A szerk.

Kidőltek

A szerk.

A múlt csütörtöki előrehozott választáson a brit Konzervatív Párt elsöprő többséget szerzett – a Munkáspárt mindössze 203 képviselőjével szemben 365-öt. Vezetője, Boris Johnson egyértelmű, erős felhatalmazást kapott a hard Brexit végrehajtására – mindez rendezett, de gyökeres és radikális szakítást vetít előre az unióval.

Az, ami pár évvel ezelőtt a tory párt legsötétebb, legreakciósabb zugainak volt a becsípődése, mára valósággá vált – jóllehet a választók körében még mindig fifty-fifty körüli a Brexit támogatóinak és ellenzőinek az aránya. De a rossz fiúk sajnos ügyesebbek és ravaszabbak voltak a jóknál, a jó fiúk pedig ostobák, és páran közülük igazából nem is voltak jó fiúk. Hogy messzebbre ne menjünk: miután októberben megbukott a parlamentben Johnson hard Brexit alkuja – lévén a toryk ekkor már kisebbségben voltak – végül is a rokonszenvesen maradáspárti Liberális Demokraták közreműködésével írták ki a múlt heti választást: talán azt hitték, hogy annyi körzetet nyernek majd az EU-párti konzervatív szavazók alkalmi támogatásával, amennyi megakadályozza a tory többséget, és ők lesznek a mérleg nyelve. Ehhez képest verték őket rommá – a tökhülyén kívül hirtelen nem jut eszünkbe másik jelző rájuk.

Míg Nigel Farage Brexit Pártjának jelöltjei sorra visszaléptek a toryk javára, addig az ellenzéki jelöltek (a LibDemek és a hivatalosan az újabb népszavazást szorgalmazó Munkáspárt indulói) egymás ellen is versenyeztek. Hogy valamilyen nagyszabású politikai megegyezés keretében visszalépegetnének egymás javára, és így minden körzetben egy ellenzéki induló futna szembe Johnson jelöltjeivel, szóba sem jött. Így persze gyerekjáték volt mindkettőjüknek elhasalni, és bebukni a Brexitet. Szívszorító volt a déjà vu, ahogy EU-párti civil aktivisták és hályogkovács választási szakértők igyekeznek kimatekozni azt, hogy melyik ellenzéki jelöltnek van nagyobb esélye a győzelemre egy-egy körzetben, s annak a támogatására, a taktikai szavazásra buzdítani a maradáspárti szavazókat.

Mindez persze nem valamiféle taktikai rövidlátás eredménye volt. Hanem ez volt a Munkáspárt politikája. A 2015-ben puccsal a párt élére buherált szélsőbalos vizesnyolcasnak, Jeremy Corbynnak számos lehetősége lett volna a Brexitet megakadályozni. A 2016. júniusi népszavazás előtt a Munkáspárt nem hogy nem agitált a maradás mellett, de vezetője még csak állást sem foglalt a kérdésben. Később, a parlamentben is el tudta volna téríteni a fenyegető katasztrófát: kormányra segíthette volna például a toryk mérsékelt, EU-párti szárnyát, és velük együttműködve a második népszavazást is ki tudta volna kényszeríteni. Végső esetben megszavazhatta volna a May-féle puha Brexitet, amit a toryk (akkor még maroknyi) radikális csoportja azzal fúrt meg, hogy valójában nem viszi ki az Egyesült Királyságot az unióból. (Nem alap nélkül állították ezt.)

Egy lehetséges magyarázat szerint Corbyn azért taknyolta el az egyenes választ és a politikai munkát a maradás érdekében, mert a Munkáspárt szavazói közt is szép számmal akadnak kilépéspártiak, és ha a hivatalos pártvezetés ellenük megy, akkor örökre búcsút inthetnek a kormányra kerülésnek. Ez a mentegetés minden ízében fals és hazug. A Labour-szavazók közel kétharmada még mindig maradáspárti; az volt mindig is. A múlt heti választás pedig azt mutatta meg, hogy a Brexitet óhajtó munkáspárti szavazó aggály nélkül és nagy számban szavaz a konzervatív jelöltre – épp azért, mert biztos akar lenni a dolgában.

Jeremy Corbyn éppúgy nem szenvedheti az Európai Uniót, ahogy az angol fasiszták sem, és éppúgy oda akarta hagyni, mint ők: csak ő nem a „szuverenitás” miatt aggódik rendkívüli módon, hanem az EU-bárány bőrébe bújt tőke-farkastól félti szeme fényét, a munkásosztályt (és persze egy kicsit a szuverenitásért is aggódik). Hogy erről ne kelljen beszélnie, a kampányban inkább a szoftkommunista paradicsomról nyomott látomásos prózát, ahol mindenre jut majd a pénzből, amit a gazdagoktól elvesznek.

A két szélsőség december 13-án az Egyesült Királyságban is leterítette a centrumot: és az tulajdonképpen mellékes is, hogy az egyik ezt nem élte túl.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.

Elvárt igazodás

Tavaly novemberben derült ki, hogy a 2019 óta amúgy is mostoha sorsú, az MTA-ról korábban leválasztott kutatóhálózatot ismételten átalakítaná a kormány. A változások az MTA ingatlanvagyonát is érintenék, egy váratlan per azonban megakasztotta az ügymenetet.

Két-három mondat után megnyíltak

Jövő áprilisig még 3-4 országjárást is lebonyolíthat a Tisza Párt, a jelöltállítási folyamat pedig az idén le­zárulhat. Rengeteg támadásra és botránykeltésre számítanak, nyilván követnek el majd ők is hibákat, ezért is fontos a kapcsolat a független médiával.