal, Lea kalap nélkül") Dől belőle a... édeskés rockja, a Marhák című pokoli Tanár úr, kérem ("Csak vigyázz, mert mégis jöhet egy intő, ha nem voltál elég körültekintő"), no meg a hőskorra emlékeztető Amikor belépett rock and rollja több mint kellemes meglepetés. Ezek a magyar könnyűzenében ritkaságszámba menő "kicsiszolt kövek" nemcsak finom, páratlan darabok, de jelzik, hogy a Sziámira azoknak is érdemes odafigyelni, akik azt gondolják, hogy már régen túl vannak mindenen.

 

CLS, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.