A szerk.

Adja vagy nem adja?

A szerk.

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Midőn az elnök fáradtan leroskadt kedves karszékébe, Melania empatikusan megkérdezte, hogy nehéz napja volt-e a munkahelyen az ő Donaldjának. „Beszéltem ma Vlagyimirral. Remek beszélgetés volt” – idézte fel a First Ladynek adott válaszát maga az elnök. „Tényleg? Épp most bombáztak még egy várost” – felelte erre, ugyancsak Donald Trump közlése szerint, a neje.

A kevésbé romantikus interpretáció szerint persze nem a hitvesi józanság és emberség nyitotta fel az Egyesült Államok elnökének a szemét, és vette rá őt a fordulatra Ukrajna-politikájában, hanem egyéb, anyagi természetű megfontolások és politikai kényszerek. A végképp illúziótlan megfigyelők pedig abban is kételkednek, hogy egyáltalán történt-e ilyen fordulat.

Trump hétfőn a NATO-főnök Mark Ruttéval tartott közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy az Egyesült Államok jelentős mennyiségű fegyvert bocsát Ukrajna rendelkezésére, mindenekelőtt Patriot légvédelmi rendszereket, de olyan támadó eszközöket is, amelyek az ukrán hadvezetés számára távoli oroszországi célpontok megsemmisítését is lehetővé teszik. Ezekért az eszközökért európai NATO-tagországok fognak fizetni az amerikaiaknak. Trump ezen alkalommal kilátásba helyezte az Oroszország elleni szankciók kiterjesztését is, jelesül azt, hogy az oroszoktól olajat vásárló országok termékeit 100 százalékos vámmal fogja sújtani. (Egy napra rá ezek bevezetésének határidejét 50 nappal elhalasztotta.) A fegyvereladás, illetve -vásárlás fontos részletei egyelőre homályosak: nem a NATO mint szervezet állja a számlát, hanem az erre hajlandó tagállamok dobják össze a pénzt; az viszont nem világos, hogy mennyit és pontosan mire. Merz német kancellár már jelezte, hogy országa 1 milliárd dollár értékben bocsát Ukrajna rendelkezésére Patriotokat (és szerzi be a pótlásukat Amerikából); Finnország, Svédország, Dánia, Norvégia, Hollandia és Kanada iratkozott még fel az adományozók listájára.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.

Nem volt mit tenni

A rendőrség profi módon biztosította az idei Pride-ot és nem is bírságolja meg a résztvevőket: vagyis az egyetlen normális lehetőséget választotta, miután a népakarat lenyomta a Fidesz akaratát. Az állománynak nagyon nem tetszik, hogy a politika a saját céljaira akarja felhasználni őket.

Miniszterelnök a kijelzőn

Az Egyesült Államokban bejött Trumpnak, hogy ejtette a hagyományos médiát, és most ilyesmivel próbálkozik Orbán Viktor is ott, ahol az őt legkevésbé kedvelők gyűlnek össze.

A hallgatás ára

A román nemzetiségi szószóló önmagára, vélt vagy valós munkájára, munkatársai fizetésére és reprezentációra egy évben többet költ, mint amennyiből a honi településeken működő összes román nemzetiségi önkormányzat gazdálkodik. Kreszta Traján három ciklus óta dokumentálhatóan nem sok mindent csinált.