Btk.-módosítás: Szigorított

  • 1997. április 3.

Belpol

A kormány decemberre ígérte ugyan, de csak a múlt héten terjesztette a parlament elé a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására tett javaslatát; ez része az igazságszolgáltatási reform néven ismert, tizenegy törvényből álló mamutcsomagnak, amit a koalíció szeretne még ezen a tavaszon áthajtani a Házon.
A kormány decemberre ígérte ugyan, de csak a múlt héten terjesztette a parlament elé a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására tett javaslatát; ez része az igazságszolgáltatási reform néven ismert, tizenegy törvényből álló mamutcsomagnak, amit a koalíció szeretne még ezen a tavaszon áthajtani a Házon.

A Btk.-módosítási dömping 1989-ben - elsősorban az állam elleni bűncselekmények körének szűkítésével - kezdődött. 1990 októberében az Alkotmánybíróság megsemmisítette a halálbüntetést, így az később kikerült a Btk.-ból, ennek megfelelően az életfogytiglan tartó szabadságvesztést is újraszabályozták. Az 1992-93. évi módosítások a Btk. harmadát érintették: megszűnt a javító-nevelő munka, a szabadságvesztés minimuma három hónap helyett egy nap lett, fokozottabban jelent meg védett értékként az élet, a testi épség, az egészség. Mindez - szigorítás formájában - a büntetési tételekben is tükröződött.

A jogbiztonság

veszélybe kerülhet a sorozatos módosításokkal - vélte nemrégiben egy konferencián Nagy Ferenc szegedi büntetőjog-professzor. "A mai Btk. különböző időszakok végterméke, egy részét még a Csemegi kódexből emelték be", mondja Wiener A. Imre professzor, az ELTE Büntetőjogi Tanszékének vezetője, aki szerint elsősorban büntetőpolitikai kérdés, mely időszakokban hogyan módosult a szabályozás: "a bírói gyakorlat stabilitása kiegyensúlyozza a törvényalkotás hullámzásait", véli. Ezt másképp látják az Igazságügyi Minisztériumban (IM), ahol a jogszabály-módosításokat készítik elő. "A magyar büntetési tétel-keretek viszonylag tágak, s széles mérlegelési tere van a bírónak", mondja dr. Koczka Éva, az IM Büntetőjogi Főosztályának vezetője, aki nem állítja, hogy az ítélkezési gyakorlat enyhe, de "befolyásolására egyetlen eszközünk van, a törvényalkotás". Törekvésük kétirányú: kisebb súlyú bűncselekményeknél csökkenjen a szabadságvesztés büntetés kiszabása és a letöltés időtartama, illetve a kiemelkedően súlyos bűntettek esetén ennek megfelelő ítéletek szülessenek. Wiener szerint

a magyar büntetéskiszabási gyakorlat

a börtönpopuláció nagysága és az ítélkezés szigorúsága alapján európai viszonylatban inkább a keleti országokéhoz, mint a nyugatiakéhoz hasonlítható. A javaslat egyetlen esetben sem zárja ki, hogy a bíró az enyhítő rendelkezést alkalmazhassa, de ez a nagy tárgyi súlyú bűncselekményeknél kivételessé válna: ilyenek a szándékos emberölés minősített esetei (aljas indok, több emberen való elkövetés) és azok a bűncselekmények, amelyeknél emberi élet kioltására kerül sor (terrorcselekmény, emberrablás, légi jármű hatalomba kerítése), valamint a 200 millió forintot meghaladó kárra elkövetett vagyon elleni és gazdasági bűntettek. Ez a bírót nyilván a körülmények alaposabb mérlegelésére ösztönzi majd - vélik a minisztériumban.

Az önálló képviselői indítványok

- Szájer József (Fidesz - MPP), illetve korábban a néppárti (Kónya Imre-Kutrucz Katalin által jegyzett) javaslat - az életfogytig tartó szabadságvesztés kapcsán vitatják, mely legkorábbi időpontban lehessen az elítéltet feltételesen szabadlábra helyezni. A kormány javaslata szerint az elévülhetetlen bűncselekményeknél (háborús és emberiségellenes bűntettek, minősített emberölések, terrorcselekmények és gépeltérítések) 20, elévülőknél 15 év után válna lehetségessé a feltételes szabadlábra helyezés, míg a néppárti indítvány szerint csak 25 év után. Szájer kivételes esetben lehetőséget adna a bírónak arra, hogy az elítéltet a jelenlegi maximum 25 év után is benn tartsa a börtönben, ha az elkövetett cselekmény társadalomra veszélyessége ezt indokolttá teszi.

Taubner István kriminológus (ELTE) megjegyzi, hogy a modern társadalmakban különösen

a vagyon elleni bűncselekmények

száma nő rohamosan, aminek a gazdasági bűnözéssel összefonódott formái - a korrupció, a sikkasztás, a vesztegetés - nagyobb számban fordulnak elő. A kelet-európai privatizáció vagy a fejlett országok gazdasági ágazatainak átalakítása megindítja a politika és az államigazgatás felé a mamutcégeket, ami nagy tárgyi értékű bűncselekményeket von maga után. A Btk.-módosítás szankcionálja az adó- és tb-befizetések eltitkolását és az engedély nélküli tőke- és pénzpiaci tevékenységet is.

A szervezett bűnözés

elleni fellépés kitüntetett helyet kap a javaslatban: önálló bűncselekményként 1 évtől 5 évig terjedő börtönnel fenyegeti a bűnszervezet létrehozását, illetve számos bűncselekménynél minősítő körülmény, ha az elkövető bűnszervezet tagja. Azok a hírek, amelyek például arról szólnak, hogy rendőrök kiszolgáltattak információt az alvilágnak, Taubner szerint jelzik, hogy a rendőrséget elérte a maffiabűnözés, míg a politikára vonatkozóan nincs erre utaló közvetlen információ. A gyermekprostitúcióban, a leánykereskedelemben és a gyermekek terhére elkövetett homoszexuális prostitúcióban a szervezett bűnözés 95 százalékban játszik szerepet - véli a kriminológus.

A kiskorúak

fokozottabb védelmét tűzi ki célul a javaslat több rendelkezése: az erőszakos közösülésnél, a szemérem elleni erőszaknál és a természet elleni erőszakos fajtalanságnál is a jelenleginél szigorúbban rendeli büntetni, ha a sértett 12 évnél fiatalabb. Az erőszakon kívül eddig is büntetendő volt a védekezésre és akaratnyilvánításra képtelen állapot kihasználása - előbbi körbe tartozónak tekintette a gyakorlat a 12 éven aluliakat, de ha sérelmükre erőszakos cselekményt követtek el, életkoruk fokozott büntetőjogi védelmet nem jelentett számukra (a büntetési tételek most 2-8 évről 5-10 évre, minősített esetben 5-15 évig terjedő szabadságvesztésre módosulnak). Új tényállásként jelentkezik a tiltott (kiskorú személyt ábrázoló) pornográf képek készítése, kereskedelmi célú felhasználása, amit a javaslat 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyeget.

A hatályos Btk. sok nyugati ország gyakorlatától eltérően nem tekinti bűncselekménynek, ha

a házastársi életközösségen belül

követnek el erőszakos közösülést. Ezt a javaslat büntetni rendeli. Készítői elismerik, hogy lesznek bizonyítási nehézségek ezen cselekmények esetében, de felhívják a figyelmet arra, hogy ilyenek most is vannak a válófélben lévő vagy élettársi közösségben élő felek már ma is büntetendő erőszakos cselekménye esetében, vagy ha az elkövető és áldozata nem ismeri egymást.

A bűnözés növekedése nem feltétlenül ok arra, hogy a Btk.-ban emelkedjenek

a büntetési tételek

Taubner István szerint a "tisztességes állampolgárok" 70 százalékánál a büntető jogszabály nem, sokkal inkább a nyomozás-felderítés hatékonysága a visszatartó erő. Ezt a szerepet a család, a környezet megvetése, a munkahely elvesztése és az erkölcsi válság tölti be. A bűnözés által sújtott rétegekben ezzel szemben a büntetés mértékének, a lebukás rizikójának van jelentősége, és a szigorítás itt csökkentheti az utánpótlási bázist is.

Somos András

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.