Kivéreztetnék Budapestet: eltérítené a kormány az uniós pénzeket a fővárosból

  • narancs.hu
  • 2020. január 13.

Belpol

A Népszava úgy tudja, a kormány azon ügyködik, hogy ne juthassanak uniós pénzek a fővárosnak a következő finanszírozási időszakban.

Budapest lenne a legnagyobb vesztese a 2021 és 2027 közötti uniós finanszírozási időszaknak a kormány által készített tervek alapján - írja a Népszava a birtokába került dokumentumok alapján.

A lap azt írja, az Innovációs és Technológiai Minisztérium által készített és a birtokukba jutott prezentáció szerint a kormány Budapest pénzügyi ellehetetlenítését készíti elő. A dokumentum azt tartalmazza, hogy milyen rendszerben használná fel Magyarország a következő, 2021-2027 közötti uniós finanszírozási időszak operatív programjainak támogatásait, az új struktúra pedig Debrecenen kívül a legtöbb nagyvárost hátrányosan érintené, ugyanakkor Budapest lenne a legnagyobb kárvallottja.

A lap szerint ugyanis ha az Európai Bizottság elfogadja a kormányzati javaslatot, a főváros uniós fejlesztési források nélkül maradhat, ugyanis a kormány célterületeket jelölt meg, hogy hol használná fel az EU-s támogatásokat, de Budapest nincs ezeken a térképeken.

A Népszava információi szerint ráadásul a kormány az eddigi 10 helyett összesen 3 operatív programot indítana: a Versenyképes Gazdaság (VGOP) és a Versenyképes Infrastruktúra Operatív Program (VIOP) a teljes támogatási keret 43-43, a Megújuló Emberi Erőforrások Operatív Program (MEEOP) pedig a 14 százalékát kapná. A VGOP nagyobbrészt vállalati támogatásokra és kutatás-fejlesztésre költene, a VIOP-ból pedig többek között a városi közlekedés, a vasút, a közutak, a környezetvédelem és a megújulóenergia-szektor fejlesztéseit támogatnák.

Összességében a teljes támogatási keret egyötödét szánnák „területileg meghatározott” támogatásokra, amelyek a dokumentumok szerint leszakadó térségekbe, illetve turisztikai régiókba jutna. A fejlesztési tervekből Budapest mellett szinte teljesen kimaradt Nyugat-Magyarország is.

A lapnak Jávor Benedek a tervekről azt mondta, szerinte egyértelműen kiolvasható szándék, hogy az operatív programok struktúrájának átrendezésével megszüntessék a főváros EU-támogatását, ami egyenlő lenne Budapest pénzügyi kivéreztetésével, ugyanis 2010 óta alig akadt, és most sincs olyan jelentős budapesti fejlesztés, amely legalább részben ne uniós forrásokra támaszkodna.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.