A szerk.

Nem dohányzó

A szerk.

Az LMP oligarchák fogságában vergődő kormányról, az MSZP a piac erőszakos újraosztásáról beszél: kiderült, hogy a dohány-kiskereskedelmet átalakító törvény megalkotásában a hódmezővásárhelyi székhelyű Continental dohánygyár is részt vett, amire ráadásul a várost és a Fidesz-frakciót vezető Lázár János még büszke is.

Mindennek dacára meglehet, a jelenlegi kabinet többet tett a dohányzás visszaszorításáért, mint az eddigiek együttvéve. Ha elfogadjuk azt, hogy a dohányost önmagától is meg kell védeni, és mivel a nikotin addiktív, mért ne fogadnánk el, akkor a módszerek ellen sem lehet kifogásunk. A dohányos drágábban és nehezebben férjen hozzá a cigarettához, és minél kevesebb helyen tudja elszívni. Azokban az országokban, ahol sikerült csökkenteni a dohányosok számát, épp ez történt. (Még ha az alsóbb néprétegeket ez a csomag aránytalanul jobban sújtja is, és az ő egészségüket kevésbé védi.) Ezt csinálja ez a kormány is. A jövedéki adó folyamatban lévő emelése és a dohányzás tiltása a vendéglátóhelyeken, a tömegközlekedésben, valamennyi munkahelyen mind olyan intézkedés, ami bizonyítottan csökkenti a dohányosok számát és az elszívott mennyiséget. Miközben a szokásos iparági mellébeszélés, hazudozás és tiltakozás ellenére sem csökkenti a vendégek, az utasok és a dolgozók számát. A kiskereskedelemnek a jelenlegi több tízezer hozzáférési pont helyett mintegy hatezer elkülönített, csak ezzel foglalkozó, nehezebben "bevehető" dohányboltba terelése pedig tényleg arra jó, ami a célja: a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítására.

A magyarázatot keressük: lehet, hogy véletlenről van szó. Ez a kormány a szabad, versengő piac szokásos rendellenességeit nem a szabályozók finomításával, vagy az e piacokat felügyelő állami szervek megerősítésével kezeli, hanem baltával. Különadókkal, a multinacionális cégek változatos vegzálásával, államosítással. Ez rendszerint a kínálat visszaeséséhez és magasabb árakhoz vezet. Most is ez történt: de most ez volt a cél. De azért jegyezzük meg azt is: a dohánypiac torzításáról korántsem tett le a kormány. A jövedéki adó egyes elemeinek változtatása ugyanis nem ugyanúgy hat az alacsonyabb árfekvésű termékeket és arányaiban több vágott dohányt értékesítő cégekre (nos, a Continental pont ilyen), mint a drágább és kizárólag gyárilag előállított cigaretták forgalmazóira. Ilyenkor szokás széttárt karral belesóhajtani a köztérbe, mondván, "a dohánylobbi erősebb volt".

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Katonás kiszervezés

Kilenc állami, főleg hadiipari cég köt ki rövidesen a kormány által mára meghatározó méretűvé fel­duzzasztott 4iG Csoportnál. Az eddig államosító és mindent ellenőrző Orbán-vezetés hirtelenjében úgy találta, hogy az állam szakértelem híján nem annyira alkalmas a hadiipari cégek tulajdonlására.