Az újpesti városháza melletti Szent István téren júniustól augusztusig üzemel az önkormányzat támogatásával megvalósított Bajnok Terasz, ahol bárki nézheti az Eb és a hazai focibajnokság meccseit, később az olimpia eseményeit. Ám úgy tűnik, mégsem mindenki élhet az ingyenes sportélvezettel. Egyik olvasónk két alkalommal is szemtanúja volt annak, hogy a tér felügyeletét ellátó egyenruhás őrző-védők és polgárőrök előbb „becserkészték”, majd a tér környékéről is elzavarták a hajléktalanokat.
Olvasónk e-mailben érdeklődött a kerület jegyzőjénél, Tahon Róbertnél, hogy van-e tudomásuk a polgárőrök és őrző-védők munkamódszeréről. Válaszában a jegyző megígérte: kérni fogja a szolgálatot teljesítő vagyonőröket és polgárőröket, hogy „magas színvonalú intézkedési kultúrával biztosítsák a szórakozni vágyók nyugalmát”. Továbbá hozzátette: „Jegyzői hatóságként tájékoztatást kaptam az ÁNTSZ hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szerveitől, mely szerint a Szent István téren rendszeresen felbukkanó hajléktalanok között több, fertőző betegséget – hepatitis, rüh – terjesztő személy van. Ezeket a személyeket ismerjük, ők közösségbe kerülve súlyos veszélyt jelentenek az egészséges emberekre. Minderre tekintettel kértem a rendezvénybiztosítást irányító kollégánkat, hogy fokozottan ügyeljenek a szórakozni, pihenni a Szent István térre érkezők egészségére. Elsődleges feladatuk ennek maradéktalan biztosítása.”
Itt még csak a sütitől tartják távol őket
A válasz több kérdést is felvet. Biztos, hogy az őrző-védők dolga az utcán ücsörgők egészségének biztosítása? És ha igen, akkor miért csak azoké, akikről úgy tűnik, van hol lakniuk?
A hepatitis egyes típusai (nem tudni, melyik fertőzésről tájékoztatták a jegyzőt) ugyan különbözőképpen terjednek, de közös meccsnézéssel egyik sem. A kellemetlen viszketést okozó rüh már könnyebben elkapható, a lapunk által megkérdezett járványügyi szakértő szerint akár egy kézfogással vagy egy szövetbevonatú szék egymás utáni használatával. (Kérdéseinkkel megkerestük Kormos Róbertet, az ÁNTSZ IV., V., XIII. kerületi Népegészségügyi Intézetének vezetőjét is, választ egyelőre nem kaptunk.)
Bár a Bajnok Teraszon egyik eshetőség sem túl valószínű, a járványveszélyt nem érdemes elbagatellizálni. Ekkor azonban felmerül egy fontos kérdés: az egyenruhások honnan tudják, melyik hajléktalan beteg, melyik nem. A narancs.hu-nak beszámoló szemtanú szerint igazoltatás egyáltalán nem volt (egyébként a polgár- és vagyonőröknek erre nincs is jogosítványuk). Ám a jegyző azt állítja, hogy ők „ismerik” a fertőző betegeket. Akkor tehát úgy kell elképzelni, hogy az őrző-védőknek az önkormányzat alkalmazottai személyleírást adtak a fertőző hajléktalanok ruházatáról, személyes tárgyairól, testmagasságáról, arcszőrzetéről stb., ami alapján azok tudták, kiket kell elzavarni. Elzavarták az összest, nyilván mindegyik fertőző beteg.
A következő lényeges kérdés, vajon honnan „ismerik” az önkormányzatnál a fertőző hajléktalanokat? Az orvosok egy miniszteri rendelet alapján kötelesek bizonyos fertőző betegek adatait az ÁNTSZ-nek bejelenteni: ilyen betegség a hepatitis, viszont nem ilyen a rüh – az utóbbit hordozókról tehát a tisztiorvosi hatóság sem tud, nincs miről tájékoztatni az önkormányzatot, az erre való jegyzői hivatkozást akkor fogjuk elhinni, ha a jegyző elküldi nekünk az ÁNTSZ-től kapott tájékoztatást (kitakart nevekkel). Ám a jegyző többszöri megkeresésünkre és írásban feltett kérdéseinkre nem reagált. A májgyulladásban szenvedőkről elvileg tud az ÁNTSZ, de adataikat csak járványügyi intézkedés céljából adhatja át az arra illetékeseknek, hiszen itt szenzitív adatok kezeléséről van szó. Csakhogy nem valószínű, hogy az önkormányzat epidemiológiai szempontból illetékes volna, azaz el tudna hárítani egy járványveszélyt, tehát személyes adatok sem adhatók át neki.