Lemez

Zene kíváncsi embereknek

Három Trottel Records-kiadvány

  • - minek -
  • 2021. május 12.

Zene

A Trottel Records kiadványain nem fog az idő, új lemezeik és az újra kiadott klasszikusok egyformán izgalmas hallgatnivalók.

Kevesen emlékeznek már a kilencvenes évek elejének kiadóalapítási lázára – habár sok akkori független műhely már rég lehúzta a redőnyt, a Trottel Records ma is aktív. A kiadó 1992-ben kezdte meg működését: Rupaszov Tamást, az akkor már tíz éve működő Trottel zenekar basszusgitárosát/vezetőjét elsősorban az mozgatta, hogy méltó fórumot találjon saját (a Trottel mellett például a rövid ideig létező Marina Revue), illetve barátai zenéi számára. Rupaszovék zenei nyitottságára jellemző, hogy a kezdetben egyértelműen kazettákra szakosodott kiadó első kiadványai között egyaránt megtalálni a Monastery black/death metal zenekar Far From Christ című albumát, a harcore/punk Leukémia Közel a fejhajlító-géphez lemezét vagy az alter-jazz-pop klubkedvenc Wei Wu Wei nagyszerű grúvos-szvinges bemutatkozó anyagát (Ablak egy tájra).

„Interesting Music for Curious People” (Érdekes zenék kíváncsi embereknek) – hangzik a Trottel Records nemzetközi piacot is megcélzó jelmondata, amihez azóta is konzekvensen ragaszkodnak. Jöhetett punk, folk, jazz, acid-electro, metal, ipari zene vagy éppen ezek izgalmas vegyülékei – a jó ízléssel összerakott kiadói portfólióban szerencsére sok a maradandó érték, de még a popzene ciklikus-spirális fejlődése is nekik dolgozik. Katalógusukban izgalmasabbnál izgalmasabb anyagok tucatjait találjuk, most legutóbbi kiadványaik közül ajánlunk hármat.

MaNcs

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”