A rendőrség nagy erőkkel vonult ki egy 64 éves férfihez, aki április 28-án közzétett egy bejegyzést a Facebook-oldalán, ahol az ország tervezett újranyitását értékelte. A férfi ebben azt fejtegette, hogy ő nem bízik abban, hogy megtörtént a járvány tetőzése Magyarországon, szerinte a nyitásnak nagy kockázata van, majd megkérdezte például az ország vezetőitől, hogy ezt direkt csinálják-e, arra számítanak, hogy a "Költségvetésnek terhet jelentő" nyugdíjasokra is érvényes lesz-e a kijárási korlátozások feloldása.
A férfi nem nevezte meg kire gondol, de több alkalommal "kedves vezetőről", "diktátorról" írt, akinek a túlélés, a hatalom megtartása mindennél fontosabb.
A 444.hu kedden elérte az Andrásként bemutatkozó férfit, aki azt mondta, a kihallgatáson "semmit nem tagadtam, vállalom érte a felelősséget, mert semmi olyan nincs benne, ami gátolná a vírus elleni védekezést. Ebben hír sincs, nem hogy rémhír, ez inkább egy filozófiai okfejtés.” Arról is beszélt, a családtagjainak "remegett kezük lábuk, hogy most mi lesz, de én hittem abban, hogy ebből nem lesz semmi".
Kaputa Júlia a TASZ Politikai Szabadságjogi Projektjének munkatársa azt mondta a portálnak, hogy még a gumiszabályként működő legfrissebb Btk-s, rémhírterjesztésről szóló passzus sem indokolja, ami történt, hiszen András véleményt fogalmazott meg, ami a törvények szerint továbbra is szabad. Tehát a szövegben semmiféle hír nem szerepel, aminek terjesztése ellen fel kéne lépjen a rendőrség.
|
Végül a férfit elengedték, a 444.hu-nak azt mondta, közölték vele, hogy az ügynek nem lesz folytatása.
A Média1 nevű szakportál elérte az elfogásról szóló május 12-i rendőrségi közleményt megfogalmazó szóvivőt, aki azzal magyarázkodott, hogy nemcsak ezért a bejegyzésért vitték be a férfit, hanem más posztok is előkerültek a nyomozás során. De amikor a portál rákérdezett, miket posztolt még a férfi, amik kimerítik a rémhírterjesztés paragrafusát, akkor a szóvivő azt állította, hogy a nyomozás érdekeire való tekintettel többet nem mondhat.