mi a kotta?

Nyűtt vonóbul bolt

  • mi a kotta
  • 2012. június 17.

Zene

Sosztakovics-hegedűversennyel indul és ugyancsak Sosztakovics-hegedűversennyel zárul majd az elkövetkező napok koncertprogramja, s minthogy a szovjet-orosz mester mindösszesen két ilyen versenyművet adományozott az emberiségnek, valamint a mindkét ősbemutatóra vállalkozó David Ojsztrahnak, így mondhatni e nemből teljes áttekintést kínál számunkra az aktuális felhozatal.

(E heti zenetörténeti fotónk őket mutatja, Rosztropovics és Britten társaságában.) Az 1., a-moll hegedűversennyel induló első koncert ráadásul a hét fő eseménye lesz, hiszen a Lipcsei Gewandhaus Zenekara látogat el hozzánk, vezető karnagya, Riccardo Chailly és a hős Leonidasz Kavakosz társaságában (Nemzeti Hangversenyterem, május 18., fél nyolc). Res severa est verum gaudium, azaz a komoly dolog a valódi öröm - ez a Seneca-idézet a Gewandhaus mottója, s a hatalmas múltú, egykor Mendelssohn által irányított zenekar nálunk is bizonyságát adja majd fáradságot nem ismerő elkötelezettségének: Sosztakovics műve mellett ugyanis a már mindjárt a mindenkori karmester számára is valóságos kihívást jelentő Brahms-szimfónia, aHarmadik alkotja a programot. A 2., cisz-moll hegedűverseny pedig a Budapesti Fesztiválzenekar csütörtöki koncertjén kerül majd a középpontba: Dmitrij Kitajenko vezénylete alatt és a litván születésű Julian Rachlin szólójával (Nemzeti Hangversenyterem, május 24., háromnegyed nyolc). Ám mivel ez a hangverseny a zenekar szokott, hármas bérleti koncertjeinek eleje lesz, a program különleges szélső pontjairól, Alfred Schnittke kései művéről, a (Nem) Szentivánéji álomról és Csajkovszkij Manfréd-szimfóniájáról is csak legközelebb szólunk majd.

De ha már hegedűt emlegettünk, hát a hét vonósnégyes-produkcióiról is illenék szólnunk, elvégre Csajkovszkij-remek most pénteken is ígérkezik, hála a 2001-ben megalapított Accord Quartetnek (Concerto Zeneház, május 18., hét óra). Míg szerdán a Pulzus Vonósnégyes programja egy új koncerthelyszínt ajánl majd a figyelmünkbe: a Rózsavölgyi zeneműbolt felett nemrég megnyitott Rózsavölgyi Szalont, stílszerűen a cégalapító atyjának, Bácska Orpheusának, Rózsavölgyi MárknakElső magyar társastáncával zárva a kamarazenélést (május 23., fél nyolc). Ez utóbbi helyszínen amúgy kisvártatva Kelemen Barnabás is felbukkan majd kvartettjével, ám előbb azért még az operaházba látogat, hogy Beethoven Hegedűversenyével csapjon a húroknak közibe a Filharmóniai Társaság estjén (május 21., fél nyolc).

S jöjjön végül néhány zongora és zongorista! Elsőre mindjárt kettő-kettő hangszerből és művészből egyaránt, hiszen a Rádió 6-os stúdiójában Ránki Dezső ésKlukon Edit kétzongorás és négykezes műsora vár majd reánk, az igényes program centrumában az idén szolidan ünnepelt Debussy Kis szvitjével és az 1915-ösFehéren és feketén című kompozícióval, amelyet az idős Saint-Sa‘ns közönséges atrocitásnak minősített (május 23., hat óra). S befejezésképp a koncert, amely egy nappal Kavakosz és Chailly közös estje után újra csak egy világnagyságot léptet a dobogóra: a Nemzeti Filharmonikusok hangversenye az alig fél év elteltével ismét Budapestre látogató Borisz Berezovszkijjal (Nemzeti Hangversenyterem, május 19., fél nyolc). A Kocsis Zoltán által dirigálandó koncerten res severa és verum gaudium egyként ígérkezik majd: Rachmaninov III., d-moll zongoraversenyének és Brahms II. szimfóniájának népszerű programjával.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.