A szerk.

A másvilág vége

A szerk.

Szűk másfél hétnyi esztelen pörgés után elcsendesedni látszik Kiss László ügye.

Elmondta már a magáét egy csomó érintett és az utolsó futóbolond is: ismerjük az engesztelhetetlenek és a mentegetők érveit, láttunk poharas demonstrációt és látványos meghátrálást is. Kiss László sportpályafutásának vége van, személyes érdemei mentek a levesbe, csak a mocsok marad utána, az sem sokáig. Összeért ugyanis a múlt a jelennel. Hiába mondták el százszor, hogy ötvenöt évvel ezelőtt bűnözött, mégis összecsúsztak. A hazugság, az elhallgatás kötötte őket össze.

Így akár azt is mondhatjuk, hogy az eredményekben gazdag úszóedzőt nem a valahai bűne, hanem az összes további tette végül taccsra. A részvétele az elhallgatásban, a részvétele a további erőszakban. A régi sebek felszakadtak, s e felszakított sebek váladéka fojtotta meg. Méltatlan vég, kétségkívül.

Volt két fontos momentuma az ügy kipattanását követő cirkusznak. Az egyik a szakmabeli mentegetők reakciójának viszonylagos egyöntetűsége, mely szerint nem is volt ez akkora bűn, az áldozat is tehetett róla, vagy épp csak ő tehetett. Persze, ocsmány dolog az áldozatot hibáztatni, de a gesztus maga most többről árulkodott, mint szimpla emberi kicsinységről. Arról tudniillik, hogy a megszólalók nem is értik, miről van szó. S e nem értés verte ki igazán a biztosítékot sokakban, s hozta a felszínre ennek az ötvenöt évnek az összes uszodai disznóságát. Az erőszakot, a bántalmazott, terrorizált, a jobb esetben strandpapuccsal, rosszabban „Juliska nénivel” vert, nap mint nap megalázott kisgyerekek képét. Már tényleg megszólalt Kicsi bácsitól Bayer Zsoltig mindenki, amikor a Blikknél névvel és címmel jelentkezett valaki – Kanadából –, hogy nemcsak verték a lányát az uszodában, de doppingszert is akartak vele etetni, épp ezért szaladtak egészen Kanadáig, s ott lett úszó végül a kislányból. Ez volt a másik döntő momentum. Hogy így kell, s ha már így alakult – voltaképpen Kiss ügyének hála –, akkor a jövőben ne csak Kanada és harminc-ötven év biztonságos távolából lehessen szólni a bántás miatt. Nem mellesleg a lap utánament a dolognak, s az igaznak bizonyult.

Mindezek fényében pedig tökéletesen mindegy, hogy Kisst most kinyírták vagy kinyírta magát, s akik felnyomták Kisst, vajon Gyárfásnak akartak-e ártani, vagy a világbajnokságra szánt esztelenül sok milliárd nagyobb részére vásik a foguk. Mindegy. Mert ez még ugyanaz a másvilág, amit most lehetőség nyílik elhagyni.

Mert a múlt mindig összeér a jelennel, s a találkozáskor a jelen orcája is fedetlen: miben különbözik Kádárék olimpiai aranyfetisizmusa az Orbánékétól? Rámondhatjuk, hogy semmiben, hogy most is minden öltözőben ott nyüzsög egy miniszter klubelnöki minőségében. De ez nem így van, mert a 21. század igenis különbözik a 20. századtól. A ma a tegnaptól. S ha tetszik, ha nem, Orbán Kádártól. Ma ki lehet beszélni a dolgokat, s a nyilvánosság erejével ezer stadion sem bír el.

Ilyenformán az úszószövetség egyetlen dolgot tehet a túlélésért, a magyar úszósport túléléséért, saját tagjainak a becsületéért, a magyar állampolgárok olimpiai aranyakba, s végső soron önmagukba vetett hitéért. Azonnal – nem az olimpiai felkészülés mögé bújva majd valamikor, hanem azonnal – széles körű, mindenre kiterjedő vizsgálatot indít, s megtisztítja az uszodákat. Hot spotokat állít fel, anonim bejelentő vonalakat biztosít, megkérdez minden érintettet, utánamegy az utolsó tasliig a legártatlanabb tűnő bántásnak is, s könyörtelenül megszabadul az elmúlt ötven-akárhány év árnyaitól. Akárhány aranyat is szereztek eddig. Ennyivel tartozik megbízóinak, önmagának és főként a rábízott gyerekeknek. Gyereket többet nem verünk, nem terrorizálunk, nem erőszakoskodunk vele. S ha vége lesz az erőszaktevők világának, az olimpiai aranyak értéke is pont oly magas lesz, amilyen kijár neki.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.