A lengyeleket, szlovákokat nem hívtuk az államalapítás ünnepére, csak a keleti autokratákat

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 24.

Belpol

Hisz' szuverén ország vagyunk, azt hívunk meg, akit akarunk! 

A lengyel és a szlovák kormányfő hivatala is megerősítette, hogy sem az államalapítás ünnepére, sem az atlétikai világbajnokság vasárnapi eseményeire nem kaptak meghívót a magyar kormánytól aznapra, amikor ázsiai autokraták és bukott régiós politikusok gyűltek össze Budapesten – írja a hvg.hu

A lap emlékeztet, Recep Tayyip Erdogan török elnök mellett itt járt több közép-ázsiai autokrata, Vlagyimir Putyin orosz elnök legjobb balkáni tanítványai, sőt az atlétikai vb stadionjának VIP páholyában feltűnt Sebastian Kurz bukott osztrák kancellár is, aki ellen nemrég emeltek vádat, valamint Andrej Babis volt cseh kormányfő, aki miatt külön összeférhetetlenségi törvényt fogadott el a cseh parlament. 

(Ráadásul Erdogan látogatása emlékezetesre sikerült, ugyanis ahogyan azt lapunk írta meg elsőként, a testőrei rátámadtak egy magyar politikai aktivistára, miután ő bemutatott neki. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón elismerte, hogy eljárás indult az ügyben). 

Feltűnő volt, hogy a vendégek között nem volt ott egyetlen jelenlegi uniós kormányfő sem, még a visegrádi országok vezető politikusai sem képviseltették magukat. A portál az ünnepség után kérdéseket küldött a cseh, a szlovák, a lengyel, az osztrák és a szlovén kormányfő hivatalának, hogy kaptak-e a meghívást akár az atlétikai világbajnokságra, akár az augusztus 20-ai ünnepségekre.

A lengyel kormány válaszában azt írta, hogy Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő vagy hivatala nem egyik eseményre sem kapott meghívást a magyar kormánytól. Hasonlóan nyilatkozott a szlovák miniszterelnök, Ódor Lajos hivatala, akik megerősítették, hogy nem érkezett ilyen meghívó Budapestről. Bár az osztrák, a cseh és a szlovén kormányoktól egyelőre nem érkezett válasz, a lengyel és a szlovák nem után nehéz lenne elképzelni, hogy bármely más uniós államból hívtak volna vendéget.

Gulyás Gergely kérdezték a meghívottakról a kormányinfón. Mint mondta, 

„szuverén ország vagyunk, azt hívunk meg akit akarunk"

A Magyar Narancs az államalapítás ünnepére szervezett diktátorbállal a címlapon foglalkozott friss lapszámában. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.