"Minden bizonnyal a 80 milliárd forintot is meghaladta tavaly a kormányközeli vállalkozások extraprofitja. Ez nem az az összeg, amit a vállalatok nyereségként mutattak ki, hanem az, amennyivel az iparági átlagnál magasabb eredményt értek el. A hatalmas profit a magyar GDP nagyjából 0,2 százaléka, vagyis az összes Magyarországon megtermelt érték ötszázad része" - számolta ki a G7.
Hogy mért nem egyészen jó ez? Ahogy írják a gond az, hogy ez nem megismételhető, nem újratermelődő jövedelem: "különösen úgy, a kormányközeli vállalkozók az elmúlt években a nyereség nagy részét kivették cégeikből, és nem forgatták vissza azt további fejlesztésekre".
Az összegzésben jól látszik, hogy az építőipar a legnagyobb haszonszerzési lehetőség, de az ügynökségek és a kaszinók is jól futottak.
Leszögezik, hogy a cégek, amelyeket állami megbízások vagy valamilyen kormányzati döntések segítenek, az iparági átlagnál jellemzően jóval nagyobb nyereségrátával működnek, majd összegzésként hozzáteszik, hogy az általuk vizsgált cégek körében:
"80-85 milliárd forint között lehet az az összeg, amit az átlagos ágazati nyereségszint feletti profitrátájuknak köszönhetően tettek zsebre a kormányközeli vállalkozók".
, hogy az általunk megvizsgált cégek körében 80-85 milliárd forint között lehet az az összeg, amit az átlagos ágazati nyereségszint feletti profitrátájuknak köszönhetően tettek zsebre a kormányközeli vállalkozók.